שתף קטע נבחר

"יש הרבה חרדים כמוני"

הוא לא נראה הטייפ-קאסט המגזרי אף שהוא חלק מהציבוריות החרדית, הוא מתנגד ליחס השלילי שמקבלים חיילים חרדים במגזר - ובקליפ החדש שלו הוא שואף לאחדות חוצת מפלגות - ולא פחות מכך, בתוך הציבור שלו עצמו. מאיר גרין מוציא קליפ חדש, ויש לו מה להגיד לשבט שלו

 

דווקא בעיצומם של ימי הבחירות, כשמפלגות, פלגים ופילוג הם מהות השיח – יש מי שהחליט לחבר ולאחד, ולהזכיר לתושבי ישראל היהודים משמאל ומימין כמה עקרונות מחברים. בעיקר – "כי אני יהודי".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

מאיר גרין, הבלורית והמגבעת, שפרץ לתודעה המוזיקלית הישראלית לפני כשלוש שנים ב"כוכב הבא" – מוציא היום (ב') קליפ חדש, כאן בבכורה לגולשי ynet, שבו הוא רוצה אחדות. "בא לי לאחד את האחים שלי", הוא אומר. "את אלה שסובבים אותי, את כל החברה הדתית והחרדית וגם הלא-דתית – ולבקש: תעזבו את הכול בצד, אנחנו יהודים... חסרה לי אחדות, גיבוש, תחושה שקיימת בציבור כשחלילה קורה משהו רע, בעת מלחמה, למשל".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

גרין (26) הוא לא הטייפ-קאסט החרדי הקלאסי, אף שמגזרית זה ביתו הטבעי. כבר כנער לא מצא את מקומו בישיבה, ולימים – לאחר שניסה לא פחות מ-12 ישיבות חרדיות על פני שלוש יבשות, קיבל הצעה לשמש כמדריך לנוער חרדי נושר, ולאחר ארבעה חודשי התנדבות הבין כי מצא את ייעודו. "הייתי בעצמי סוג של 'נער חרדי נושר'", סיפר בעבר ל-ynet. אבל בסופה של הדרך, שכללה גם פריצה מוזיקאלית מרשימה, הוא חזר לישיבה.

 

מאיר גרין (צילום: משה ביטון)
"העוינות מתוך המגזר כלפי חרדים שמשרתים בצבא מרגיזה אותי מאוד". מתוך הקליפ(צילום: משה ביטון)

 

"הרבה פעמים נתקלתי בישראלים חילונים שאמרו לי 'וואי בחיים לא פגשנו חרדי כמוך'", הוא מספר, "ואני עונה להם: 'אתם פשוט לא מכירים חרדים'. אם תכירו, אתם תבינו שאני ממש לא מיוחד ונדיר. יש רבים כמוני, אנשים שמקבלים את הזולת כמו שהוא ורוצים שלום בין כולם; אחדות בעם ישראל. בין שומרי מצוות לכאלה ששומרי מצוות על פי מצפונם, ובין כל חלקי האוכלוסייה של העם הזה. זה כבוד להיות יהודי".

 

השלום מתחיל בתוך המגזר

הקליפ הלא שגרתי מתחיל בהפגנה. "יש בתוכנו, החרדים, ההבדלים, המון שכבות של חוסר הסכמה. מבחינתי, לפני שרצים לעשות שלום עם אנשים מבחוץ - ממגזרים אחרים בחברה הישראלית - חשוב שנגשר על הפערים בתוכנו, גם כשיש לנו מנהגים אחרים.

 

מאיר גרין (צילום: משה ביטון)
מאיר גרין(צילום: משה ביטון)

 

"כשכתבנו את התסריט היה לי ברור שאשתמש במונח 'חרדק' - כי זה מעצבן. שירתתי בפנימייה לנוער בסיכון בעפולה, ובאופן אישי לא חוויתי עוינות, אבל עוינות מתוך המגזר החרדי כלפי חרדים שמשרתים בצה"ל - מרגיזה אותי מאוד, ואני פוגש חרדים שחוטפים ריקושטים כאלה".

 

את השיר כתב עם שרון אבילחק שגם הלחין, יוצר חוזר בתשובה שהביא את החוויה שלו לשיר, עם אודי דויד, שאותו גרין מגדיר "חילוני, בינתיים". "אני לא חושב שהצבא מתאים לכל אחד", הוא מסכם, "ויש חרדים שהשירות הצבאי לא עושה להם טוב. ועדיין, אם מישהו החליט ללכת לצבא ולמסור את נפשו, לא אסבול שום כינוי גנאי לגביו... מבחינתי, מוזיקה היא הדרך היחידה בה אני יכול להשמיע את קולי ולהשפיע בעניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה ביטון
מאיר גרין
צילום: משה ביטון
מומלצים