שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארגון הפרקליטים נגד נתניהו: "התקפות אישיות ופרועות על אנשים ישרים"
  יו"ר הארגון פרסמה מכתב תמיכה בעורכי הדין שעוסקים בחקירותיו של ראש הממשלה ודחתה את הביקורת שהפנה כלפיהם. "ההתקפות על הפרקליטים - פגיעה ממשית בשלטון החוק בישראל"

   

  אחרי הביקורת החריפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד פרקליט המדינה שי ניצן והפרקליטה המלווה את חקירותיו ליאת בן ארי, ארגון הפרקליטים דחה היום (ראשון) את הטענות על הרדיפה האישית והביע תמיכה בעורכי הדין שעוסקים בפרשות.

   

  שי ניצן בנימין נתניהו ליאת בן ארי (צילום: גיל נחושתן, מוטי קמחי, אמיל סלמן)
  שי ניצן, בנימין נתניהו וליאת בן ארי(צילום: גיל נחושתן, מוטי קמחי, אמיל סלמן)

  במכתב שפרסמה הבוקר לפרקליטים יו"ר הארגון, עו"ד אורית קורין, נכתב: "אנו דוחים בשאט נפש את ההתקפות החמורות והאישיות של רה"מ ושל בכירים נוספים נגד פרקליטים ופרקליטות במדינת ישראל.

   

  "מדובר בחציית כל הקווים האדומים", המשיכה קורין. "מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית שבה ביקורת עניינית היא דבר לגיטימי ונחוץ, גם על פרקליטות המדינה, אך בין זה לבין התקפות אישיות ופרועות על אנשים ישרים שהצדק והחוק הם הערכים היחידים שעומדים לנגד עיניהם, המרחק רב.

   

  "אני קוראת לחדול מההתקפות הללו שמעבר לפגיעה האישית בפרקליטים - מהוות פגיעה ממשית בשלטון החוק בישראל", לשון המכתב.

   

  ארגון הפרקליטים הוא למעשה הוועד היציג של הפרקליטים המועסקים על ידי המדינה. בעבר ניהל הוועד מאבק נחוש נגד נציבות התלונות על פרקליטים, במטרה לצמצם את סמכות הנציבות לביקורת אישית כלפיהם. פעילות הוועד בכנסת זכתה להצלחה לא מבוטלת, ובסיומה של החקיקה נותרה סמכות הביקורת מערכתית ומצומצמת. במסגרת המאבק התעמתו בוועד עם שרת המשפטים איילת שקד, והביאו להתפטרותה של השופטת בדימוס הילה גרסטל מתפקיד נציבת הביקורת.

   

  נתניהו תקף, במשרד המשפטים העמידו אותו על טעויותיו

  בנאומו בשבוע שעבר תקף נתניהו ישירות את ניצן ובן ארי ואמר: "לפי התקשורת, אני ניזון מהדלפות כמוכם, שני הפרקליטים שדחפו לקו הקיצוני נגדי הם פרקליט המדינה שי ניצן והפרקליטה ליאת בן ארי. האם זה רק מקרה שבית המשפט קבע שפרקליט המדינה ניצן 'הפלה לרעה אנשי ימין ובאופן שערורייתי עסק באכיפה בררנית נגדם'? אני מקווה שזה לא המצב עכשיו. דבר אחד ברור - יש חוק אחד לכולם וחוק אחר לנתניהו".

    

  נתניהו הוסיף: "אולי תסבירו לי איך אפשר להסביר שליאת בן ארי שדחפה לפרסם את החלטת היועץ דווקא עכשיו, עצרה ב-2013 את החקירות נגד ציפי לבני בטענה אז שזו התערבות בבחירות?".

   

  בנימין נתניהו בהצהרה לתקשורת לאחר פרסום הכרעת היועמ
  בנימין נתניהו. בפרקליטות הכחישו את הטענות(צילום: AP)

  בתגובה לכך מסרו במשרד המשפטים כי טענת נתניהו כי פרקליט המדינה ניצן נהג באכיפה בררנית כלפי אנשי ימין מבוססת על פסק דין שנדחה: "ראש הממשלה ציטט מפסק דין שנתנה השופטת נאוה בכור מבית משפט השלום בכפר סבא בשנת 2015. בתיק זה הועמד אדם לדין בגין איום ברצח על פרקליט המדינה. הנאשם הורשע ודינו נגזר. בפסק הדין נכללה אכן קביעה כאמור, אלא שהמדינה הגישה ערעור על קביעה זו ובית המשפט המחוזי מרכז קיבל את הערעור בעניין זה וביטל את הקביעה הזו. ראש הממשלה ציטט אפוא קביעה מפסק דין שגוי של בית משפט שלום שבוטלה במחוזי". 

   

  במשרד הגיבו גם על הטענה כי עורכת הדין ליאת בן ארי שוויקי, פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה החליטה בשנת 2012 להקפיא חקירה נגד חברת הכנסת ציפי לבני בגלל הקדמת הבחירות: "חברת הכנסת ציפי לבני כלל לא הייתה חשודה בתיק שבו נחקרו החשדות בעניין מפלגת קדימה. החקירה בתיק זה הייתה בנוגע לגזבר המפלגה, רואה החשבון יצחק חדד, בכל הקשור לניהול ענייניה הכספיים של הסיעה. בהמשך אף הוגש נגדו כתב אישום והתיק מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב בימים אלו. במהלך שנת 2011 החלה חקירה סמויה בתיק זה. במהלך חודש אוקטובר 2012, וכאשר החקירה עדיין הייתה סמויה, הוחלט על הקדמת הבחירות לכנסת.

    

  "בסמוך למועד זה, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל דאז קיבל החלטה לא לבצע פעולות חקירה בתיק עד לסיום הבחירות הכלליות לכנסת. עורכת הדין בן ארי שוויקי כלל לא הייתה מעורבת בקבלת החלטה זו. אין שום דמיון בין תיק זה לתיקים בעניינו של ראש הממשלה שבהם כל החקירות הסתיימו לפני ההחלטה על הקדמת הבחירות. צר לנו על המתקפות האישיות חסרות היסוד שכוונו הערב נגד עובדי ציבור העושים מלאכתם נאמנה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים