שתף קטע נבחר

משה פייגלין: "נבקש את משרד החינוך"

יו"ר מפלגת זהות מסרב לומר אם קיבל פניות מהמפלגות הגדולות, אך מבהיר בריאיון לאולפן ynet: "אמליץ על מי שיאפשר לי לקדם הכי רחוק את הדברים שאני מאמין בהם". על תוכנית טראמפ: "ברור שההתנגדות למה שאתם מכנים 'מדינה פלסטינית' היא מוחלטת"

 

 

יו"ר מפלגת זהות, משה פייגלין, שעל פי הסקרים האחרונים מתחזק ומתקרב לאחוז החסימה, אמר הבוקר (יום א') בריאיון לאולפן ynet כי מפלגתו תבקש בממשלה הבאה את משרדי החינוך והאוצר. בתגובה לשאלה על תוכנית השלום האמריקנית של דונלד טראמפ, השיב פייגלין: "אנחנו מכוונים בבחירות האלה כלפי נושאי פנים, לא נבקש את משרדי הביטחון והחוץ".

 

הוא הוסיף: "אנחנו עדיין לא מפלגת שלטון, אנחנו לא הולכים להכריע בנושאים הללו. אבל ברור שההתנגדות למה שאתם מכנים 'מדינה פלסטינית' היא מוחלטת והנאמנות לארץ ישראל היא מוחלטת".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

  

29 יום לבחירות והדרמה האמיתית מתחוללת בתחתית הגרפים. "ישראל ביתנו" ו"כולנו" שעוברות בקושי לפי המצב כרגע, ו"גשר" בראשות אורלי לוי אבקסיס, "יחד" בראשות אלי ישי ו"זהות" בראשות פייגלין - שכל כניסה או יציאה של אחת המפלגות הללו מהמפה עשויה להשפיע על המתחולל בצמרת.

משה פייגלין (צילום: מוטי קמחי)
משה פייגלין(צילום: מוטי קמחי)

סקר ידיעות אחרונות בחירות 2019 ד
סקר "ידיעות אחרונות". ד"ר מינה צמח, 10.3.19(תיאור: סקר ידיעות אחרונות)

פייגלין החל נמוך מאוד בסקרים, וכעת כבר מתקרב לאחוז החסימה - אך טרם הודיע באופן ברור על מי ימליץ להרכבת הממשלה. בריאיון הבוקר סירב לומר אם קיבל פניות רשמיות מצד המפלגות הגדולות - הליכוד וכחול לבן - בעניין היום שאחרי הבחירות. הוא רק אמר: "בואו נאמר ככה - אמינות גם כן דבר חשוב, אני לא יכול לדבר על זה".

 

פייגלין אומנם מגדיר עצמו כאיש המחנה הלאומי, אבל בהזדמנויות שונות הדגיש כי החשוב ביותר בעיניו הוא יישום המצע שבשמו הקים את מפלגת "זהות". הוא הסביר בריאיון: "מפלגת זהות מדברת על הפרדת דת ומדינה, מפלגת זהות מדברת על הפשטת הרבנות הראשית מכל סמכויותיה - למעט נושא גיור".

 

"אי-ציות או סליחה מאייכמן" וטרנספר תמורת כסף

במערכת הבחירות של 2013, כשהיה פייגלין מועמד ברשימת הליכוד-ביתנו, מטה ההסברה של המפלגה אסר עליו להתראיין בכלי התקשורת עד לאחר הבחירות. מקורות בכירים בליכוד אמרו אז שההחלטה לדרוש מפייגלין שלא להתראיין התקבלה על רקע דבריו ברדיו של המרכז הבינתחומי בהרצליה.

 

בהתייחסו לסוגיית סירוב פקודה אמר פייגלין שם: "מדינה שמקדשת את ערכי החירות חייבת להשאיר מקום של כבוד לאי-ציות מצפוני. אחרת, כולנו צריכים ללכת לים ולבקש סליחה מאדולף אייכמן על זה ששרפנו את גופתו והשלכנו לים. כי זה מה שהוא טען, 'קיימתי פקודות'".

 

בתגובה לאמירה זו שיגרו ניצולי שואה מכתב נוקב לראש הממשלה בנימין נתניהו, מחו בפניו ודרשו שיתנער מפייגלין ו"יוקיע אותו באופן מיידי". פייגלין טען שזו לא הסיבה לאיסור שהוטל עליו להתראיין. "יש אינספור ניצולי שואה שחיזקו את ידי במה שאמרתי. אני לא חוזר בי משום מילה", אמר.

 

עם זאת, למרות האיסור, כמה ימים לאחר מכן השתתף פייגלין בכנס של "נשים בירוק" שכותרתו הייתה "החלת ריבונות ישראל ביהודה ושומרון". בכנס, הציע פייגלין לבצע לפלסטינים טרנספר בתשלום, ואמר: "במקום הכסף של כיפת ברזל אפשר לשלם לכל משפחה פלסטינית ולשכנע אותה להגר".

 

בריאיון הבוקר, התייחס פייגלין גם לעובדה שרק לא מזמן ניסה נתניהו להדיח אותו מהליכוד ופעל נגדו בשל מה שהוגדר "ימניות יתר", ועל כך אמר: "אני לא חש איבה כלפיו ואני לא יודע אפילו להסביר מדוע".

 

- כי אתה עובר את אחוז החסימה.

"לא, גם לפני כן. אני לא יודע להסביר מדוע".

 

- אתה מושך בחוטים בליכוד? כי השארת שם כמה אלפי מתפקדים.

"אני לא מושך בחוטים, פונים אליי. היה מצעד של ליכודניקים אליי לפני הפריימריז. סירבתי בכל אופן למשוך בשום חוט".

 

- אם מצב הסקרים נשאר כפי שעכשיו, אתה הולך לנשיא - על מי אתה ממליץ?

"על מי שיאפשר לי לקדם הכי רחוק את הדברים שאני מאמין בהם".

 

דווקא בגלל האמירה הזאת והסירוב להתחייב על מי ימליץ, הפך פייגלין לסיפור מעניין וייתכן גם שיסיים כלשון מאזניים.

  ()
רשימת "זהות" בבחירות 2019

 

תנאי לכניסה לממשלה: לגליזציה

- מה הם שני הדברים שתרצה לקדם בשנתיים הראשונות שלך אם תהייה חבר בממשלה?

"הדבר שמבחינתנו יהיה תנאי בסיס לכניסה לממשלה זה הלגליזציה לקנאביס. כי אנשים פה פשוט מתים, סובלים, בגלל הסיפור הזה שאין לגליזציה. מעבר לכך, הנאמנות שלי לארץ ישראל היא גלויה וברורה ומוחלטת".

 

- להחיל ריבונות בהר הבית.

"אני לא הולך מחר בבוקר לדרוש החלת ריבונות, אבל אני בוודאי לא אתן את ידי לשום חורבן של יישוב או ויתור על אדמת מולדת, בוודאי שלא".

 

- איך היחסים עם משה (בוגי) יעלון? אני זוכר את האירועים בליכוד שהיית מזמין אותו והוא היה מגיע.

"עלבוני זוטות. בסופו של דבר, יש לנו כאן עם".

 

- אבל יש פה פוליטיקה.

"אבל מתוך הפוליטיקה הזו צריך להתחיל להתקדם. עד היום הייתה לנו פוליטיקה של אנשים במקום פוליטיקה של חזון ורעיונות, וזה בדיוק מה שמביאה 'זהות' - כבוד גדול לאינטליגנציה של הבוחר".

 

- ראו אותך בליכוד כמשיחי וימני מדי, והרחיקו אותך מהשורות, ופתאום אתה סוחף איזשהו קהל של צעירים, שמאלנים. איך עשית את זה?

"חירות, חירות. אני רוצה להסביר משהו, כשאני יצאתי לפני 20 שנה ויותר וחסמתי כבישים בגלל הסכמי אוסלו צדקתי לגמרי, אגב. ראינו למה ההסכמים הללו הובילו. הנקודה המהותית היית ההבנה שהמדינה שייכת לאזרח, לא האזרח למדינה. רימו אותי, רימו אותי, לקחו אותי למקום שהבטיחו לי את ההיפך. המדינה היא שלי, לא אני של המדינה. את אותה תחושת חירות בעשרים השנה האחרונות הרחבנו תחומים של שוק חופשי, של חינוך. אני חושב שהצעירים חשים שיש כאן מפלגה שמבשרת חירות, שמחזירה להם את המדינה שלהם".

 

- אתה מעיד שאתה לא מעשן. אתה תופס טרמפ על הלגליזציה.

"אם אני לא אעביר את זה עכשיו כתנאי, זה בחיים לא יקרה כאן. לכן אני מציב את זה כתנאי".

 

- אז הלגליזציה תלויה רק בך.

"לגמרי. זה לא יקרה אפילו אם אני אקבל את זה בהסכם קואליציוני, זה לא ימומש אחר כך. אנחנו לא תופסים טרמפ. יש פה משהו הרבה יותר עמוק - חירות האדם למדינה שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
משה פייגלין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים