שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המוסלמית מהקונגרס שוב מסתבכת: הפעם אובמה

  אילהאן עומאר, שמואשמת באנטישמיות כי טענה שפוליטיקאים אמריקנים מקבלים כסף כדי לתמוך בישראל, שוב בצרות. מריאיון שלה ל"פוליטיקו" השתמע שהיא מאשימה את אובמה בכליאת ילדים תוך הסתתרות מאחורי פנים יפות: "למנהיגים שלפני טראמפ פשוט הייתה תדמית מצוחצחת"

  אילהאן עומאר, חברת הקונגרס המוסלמית הראשונה בתולדות ארצות הברית, נקלעה בסוף השבוע לסערה נוספת, כשבריאיון לאתר האמריקני "פוליטיקו" השתמע שהיא מותחת ביקורת נוקבת על הנשיא לשעבר ברק אובמה, דמוקרט ומי שעדיין נחשב בתוך המפלגה לכוכב, ואף מתייחסת בנשימה אחת לנשיאי עבר ולמי שרצחו וחמקו מעונש.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  ארה
  אילהאן עומאר והנשיא לשעבר אובמה. "מעריצה שלו!"(צילום: MCT, AFP)

  בריאיון ל"פוליטיקו" תיארה כביכול עומאר את הבטחתו של אובמה לתקווה ולשינוי כתעתוע, והשתמע שהיא יוצאת נגד החלטת ממשל אובמה להפעיל כלי טיס בלתי מאוישים ברחבי העולם לתקיפות נגד טרוריסטים. עוד נראָה שהיא מאשימה את אובמה ב"כליאת ילדים", אותה האשמה שמופנית כעת לנשיא טראמפ בשל הפרדת משפחות המסתננים בגבול בין ארה"ב למקסיקו.

   

  "אנחנו לא יכולים לכעוס רק על טראמפ", אמרה עומאר בריאיון שהתפרסם. "המדיניות שלו רעה, אבל גם לרבים מהאנשים שקדמו לו הייתה מדיניות רעה מאוד. הם פשוט נהנו מתדמית מצוחצחת. זה לא מה שאנחנו צריכים לחפש מעתה והלאה. אנחנו לא רוצים שאנשים יחמקו מעונש על רצח רק כי יש להם תדמית יפה. אנחנו רוצים להכיר במדיניות האמיתיות שמסתתרת מאחורי הפנים היפות והחיוך".

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  מה שמסתתר מאחורי החיוך. אילהאן עומאר(צילום: AFP)

  לשכתה של עומאר מסרה אחר כך כי בדברים אלה לא התכוונה לאובמה כפי שרמז המראיין טים אלברטה, אולם לא ציינה למי כן התכוונה. לאחר מכן צייצה חברת הקונגרס בטוויטר: "אני מעריצה של אובמה! הסברתי במה טראמפ שונה מאובמה ולמה אנחנו צריכים להתמקד במדיניות ולא בפוליטיקה". היא טענה כי האופן שבו פורסם הריאיון הוא דוגמה לניסיון של כלי תקשורת לסלף מילים.

   

  השמאל הרדיקלי מתחזק

  בניסיון לטהר את שמה פרסמה עומאר קטע מוקלט מהראיון, וכך היא נשמעת אומרת בו: "אדבר על הפרדת משפחות או כליאת ילדים ואנשים יגידו שזה היה טראמפ, כלומר, זה היה אובמה. אני אגיד משהו על הפעלת מל"טים במדינות ברחבי העולם ואנשים יגידו, זה היה אובמה. וכל זה נכון מאוד!".

  רשידה טליב קונגרס ארה
  הפלסטינית הראשונה. רשידה טליב נשבעת בקונגרס(צילום: AFP)

  בימי כהונתו של אובמה השמיע הפלג השמאלי הרדיקלי במפלגה הדמוקרטית ביקורת על השימוש שעשה ממשלו במל"טים לצורך תקיפת טרוריסטים במדינות כמו פקיסטן, אפגניסטן וסומליה. בתקיפות כאלה, שהיו כרוכות בחדירה למרחב האווירי של מדינות ריבוניות, נהרגו לא פעם אזרחים רבים.

   

  רבים ממי שהאזינו להקלטה שפרסמה עומאר כדי לחזק את דבריה טענו כי היא דווקא מחזקת את הטענה שמדובר בביקורת נגד אובמה. המראיין טים אלברטה השיב לעומאר בטוויטר על הביקורת שהטיחה בו: "ההקלטה שלך תומכת במה שכתבתי ב-100%. כך גם ההקלטה שלי, הארוכה יותר. אין על מה להתווכח. בפעם הבאה אשמח לקבל שיחה מהלשכה שלך לפני האמבוש בטוויטר".

  אלכסנדריה אוקסיו-קורטז (צילום: AP)
  מבקרת את ישראל. אוקסיו-קורטז(צילום: AP)

  דבריה של עומאר מאז השבעתה לקונגרס בינואר מדגישים את הסדק ההולך ומתרחב במפלגה הדמוקרטית בין אנשי הממסד הישן שלה, הקרובים יותר למחנה המרכז, לבין המחנה השמאלי הרדיקלי ההולך ומתחזק בתוכה. שלוש מהכוכבות העולות של המחנה הזה הן עומאר, רשידה טליב שהיא חברת הקונגרס הפלסטינית הראשונה בהיסטוריה, וחברת בית הנבחרים מניו יורק אלכסנדרייה אוקסיו קורטז, גם היא מבקרת חריפה של ישראל.

   

  טראמפ: הדמוקרטים – מפלגה אנטי-ישראלית

  הביקורת על אובמה שיוחסה לעומאר באה בסופו של שבוע סוער ביותר מבחינתה. בלילה שבין חמישי לשישי אישר בית הנבחרים האמריקני ברוב מוחץ הצעת החלטה המגנה אנטישמיות וסוגים נוספים של גזענות. אף ששמה של עומאר לא הוזכר בהחלטה, היה ברור שהיא מכוונת נגדה.

   

  בכירים בקונגרס, גם במפלגה הדמוקרטית, קראו במהלך השבוע לאשר את ההחלטה בעקבות הצהרות בעלות ניחוח אנטישמי שבהן רמזה עומאר שתומכי ישראל נאמנים לישראל במקום לארה"ב, ושבהן טענה שפוליטיקאים אמריקנים תומכים בישראל משום שהשדולה למען ישראל בוושינגטון, איפא"ק, משלמת להם כסף לשם כך.

  נשיא ארה
  טראמפ: "זו מפלגה אנטי-יהודית"(צילום: AFP)

  אף שההחלטה כוונה נגד עומאר, בפועל היא הייתה מרוככת בהרבה מכפי שנועדה להיות, ולצד גינוי לאנטישמיות היא כללה גינוי לאיסלאמופוביה ולצורות גזענות אחרות. ההצעה אושרה ברוב של 407 תומכים אל מול 23 מתנגדים, כשכל המתנגדים רפובליקנים. המתנגדים טענו כי הרחבת הנוסח הסופי כך שיכלול גילויי גזענות נוספים היא מהלך ציני שנועד להסיט את האש מדבריה של עומאר נגד ישראל ותומכיה.

   

  נשיא ארה"ב דונלד טראמפ האשים אתמול את המפלגה הדמוקרטית כי היא הפכה למפלגה אנטי-יהודית ואנטי-ישראלית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: MCT, AFP
  עומאר ואובמה. "הכול נכון מאוד!"
  צילום: MCT, AFP
  מומלצים