שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האם כללית מנסה לטרפד החוק שמאפשר קבלת תרופות בכל בית מרקחת?

  האם כללית מנסה לטרפד את חוק המרשמים? קופת חולים כללית דורשת 6,500 שקל כדי להתחבר למערכות שלה לעומת 40 שקל שדורשות קופות חולים אחרות. כללית: "מדובר בהליך מורכב"

  הכוונה של חברי הכנסת הייתה טובה: לאפשר לכל מי שיש בידו מרשם מקופת החולים לממש אותו בכל בית מרקחת. אבל מתברר שכוונות לחוד ומעשים לחוד ‑ בטח כשמדובר בקופת חולים כללית.

   

  בימים האחרונים שלחה "כללית שירותי בריאות" מכתב לבתי המרקחת שלא נמצאים איתה בהסכמים, ובו מצוין כי כל בית מרקחת שירצה להצטרף למערכת הממוחשבת של הקופה ייאלץ להיפרד מלא פחות מ־6,500 שקל. מדובר בסכום שערורייתי בהשוואה לקופות האחרות שמאפשרות התחברות ללא תשלום או בעלות של 40 שקל בלבד.

    

  בנובמבר האחרון מליאת הכנסת אישרה את החוק ולפיו כל המרשמים יכובדו בכל בתי המרקחת בישראל. עד היום יכלו המטופלים לרכוש תרופות שנרשמו במרשם דיגיטלי רק בבתי מרקחת של קופת החולים, או בבתי מרקחת שלהם הסדר עם הקופה הרלוונטית, מה שהגביל את המבוטחים במקום ובזמני הרכישה.

    

  לא יכבדו את מרשמי הכללית אם לא ישונו התנאים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא יכבדו את מרשמי הכללית אם לא ישונו התנאים(צילום: shutterstock)

   

  בימים האחרונים מאות בתי מרקחת שפנו לשירותי בריאות כללית בבקשה להתחבר למערכות המידע שלהם על מנת שאלו יוכלו לנפק את המרשמים הדיגיטליים כפי שקובע החוק, נדהמו לגלות שהם צריכים לשלם 6,500 שקל עבור קבלת הגישה למערכת.

    

  החוק אמנם מתיר לקופת החולים לגבות תשלום מבית המרקחת עבור הצטרפות למאגרי קופות החולים, אולם העלות של השירות בכללית היא גבוהה בהשוואה לקופות חולים אחרות שנותנות את השירות בחינם או לכל היותר בעלות של 40 שקל בלבד.

    

  בתי מרקחת פרטיים לא יכבדו מרשמי הכללית

  בתי מרקחת רבים – בעיקר בתי המרקחת הפרטיים, שלא יוכלו לעמוד בעלות שדורשת קופת חולים כללית – ייאלצו להפר את החוק ולא לכבד מרשמים של מבוטחים של הקופה בגלל היעדר חיבור למערכות המחשב שלה.

    

  "קופת חולים כללית מפירה את התיקון לחוק באופן בוטה", אומרים בהסתדרות הרוקחים. "בניגוד בוטה להוראות החוק, הקופה מנסה למנוע מהציבור ליהנות ממנו בין היתר על ידי דרישה של 6,500 שקל כדמי כניסה מראש מכל בית מרקחת כתנאי, על מנת לאפשר למטופלים לקבל שירות, במחיר מלא ללא כל סבסוד של הקופה".

   

  לדבריהם, הקופה מנסה לכפות מדיניות ניפוק תרופות בהתאם להעדפות המסחריות שלה ולא בהתאם להעדפות המטופל. לטענתם, כללית אינה חוששת מהתנהלות מונופוליסטית, מכפיית הסדרים כובלים ומסדרה ארוכה של כשלים בוטים וחמורים נוספים, כדי לטרפד את כוונת המחוקק.

    

  ניפוק תרופות בהתאם להעדפות המסחריות שלה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  ניפוק תרופות בהתאם להעדפות המסחריות שלה? (צילום: shutterstock)

   

  בהסתדרות הרוקחים גם זועמים על הסחבת של קופת החולים בהעמדת התשתיות והתאמתם לחוק החדש. "למרות שלקופה היה פרק זמן של למעלה מ־18 חודשים להיערך לאפשרות שהחוק יעבור ולמרות שניתנו לקופה 3 חודשים כתקופת מעבר נוספת, מרגע החקיקה - קופת חולים כללית, להבדיל מיתר הקופות, לא עשתה דבר וגם היום אינה ערוכה. ולכל המוקדם תהיה ערוכה לדבריה בחודש מאי", אומרים בהסתדרות הרוקחים.

    

  ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) שיזם את החוק: "קופת חולים כללית סוחרת בחולים שלה בניגוד לחוק ומנסה בכל דרך למנוע מהם שירות טוב יותר ותחרותי יותר. כללית החליטה לעבור על החוק ולקחת את צרכני התרופות כבני ערובה. שיא החוצפה היא העובדה שבניגוד להצהרות ולהנחיות שניתנו בוועדת הבריאות של הכנסת, החליטו בכללית גם לסחוט את בתי המרקחת ולגבות מהם תשלום מופקע. פניתי באופן דחוף למנכ"ל משרד הבריאות שיעשה סדר במערכת ויוודא שקופות החולים מקיימות את החוק ולא מתחמקות ממנו תוך שהן 'עושות קופה' על גב החולים".

    

  מכללית שירותי בריאות נמסר בתגובה: "החוק החדש מאפשר לגבות סכום סביר בגין מתן אפשרות התחברות לבתי המרקחת. מתן התחברות שכזו, על ההוצאות והמשאבים הכרוכים בה, הינו הליך מורכב אשר מחייב התאמת מערכות מחשוביות, לרבות הנגשת המידע המתחייב ולצורך הגנה והבטחת המידע האגור והמועבר במערכות אלה, שכן מדובר במידע רגיש של לקוחות. מדובר בתשלום חד־פעמי אשר יאפשר את הנגשת המערכת באופן שאותו בית מרקחת יוכל ליהנות מהנגשה זו לאורך שנים, וזאת מבלי לגרוע ממשאבי הקופה המיועדים למתן שירות למטופלים".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  קופת חולים כללית
  צילום: ירון ברנר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים