שתף קטע נבחר

מיקי חיימוביץ' רוצה להיות שרה: "פינוי התנחלויות? תלוי בהסכם"

מקום 7 ברשימת "כחול לבן" בעד משא ומתן לשלום ("גם נתניהו פינה יישובים"), חושבת שאת הגז הטבעי היה צריך להשאיר באדמה, מגדירה את האמירה של אושרת קוטלר "מזעזעת" ומכוונת לתפקיד השרה להגנת הסביבה. צפו בריאיון לאולפן ynet

 

  

 

מגישת הטלויזיה לשעבר והמועמדת החדשה לכנסת במפלגת כחול לבן, מיקי חיימוביץ', אמרה היום (א') לאולפן ynet כי היא תומכת בחתירה לשלום "עם מי שיהיה מוכן לדבר איתנו", אך ציינה שצריך להמשיך לבנות בגושי ההתיישבות. לקולגה לשעבר אושרת קוטלר היא לא מוותרת: "האמירה הראשונה שלה הייתה מזעזעת. אני תמיד האמנתי בסגנון הגשה ממלכתי", ועל טענת נתניהו לגוש חוסם עם המפלגות הערביות היא מגחכת: "שקר שאין כמוהו". צפו בריאיון המלא.

 

 

מיקי חיימוביץ'  (צילום: אבי מועלם)
מיקי חיימוביץ' באולפן ynet. "האמירה של קוטלר הייתה מזעזעת"(צילום: אבי מועלם)

"אין שום דיל עם המפלגות הערביות, זה פשוט שקר"

- לפי הטענות של ראש הממשלה סגרתם כבר דיל עם המפלגות הערביות לגוש חוסם. זה נכון? 

"הרי זה שקר שאין כמוהו, מדובר ממש בבדותה. אין שום הסכם, אין שום דיבור. ראיתי אתמול גם את איימן עודה אומר שלא דובר ולא שום דבר. הציבור הערבי הוא ציבור חשוב, וכל הדיבור הזה על הציבור הערבי כאילו זה איזה משהו אחיד וטרוריסטי זה מזעזע, אבל זה פשוט שקר. אין שום התייחסות לזה".

 

- אז איך תרכיבו ממשלה?

"אנחנו נרכיב ממשלה עם מפלגות ציוניות. נחכה לבחירות, נראה את התוצאות, ואני בטוחה שנצליח להרכיב ממשלה שתביא טון אחר ונימה אחרת ותקווה. אני באתי והצטרפתי למפלגה של בני גנץ בגלל שאני חושבת שאנחנו חייבים לשים סוף לשיח המפלג, והשנאה הזאת שמפמפמים אותה פה בעם בעשר שנים האחרונות, זה משהו שלי מאוד-מאוד מפריע".

 

- אבל צריך לקבל החלטות בסופו של דבר, ויש ביניכם המון ניגודים בתוך המפלגה.

"למי שמאוד מודאג שאין לנו מסרים ישירים, אני יכולה להרגיע את כולם, בתוך שבוע תהיה תוכנית כתובה, ברורה, עם כל הדברים ברורים. רק התחברנו לפני יומיים, אז צריך לשבת שוב פעם ולראות איפה ההסכמות, והדברים האלה יהיו כתובים וברורים, וכולם יידעו וכולם ישמעו".

 

 

מיקי חיימוביץ'  (צילום: אבי מועלם)
חיימוביץ'. "תנו לנו ליהנות מהספק" (צילום: אבי מועלם)

- אבל בסוף יש הצבעות בכנסת.

"כשנגיע למליאת הכנסת נדבר לפני זה ונסכים, אני מבטיחה, על הכל. כל ההתייחסות אלינו כאילו אחרי הבחירות נתפרק, אני מבקשת מכם, תנו לנו את הקרדיט, תנו לנו לפחות את הספק שכן נצליח לעשות את זה, כי יש בינינו באמת אנשים שבאים עם רצון אמיתי לשנות ולהתחבר".

 

- האם את בעד מו"מ עם הפלסטינים? כן או לא?

"אנחנו שואפים לשלום, ולא מתביישים להגיד שלום. נפנה למדינות ערב המתונות, לכל מי שמנסה לייצר פה איזשהו שיח. אני חושבת שאם אנחנו נבוא עם גישה שאומרת קודם כל אנחנו מוכנים, אנחנו רוצים, זה חשוב לנו. אנחנו רוצים לדבר עם מי שרוצה לעשות איתנו שלום".

 

בנימין נתניהו בני גנץ יאיר לפיד (צילום: AFP)
נתניהו, גנץ ולפיד. "גוש חוסם עם המפלגות הערביות זה שקר מוחלט"(צילום: AFP)

- בנייה בגושים? פינוי התנחלויות?

"אמרנו חיזוק הגושים. ישראל נשארת בבקעת הירדן וברמת הגולן. פינוי התנחלויות זה תלוי הסכם. אני חושבת שבסופו של דבר נצטרך להגיע לאיזושהי פשרה. גם ביבי נתניהו פינה, גם אריאל שרון פינה. אנחנו שואפים להגיע להסדר".

 

רוצה להביא את ה"גרין ניו דיל" להגנת הסביבה

מבחינה כלכלית חיימוביץ' משייכת עצמה לתוכנית ה"גרין ניו דיל", רעיון שאותו החלו לקדם תנועות סביבה במדינות שונות בעולם, כולל חברת בית הנבחרים הדמוקרטית בארה"ב אלכסנדריה אוקאסיו-קורטז. התוכנית אמורה לשלב השקעות ממשלתיות רחבות במטרות סביבתיות, במטרה להגיע לאנרגיה מתחדשת של 100% בתוך עשר שנים. "אנחנו יכולים לייצר תוכנית כלכלית שלא מדברת לא שמאל וימין אלא מדברת סביבה, התפתחות, צמיחה, שבאה מהירוק".

 

- את מכוונת למשרד להגנת הסביבה?

"בוודאי. בשנים האחרונות עשיתי עשרות כתבות, עשרות סרטים דוקומנטריים על נושאים חברתיים וסביבתיים, זה הנושאים שמדליקים אותי, זאת התשוקה שלי".

 

לגבי השימוש בגז הטבעי בישראל, חיימוביץ' מציגה עמדה מעט שונה מהמקובל: "אנחנו פה נורא מתלהבים מהגז, אני מודיעה לכם חד-משמעית, הגז זה לא הפתרון שלנו, הפתרון שלנו זה אנרגיה מתחדשת".

 

 

- הסכם הגז שנעשה הוא רע?

"הסכם הגז... אנחנו לא אמורים לחפור את הגז הזה בכלל. ניו זילנד היום החליטה שהיא משאירה את הגז באדמה. עשרות מדינות אחרות הולכות לכיוון הזה".

 

 - אז איך תחממי לנו את הבית?

"יש רוח ושמש. מרוקו בנתה עכשיו חווה סולרית שתספק חשמל לשתי ערים בגודל של מרקש".

 

- זה ייקח שנים, בינתיים צריך להשתמש במשהו.

"איפה הייתה המדינה עשר שנים? למה לא עשתה את זה עד היום? יש את תמר. אנחנו לא צריכים עוד. אנחנו צריכים לשאוף היום ליותר אנרגיה מתחדשת ונקייה".

 

"אין מספיק נשים בעשירייה הראשונה שלנו"

- את לא חוששת שסדר היום שלך ילך קצת לאיבוד במפלגה כזו?

"מהפגישה הראשונה שלי עם בני גנץ הוא יודע שזה הסדר יום שלי, והוא שם אותי במקום השביעי כי הוא יודע שזה חשוב. הוא מבין שזה חשוב. ואני רוצה להגיד שגם יעלון מבין שזה חשוב. עם לפיד עוד לא הספקתי לדבר על זה".

  

- אין לך בעיה שצמרת הרשימה היא גברית ולא שוויונית? אין נשים בהנהגה שלכם.

"יש שתי נשים בעשירייה הראשונה ואני מסכימה לגמרי, זה לא מספיק. נוצר פה מצב שבעצם בגלל שהמפלגה הזאת הורכבה משלוש מפלגות שבראשן עמד גבר, זה יצר בלוק גברי בהתחלה. נשאתי את דגל השוויון לכל אורך הקריירה שלי, וחלק גדול מהסיבה שיש היום מגישות שמובילות את כל המהדורות המרכזיות זה בגלל שאני עמדתי על הדברים האלה, אז אני יכולה להבטיח שאני אלחם על זה, ובפעם הבאה יהיה ייצוג גדול יותר". 

 

 

- חברתך למקצוע הקודם אושרת קוטלר נתנה אתמול נאום עם בכי ודמעות, את מסכימה איתה?

"אני מאוד לא מסכימה עם האמירה הקודמת שלה. אני חושבת שהאמירה הזאת על חיילי צה"ל, 'חיות אדם', היא אמירה כוללנית ומזעזעת. אין ספק שיש אתגרים, אבל רוב החיילים בצה"ל הם חיילים נהדרים שנמצאים בסיטואציות לפעמים מאוד קשות ועושים את הדברים הנכונים. אז האמירה הזאת הייתה מאוד-מאוד בעייתית בעיניי".

 

- כמגישת חדשות היית עושה דבר כזה?

"אני כמגישת חדשות נקטתי בגישה הממלכתית יותר. אני חושבת שלהגיש מהדורת חדשות מרכזית, אתה חייב להיות ממלכתי, כי אתה משדר לכל העם. אבל זאת הגישה, אני חושבת שזאת גישה, אני חולקת אותה עם תמר איש שלום, עם יעקב אילון, עם יונית לוי".

 

- למי הצבעת בפעם הקודמת?

"אני לא חושבת שאני צריכה להגיד למי הצבעתי".

 

- זה חלק מהאישיות הפוליטית שלך.

"אני מעדיפה לא לענות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
מיקי חיימוביץ' באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים