שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אקנה: הטיפולים היעילים שיעלימו את הפצעונים

  כ-85 אחוזים מהאנשים סובלים מאקנה (חצ'קונים) בשלב מסוים בחייהם. למה זה קורה, מהם הטיפולים שיעלימו אותם - והאם בכל מקרה יישארו צלקות?

  כמעט לכולם יש את זה: לא מדובר בסמארטפון חדש אלא בתופעת האקנה, או בשמה המוכר "פצעי בגרות", שעל אף שמם יכולים להופיע הרבה לפני גיל ההתבגרות ושנים רבות אחרי.

   

  85% מהאנשים בגילאי 12-24 סובלים מאקנה אבל לא רק הם - עד 35% מהנשים והגברים (אחוזים גבוהים יותר בקרב נשים) בשנות ה-30 וה-40 לחייהם סובלים מאקנה.

   

  מה זה אקנה?

  אקנה היא מחלת עור הנובעת מהפרעה ביחידה הפילוסבצאית, כלומר זקיק השערה ובלוטות החלב הקשורות אליו. ההתפתחות שלו תלויה בכמה גורמים, ביניהם שינויים הורמונליים, יצירה מוגברת של חלב בבלוטות, חיידקים היושבים דרך קבע בעורנו ואפילו גורמים תזונתיים.

   

  הסבר התהליך בפשטות: בעקבות יצירה ונשירה מוגברת של תאי עור מתים לפתח זקיק השערה הצר נסתם, ויוצר מבנה שנקרא קומדון.

   

  במקביל, ישנה יצירה מוגברת של חלב (אשר מושרית בחלקה עקב שינויים הורמונליים של גיל הבגרות) הממלא את הקומדון. בתנאים הללו יכול לשגשג חיידק אשר חי דרך קבע בתוך זקיק השערה ונקרא P.acne. השילוב של קומדון מלא בחלב וחיידקים בתוכו מביאים ליצירת דלקת בעור- אלו הם בעצם פצעי האקנה המוכרים לנו.

    

  קיראו עוד:

  פצעי בגרות מופיעים רק בפנים: 7 מיתוסים

  לא רק בגיל ההתבגרות: איך מעלימים אקנה בגיל מבוגר

  פנים חלקות: 10 עצות לטיפול באקנה בכל גיל

   

  שינויים הורמונליים, חיידקים היושבים דרך קבע בעורנו ואפילו גורמים תזונתיים. התפתחות אקנה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שינויים הורמונליים, חיידקים היושבים דרך קבע בעורנו ואפילו גורמים תזונתיים. התפתחות אקנה(צילום: shutterstock)

   

  שמה המלא של המחלה הוא "אקנה וולגריס" (כאשר וולגריס בלטינית = נפוץ). באופן כללי, עולם הרפואה די חלש בלענות על שאלת ה"למה". יחד עם זאת ישנם לא מעט מחקרים הקושרים בין אקנה ובין צריכת מוצרי חלב ומזונות עתירי פחמימות.

   

  הקשר אמנם שנוי במחלוקת, אבל בחלק מהמטופלים הפחתה במזונות אלו יכולה בהחלט להפחית את חומרת המחלה.

    

  טיפולים אפשריים: קרם או אנטיביוטיקה?

  בפצעי האקנה כדאי לטפל מוקדם ככל הניתן שכן אלו נוטים להשאיר אחריהם פיגמטציה (כתמים על פני העור) ולעיתים צלקות, ולכן ככל שנקדים בטיפול נמנע הופעת פצעים חדשים העלולים לגרום לתופעות הללו.

   

  החומרה של אקנה מסווגת ל"קלה", "בינונית" ו"קשה", כאשר הטיפולים בהתאם ונחלקים לטיפולים מקומיים, סיסטמיים וטכנולוגיים. לכל הטיפולים מומלץ להוסיף רחצת פנים עם סבון ייעודי פעמיים ביום.

    

  טיפולים מקומיים:

  תכשירים הנמרחים ישירות על פני העור וניתנים לרוב במרשם רופא. הם משמשים בעיקר במקרי אקנה קלה עד בינונית, ולעיתים אפילו כניסיון טיפול ראשוני באקנה קשה. יתרונם הוא במיעוט תופעות לוואי ובכך שאינם דורשים מעקב בדיקות דם. חסרונם הוא בצורך להתמיד במריחתם מדי יום וכן בתופעות לוואי מקומיות שעלולות להיגרם בתחילת השימוש כמו אדמומיות, יובש עורי ותחושת צריבה.

   

  התכשירים המקומיים נחלקים למספר קבוצות כאשר המגמה היא לשלב ביניהם:

  רטינואידים - נגזרת סינטטית של ויטמין A הפועלים במספר מנגנונים לטיפול במחלה ותוקפים אותה מכמה חזיתות. התכשירים יעילים ביותר, ונחשבים לקו ראשון בטיפול באקנה קלה עד בינונית, לבדם או בשילוב עם תכשירים אחרים. עשויים לגרום בתחילת השימוש לאפקט המתואר לעיל.

   

  בנזואיל פראוקסיד (BPO) - חומר מחמצן בעל תכונות נוגדות דלקת ואנטי בקטריאליות (מבלי לייצר עמידות של החיידקים נגדו). לרוב מגיע כג'ל שקוף וקל למריחה, ובתכשירים בעלי ריכוז נמוך נמכר ללא מרשם. עלול לגרום בתחילת השימוש לאדמומיות ותחושת צריבה.

   

  אנטיביוטיקה - הורגת את החיידק האחראי לאקנה ובעלת תכונות נוגדות דלקת. עקב התפתחות עמידות של החיידקים, לרוב ניתנת רק כחלק משילוב. יתרונן במיעוט תופעות לוואי.

   

  תכשירים סיסטמיים במרשם רופא (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  תכשירים סיסטמיים במרשם רופא(צילום: shutterstock)

    

  טיפולים סיסטמיים:

  כדורים לבליעה אשר לאחר ספיגתם למחזור הדם פועלים במנגנונים שונים. משמשים לטיפול באקנה בינונית וקשה, או אם יש נטייה להצטלקות. יתרונם נעוץ ביעילותם הגבוהה וחסרונם בתופעות הלוואי ובמעקב הנדרש של בדיקות דם תדירות לפני לפני הטיפול ובמהלכו.

   

  רטינואידים (רואקוטן/ קיורטן) - אחת התרופות המושמצות ביותר. לפני כמה שנים נטל בן סנטור בארה"ב רואקוטן כנגד אקנה, ובמהלך הטיפול התאבד. האשם המיידי נפל על התרופה שנטל בכך שהיא גרמה לו לדיכאון ובעקבות זאת - להתאבדות.

   

  חשוב לציין שמאז נעשו עשרות מחקרים בנושא אשר מעולם לא הצליחו לקשור באופן חד משמעי בין התרופה להתפתחות דיכאון (חלקם אפילו הדגימו שיפור במצב הרוח לאחר נטילתה). אולם ההשפעה של המעשה עדיין מהדהדת במדינות שונות בעולם.

   

  בהסתכלות אובייקטיבית, מדובר בטיפול היעיל ביותר בנמצא נגד אקנה, המשמש קו ראשון באקנה קשה או עם נטייה להצטלקות. אולם חשוב לציין כי בשימוש בתכשירים הללו, בנוסף לתופעות הלוואי המקומיות שצוינו לעיל עלולות להופיע תופעות לוואי נוספות ובהן: עלייה בתפקודי הכבד ובשומנים בדם, כאבי שרירים כתוצאה מפירוק יתר (בעיקר במי שמבצע פעילות ספורטיבית מאומצת), יובש בריריות, כאבי ראש (כתוצאה מעלייה בלחץ תוך מוחי) ועוד.

   

  רובן המכריע של תופעות הלוואי קורות באחוזים נמוכים מאוד, והן הפיכות, כלומר אם קרו ניתן להפחית במינון או להפסיק את הטיפול והמצב חוזר לקדמותו.

   

  אנטיביוטיקה -  מטפלת הן בחיידק הגורם לאקנה והן במנגנון נוגד דלקת. כיום בגלל חשש להתפתחות עמידות של החיידקים נהוג לטפל בה במשולב עם טיפול מקומי. חשוב לציין שתופעות הלוואי כוללות גם עלייה בתפקודי הכבד, רגישות יתר לקרינת השמש ופריחות עוריות - ולכן גם כאן נדרש מעקב בדיקות דם תקופתי.

   

  הורמונים (גלולות) - בנשים עם חשד לאקנה משני לאי סדירות הורמונלית מדובר בטיפול יעיל (לרוב בשילוב עם תכשיר מקומי). הסדרת המחזור ההורמונלי בגוף עשויה לטפל במקביל בתופעות אחרות מהן סובלות לעיתים אותן נשים כגון שיעור יתר ומחזור ווסתי לא סדיר.

   

   

  אנטיביוטיקה (צילום: shutterstock)
  אנטיביוטיקה. מטפלת הן בחיידק הגורם לאקנה והן במנגנון נוגד דלקת(צילום: shutterstock)

   

  טיפולים טכנולוגיים:

  ישנן טכנולוגיות שונות אשר נמצאו יעילות בטיפול באקנה. ביניהן טיפול באור כחול, אור אדום, טיפול פוטודינאמי (PDT) וכן סוגי לייזר שונים. הטיפולים מכוונים בין היתר לתוצרי פירוק של חיידק ה- P.acne ועל ידי כך מהווים "נשק ממוקד" לפצעי האקנה.

   

  האם בכל מצב נשארות צלקות?

  לא כל נקודה שנותרת על הפנים אחרי פצעון של אקנה - היא צלקת.

   

  צריך להבדיל בין צלקת ובין כתם לאחר דלקת מקומית (POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION או בקיצור- PIH) שצפוי לעבור.

   

  PIH

  כל מצב דלקתי בעור, מעקיצת חרק ועד פצעון של אקנה, יכול להשאיר אחריו כתם כעדות לדלקת שהייתה שם. הכתמים הללו נוטים לחלוף מעצמם עם הזמן ולעיתים מדובר בהרבה זמן- מכמה חודשים ועד מעל שנה, ולכן נדרשים בעיקר אורך רוח והגנה משמש, במקביל להתחלת טיפול מוקדם ככל האפשר (על מנת למנוע מראש את אותם פצעונים שגורמים ל- PIH).

   

  ישנם פתרונות רפואיים היכולים במידת מה לזרז את המהלך הטבעי של העלמות הכתמים, בינהם חומרים שונים כגון רטינואידים, חומצה אזלאית, הידרוקווינון, תרכובת קליגמן וכן מכשור רפואי מתקדם כגון לייזרים ו- IPL.

    

  צלקות

  אצל חלק לא קטן מהסובלים מאקנה מופיעות צלקות בעקבות הפצעונים. לא תמיד ניתן לנבא אצל מי הן יופיעו אבל מה שכן ידוע זה ש"התעסקות" עם הפצעונים ו"פיצוץ" שלהם מעלים את הסיכוי לכך.

   

  הצלקות של אקנה הן לרוב בצורת "בורות קטנים" ומכונות בלעז ICE- PICK משום שהן נראות כאילו נוצרו על ידי דוקרן קרח. בניגוד ל- PIH, הצלקות אינן חולפות לבד. ישנם טיפולים שונים היכולים לשפר ואף מאוד, את מראה הצלקות ובינהם: פילינג (כימי או בלייזר), טיפולי לייזר שונים לייצור מחודש של קולגן, הזרקת חומרים למילוי הצלקת (כמו חומצה היאלורונית) וכן שיטות כירורגיות שונות.

   

  המסר החשוב הוא שגם במקרה זה, הרפואה הטובה ביותר היא רפואה מונעת - חשוב להתחיל את הטיפול באקנה מוקדם ככל האפשר כדי למנוע מראש את הופעתן.

    

  טיפים לטיפול מונע נכון:

  1) אל תפוצצו את הפצעים - אתם עלולים לגרום "במו ידיכם" להתפתחות של זיהום עורי וכמובן ל- PIH ולצלקות.

   

  2) שטפו פנים פעמיים ביום - עדיף עם סבון פנים ייעודי.

   

  3) תתחילו לטפל מוקדם - הדבר יפחית הופעה של צלקות ו- PIH, וחוץ מזה, למה להסתובב עם פצעונים על הפנים אם אפשר לטפל בהם בכזו קלות ויעילות?

   

  4) ביקור אצל קוסמטיקאית מיומנת - לצורך ניקוז הקומדונים.

   

  5) נסו להפחית בצריכת מוצרי חלב ובמזונות עתירי פחמימות - למרות שהקשר שנוי במחלוקת, ייתכן שדווקא אצלכם הפחתה במזונות אלו כן תעזור.

   

  6) המעיטו בחשיפה לשמש - כך תפחיתו את הסבירות ל- PIH ובכלל, זה הרגל נכון לחיים.

   

  7) הקשיבו לרופא העור שלכם - הוא רוצה בטובתכם לא פחות מכם. הוא יידע להתאים לכם את הטיפול היעיל ביותר בהתאם למצבכם, עם הכי פחות תופעות לוואי.

   

  8) הכי חשוב - אל תקחו את זה קשה. תזכרו שאתם ממש לא לבד עם הבעיה הזאת ושיש לה הרבה טיפולים יעילים. 

   

  הכותב הוא רופא עור בכיר

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אקנה. איך להיפטר מהפצעים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים