שתף קטע נבחר

חקירת ח"כ דוד ביטן תושלם לפני הבחירות: ההמלצה המסתמנת - שוחד

בימים אלו מבוצעות פעולות חקירה אחרונות בתיק דוד ביטן. המשטרה תעביר את התיק לפרקליטות ובכוונתה להודיע כי התגבשה תשתית ראייתית לעבירת שוחד. ביטן בתגובה ראשונה: "לא לקחתי שום דבר"

 

 

המשטרה תסיים את חקירת ח"כ דוד ביטן מהליכוד לפני הבחירות ובכוונתה להודיע שהתגבשה תשתית ראייתית לכתב אישום על שוחד. בימים אלו מבוצעות פעולות חקירה אחרונות, והתיק יועבר בקרוב לפרקליטות להמשך ההליכים המשפטיים. ביטן, שממוקם המקום ה-24 ברשימת הליכוד, התייחס היום (ג') לנושא ואמר כי טרם התקבלה החלטה בעניינו, תוך שהוא מכחיש כל קבלת שוחד: "לא לקחתי שום דבר".

 

ביטן הוסיף: "קודם כל אין שום החלטה, זו הדלפה. זה דבר ראשון. דבר שני - מהיום הראשון של החקירה ב-3 בדצמבר 2017 המשטרה אמרה כבר בהדלפה שההמלצה תהיה כזו. אז בשביל מה הייתה החקירה?".

   

במשטרה מעריכים כי החקירה תסתיים עם המלצה על תשתית ראייתית לקבלת שוחד מצד ביטן. כזכור בפרשה יש שני עדים מרכזיים שמעידים נגד יו"ר הקואליציה לשעבר על כך שקיבל כספים תמורת קידום פרוייקטים בראשון לציון ובת"א. סנגורו של ביטן עורך הדין אפרים דמרי מסר בתגובה: "מכיוון שלא קיבלנו שום הודעה רשמית לא אגיב לפרסומים". 

דוד ביטן (צילום: צביקה טישלר)
ביטן מחוץ למשרדי להב 433(צילום: צביקה טישלר)

 

במהלך השנה שעברה פורסם כי על פי החשד החברות "דניה סיבוס" ו"חצי חינם" העבירו לביטן כספי שוחד דרך מקורבו משה יוסף. גורמים בעיריית ראשון לציון, יחד עם קבלנים ואנשי עסקים, עוכבו לחקירה. לפי המשטרה, "דניה סיבוס" חשודה שהעבירה 300 אלף שקל ליוסף בתמורה לחשבונית פיקטיבית, וכסף זה לכאורה הועבר לחשבונו של ביטן. במשטרה חושדים שהכסף נועד לקדם פרויקט של החברה בראשון לציון. בנוסף חושדים שיוסף מחזיק במידע על עסקאות שוחד נוספות, כאלה שלא בוצעו במשרדו אל מול המצלמות.

 

יוסף מסר בעבר לחוקרים עדות מפורטת בדבר מעורבותו לכאורה בפרשה. הוא הטיח באחד הקבלנים המעורבים כי הוא סייע לו בעבודות עפר בתמורה לעשרות אלפי שקלים - וכי מקבלן נוסף היה אמור לקבל דירות במגדל מגורים בראשון לציון.

 (צילום: מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי) (צילום: מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי)
(צילום: מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי)
  

אחד העדים המרכזיים בפרשה, דרור גלזר, סיפר בעבר שאחד מתפקידיו של ביטן היה להרחיק פקחי בנייה שהגיעו לאתר שלו. את הכסף, טען גלזר, העביר במזומן באמצעות יוסף. בחקירתו באוגוסט האחרון אמר ביטן לחוקרים: "אכן נתתי שירותים לגלזר וזה היה במסגרת ייעוץ משפטי. היה לי אישור לעסוק בכך".

 

לגבי סכום הכסף שקיבל מגלזר טען ביטן: "משה יוסף עשה עליי סיבוב. לא קיבלתי מגלזר את הכסף שסוכם והוא עדיין חייב לי את הכסף". ביטן אף הכחיש את טענות גלזר לגבי סיפור הפקחים: "מאיפה יש לי קשרים בעיריית תל אביב לעצור פקחים?".

 

הפרשה נחקרת על ידי יחידת להב 433. ביטן נחקר במסגרתה לפחות 10 פעמים, שבמרביתן סירב לשתף פעולה עם החוקרים בנימוק שהמשטרה מדליפה. בשלב מסוים שינה את גישתו, התחיל להשיב לשאלות ואף דרש לערוך עימות מול יוסף, שהפך לעד מרכזי בתיק. לפני כמה שבועות הפגישה המשטרה בחדר החקירות את שני החברים הטובים שהפכו לניצים - והמתח הרב ביניהם התפרץ לאוויר.

 

מהחקירה עלה כי יוסף קיבל את הכסף מאנשי העסקים, ניפק להם תמורתו חשבוניות פיקטיביות של רכישת ריהוט לכאורה, ולאחר מכן העביר את כספי השוחד לביטן. במשטרה אומרים שחלק מהעסקאות בחנות תועדו באמצעות מצלמות נסתרות.

 

בכחול לבן התייחסו להתפתחויות בחקירת ביטן: "ב-9.4 ישראל בוחרת במנהיגות של תקווה ודוגמה אישית הדואגת לאזרחי המדינה ולא לוקחת את כספי האזרחים לכיסה כפי שהפך לשיטה בכוורת של נתניהו".

 

 

יובל קרני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
דוד ביטן
צילום: צביקה טישלר
מומלצים