שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

פינוי בינוי ענק בלוד: 3,600 דירות חדשות במרכז העיר

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור בהליך מואץ אישרה להפקדה להתנגדויות הציבור תוכנית התחדשות עירונית. במסגרת התוכנית יהרסו 9 בניינים עם 250 דירות לטובת מגדלים חדשים שיגיעו לגובה של עד 23 קומות

תחדשות עירונית בלוד: הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), שמקדמת תוכניות בנייה רחבות היקף בהליך מזורז, אישרה אתמול (ד') להפקדה להתנגדויות הציבור תוכנית ענק לפינוי בינוי במרכז העיר לוד. במסגרת התוכנית יפונו 256 דירות לטובת כ-3,600 יחידות דיור חדשות וכן הסדרת תחבורה ותשתיות.

 

דיזנגוף סנטר עלול לקרוס? דיירי המגדל נגד הוספת דירות

תוכנית בחיפה: 200 וילות בין דניה לגן הלאומי פארק הכרמל

אלפי דירות בשוהם, פינוי בינוי בהוד השרון - ומה קורה ביד מרדכי

 

התוכנית מיועדת לשכונות הס ולאה גולדברג במרכז העיר, בין הרחובות שלמה המלח ממזרח, אבו חצירא ודוד ברוך מדרום, מסילות רכבת ישראל ממערב ורחוב אליהו גולומב מצפון. היא משתרעת על 350 דונם וכוללת קרקעות פרטיות ושטחים בבעלות העירייה. המבנים הקיימים יפונו לטובת מגורים, מסחר ותעסוקה, שטחי ציבור וכן פארק עירוני חדש לאורך מסילות הרכבת.

מתרחבת. לוד (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מתרחבת. לוד(צילום: ירון ברנר)

שכונת לאה גולדברג כוללת תשעה בניינים, ספרייה עירונית, מעונות סטודנטים של עמותת איילים, מועדון קשישים, שלושה בתי כנסת וחמישה גני ילדים. מתחם הס נמצא מצפון לשכונת לאה גולדבר וכולל אזור תעשייה ותעסוקה, בו פועלים בין היתר מפעל עלית, מוסכים, משרדים, מחסני לוגיסטיקה עירוניים, תחנת דלק וכן מגורים בלתי מוסדרים. התוכנית כוללת גם את התוואי הקבוע והזמני של ההפרדה המפלסית, המתוכננת לחבר בין רחוב דוד המלך לרחוב מיכה רייסר.

 

התוכנית כוללת 3,572 יחידות דיור בצפיפות ממוצעת של כ-46 יחידות דיור לדונם, שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של 110 אלף מ"ר ושטחי ציבור בהיקף של כ-10,700 דונם. עקרונות הבינוי כוללים חזיתות מסחריות וציבוריות הפונות לרוחובות הסובבים, וקומה שנייה שתשלב שטחי מסחר ותעסוקה. מעל להם מתוכננים בנייני המגורים בגבהים שונים, בגובה של 7-23 קומות.

   (משרדHQ  ארכיטקטים)
"התוכנית כוללת 3,572 יחידות דיור"(משרדHQ ארכיטקטים)

   (משרדHQ  ארכיטקטים)
"שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של 110 אלף מ"ר ושטחי ציבור בהיקף של כ-10,700 דונם"(משרדHQ ארכיטקטים)
 

המהלך יצא לדרך לפני שנה

בנוסף, היא כוללת יצירת פארק גדול לאורכה של מסילת הרכבת במתחם, הקמת הפרדה מפלסית מתחת לפסי הרכבת שתחבר את מרכז העיר למערבה, הוספת שטחי מסחר ותעסוקה ומיגון אקוסטי. בתוך כך, מתוכננת רשת של עורקי תחבורה בלב העיר באמצעות תחבורה ציבורית , שבילי אופניים והולכי רגל לתחנת הרכבת החדשה.

 

המהלך יצא לדרך לפני כשנה. התוכנית היא יוזמה של עיריית לוד והחברה הכלכלית לוד באמצעות מנהלת ההתחדשות העירונית בעיר ("המבואה"), ושותפים לה משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בתכנון של HQ אדריכלים ובניהול פז כלכלה והנדסה. מהיזמים נמסר כי התוכנית מקודמת בשיתוף דיירי המתחם ולאחר תהליך מקצועי ורציף של שיתוף הציבור.

 

עו״ד זיו כספי, שמייצג את בעלי זכויות במתחם שהל המוגדר בתוכנית בייעוד של תעסוקה, ציין כי "מדובר בתכנית מרשימה במיוחד אשר מימושה מהווה בשורה של ממש לעיר לוד. צרוף המתחם ותכנונו באופן ששובצו בו לא מעט שטחים ציבוריים ושטחי תעסוקה,איפשר יצירת תכנית מאוזנת וכלכלית הכוללת שטחי ציבור מספקים ושטחי משרדים ומסחר אשר יניבו לעיריה הכנסות מארנונה".

 

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין, שמייצגת את אחד מבעלי הקרקע הגדולים בפרויקט, מצפה כי התוכנית תאפשר ליצור שינוי משמעותי לעיר. "לוד היא עיר חשובה במרכז הארץ, במיקום מצוין ועם דרכי גישה לאזורי תעסוקה רבים בגוש דן. על אף יתרונותיה הרבים היא נשארה מאחור מסיבות שונות ולא זכתה לאותה הצלחה, ביקוש ופיתוח שקיבלו שכנותיה. הפרויקט הנוכחי והאצת תהליכי התחדשות עירונית נוספים בלוד יביאו לדעתי לשינוי משמעותי בשנים הקרובות".

 

ראש עיריית לוד, עו"ד יאיר רביבו, אמר כי "לצד ההתקדמות בהסכם הגג והבאת תושבים ועסקים חדשים, ההתחדשות העירונית מהווה כלי משמעותי לצמיחת האוכלוסיה הוותיקה בעיר. המהלך במתחם הס-גולדברג יביא לשינוי חיובי ברמת הבינוי וברמה החברתית. זהו שלב נוסף בהפיכתה של לוד למרכז תחבורה ותעסוקה מרכזי בלב גוש דן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
מתרחבת. לוד
צילום: אבי מועלם
צילום: קובי קואנקס
ראש העיר לוד, יאיר רביבו. "שינוי חיובי"
צילום: קובי קואנקס
מומלצים