שתף קטע נבחר

כשהמדינה היא הבוס שלך: כמה שווה להיות עובד מדינה?

מאות אלפי ישראלים עובדים בשירות המדינה, ובהתאם זוכים לתנאים משופרים וסל זכויות מעורר קנאה. האם כדאי לצחצח את קורות החיים לקראת המכרז הבא? שאלות ותשובות

מי הם עובדי מדינה, מהן זכויותיהם והאם הם באמת זכאים לתנאים משופרים בהשוואה לעובדים במגזר הפרטי? על כך משיב מוסף "ממון" באמצעות עו"ד אוהד גלעדי, שותף במשרד נ. פינברג ושות', ועו"ד גל גורודיסקי, מומחה לדיני עבודה ופנסיה ממשרד גורודיסקי ושות'.

 

דרישה מפתיעה של עובדי הבורסה מביהמ"ש: הקפאת תוספות שכר

נאמני קואופ נותנים אור ירוק לרשת מחסני השוק

לא משתלם להיות אישה משכילה: "המעסיקים צריכים לפתוח את הראש"

 

>>לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

אילוסטרציה קריירה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מי הם עובדי המדינה?

מדינת ישראל היא המעסיק הגדול ביותר במשק. עובדי המדינה מועסקים במתן שירות לאזרחים. עו"ד גלעדי מציין שעל פי נתוני הממונה על השכר, בשנת 2016 מספר המשרות בשירות המדינה עמד על קרוב לכ-290,000. המונח "עובדי מדינה" לא כולל עובדים בגופים שונים שאינם מועסקים ישירות על ידי המדינה, למשל חברות ממשלתיות.

 

האם השכר בשירות המדינה גבוה?

כולנו רגילים לשמוע על שיאני השכר בשירות המדינה, הנתונים פומביים ומפורסמים. אולם ברור שלא כל עובדי המדינה משתכרים כמו אותם שיאנים. לדברי עו"ד גלעדי, בשנת 2016 השכר הממוצע לעובד בשירות המדינה עמד על 15,772 שקל, כאשר השכר הממוצע במשק באותה שנה עמד על 9,743 שקל. ועם זאת, מזכיר עו"ד גורודיסקי מעבר לשכר, לכלל עובדי המדינה יש תנאי מינימום משופרים יחסית לתנאי העבודה המינימליים להם זכאי עובד רגיל על פי הדין הכללי.

   ()
 

איך מתעדכן השכר?

באמצעות תוספות המשולמות כפונקציה של השכלה (השתלמות) וותק, ובאמצעות הסכמים קיבוציים שנחתמים מעת לעת. אחת לכמה שנים חותמות המדינה וההסתדרות הכללית על הסכם מסגרת שקובע עדכון לשכר ולתנאים נוספים למספר שנים. על פי רוב, ההסכמים הללו מקנים תוספות שכר בכל שנה ושנה.

 

ומה לגבי שאר התנאים?

בכלליות, סל הזכויות של עובדי מדינה נרחב, וכולל בין היתר קרן השתלמות, דמי הבראה בתעריף גבוה מהמגזר הפרטי, ימי השתלמות, יותר ימי מחלה (וזכות לפדות את חלקם בסיום ההעסקה, תחת תנאים מסוימים), ביגוד, החזרי הוצאות שונים, שי לחגים, מענק לאחר 25 שנות עבודה, הלוואות בתנאים מועדפים בבנק יהב ועוד ועוד.

 

בנוסף, עו"ד גלעדי מזכיר שלקביעות עצמה משמעות רבה מאחר שהיא מקנה הגנה תעסוקתית נרחבת. להמחשה, עובד מדינה שנחשד בעבירת משמעת — הטלת סנקציה תיעשה לאחר דיון בבית הדין למשמעת עם זכות ערעור לבית המשפט.

עו
עו"ד אוהד גלעדי(צילום: אופיר אייב)

מה לגבי פנסיה?

עד שנת 1999, עובדי מדינה קבועים היו צוברים זכויות לפנסיה מבלי שנדרשו לשלם מדי חודש חלק משכרם לשם כך - זו פנסיה תקציבית. עו"ד גלעדי מציין שבהתאם להסכם קיבוצי שנחתם באותה שנה, עברו עובדי המדינה שלא נהנו מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת. כלומר הם נדרשים להפריש חלק משכרם לשם צבירת זכויות פנסיוניות, כמו יתר העובדים בישראל. הזכויות של עובדים קבועים בשירות המדינה לפנסיה קבועות בחוק שירות המדינה והן רבות ומגוונות, לרבות אפשרות לפרישה מוקדמת. עובדים שהחלו לעבוד לפני 1999 עדיין נהנים מפנסיה תקציבית, מציין עו"ד גורודיסקי.

 

איך מתמנים לתפקיד בשירות המדינה?

מאחר שמדובר במשאב ציבורי, הרי שמינויים למשרות של עובדי מדינה מבוצעים — על פי רוב — באמצעות מכרזים השומרים על שוויון הזדמנויות ותקינות. כמו כן, ישנם מנגנונים בשירות המדינה המבטיחים שמירה על ייצוג הולם של אוכלוסיות שונות מבין עובדי המדינה (מיעוטים, שני המינים, בעלי מוגבלויות ועוד).

 

עו"ד גורודיסקי גם מזכיר שיש הבדל בין עובד מדינה (קבוע) לעובד של המדינה (ארעי): פסיקת בית הדין לעבודה הבחינה בין "עובד מדינה" — שקיבל כתב מינוי כעובד קבוע וזכאי לכל התנאים המשופרים שנקבעו בחוק ובהסכמים הקיבוציים - לבין "עובד של המדינה" — כגון עובדים ארעיים, שעל אף שהועסק על ידי המדינה זכאי רק לזכויות בסיסיות כמו כל עובד אחר.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עובדי מדינה - מקבלים יותר
צילום: shutterstock
מומלצים