שתף קטע נבחר

מנדלבליט לנתניהו: הימנע מלהחליט על עתיד שדה דב עד הבחירות

כיום אמורים שני חלקיו של שדה דב, האזרחי והצבאי, להיסגר ב-1 ביולי. אולם לנתניהו סמכות כשר ביטחון לבחון מחדש את מועד הפינוי. לאחרונה מתגברת גם מחאת עיריית אילת נגד הפינוי, שכחלק מהמחאה צפויה להשבית את העיר ביום שלישי הקרוב. שיבושים צפויים גם בלוח הטיסות בנמלי התעופה עובדה ואילת

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הנחה את ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו שלא לקבל כל החלטה חדשה לגבי פינוי שדה דב בתל אביב עד לאחר הבחירות. כך נודע ל"כלכליסט".

 

>> לסיפורים הכי חמים במדור כלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

המאבק נגד סגירת שדה דב: "בכל העולם בונים שדות תעופה עירוניים - אצלנו סוגרים"

עיר בשביתה: אילת מחריפה את המאבק בסגירת שדה דב

תוכנית שדה דב: גובה המגדלים הקרובים לים יוגבל ל-25 קומות

 

הנימוק להנחיה, אשר ניתנה בחוות דעת שמנדלבליט שלח ביום ה' האחרון לנתניהו, הוא היותה של ישראל בתקופת הבחירות, אשר בה ישנו חשש כי החלטות מסוימות יתקבלו על ידי הממשלה בשל הרצון להיבחר. המשמעות היא כי המצב הנוכחי, ולפיו צפוי שדה התעופה להפסיק לפעול ב-1 ביולי השנה, יוותר על כנו לפחות עד ה-9 באפריל.

 

שדה דב בתל אביב במבט מלמעלה (צילום: איתי בלומנטל)
שדה דב בתל אביב(צילום: איתי בלומנטל)

"לעת הזו, ובשים לב להימצאותנו בתקופת בחירות לא ניתן לקבל החלטה בהתאם להוראת החוק האמורה. עוד יובהר כי ממילא קבלת החלטה מותנית בביצוע הליך ההיוועצות שטרם הושלם לשעה זו".

 

את ההנחיה נתן מנדלבליט לראש הממשלה בהתאם לתיקון לחוק לפינוי שדה דב, שאושר לפני כשלושה חודשים בוועדת הפנים של הכנסת. אותו התיקון אישר את הפסקת פעילות התעופה האזרחית בשדה בצמוד להפסקת הפעילות הצבאית, המתוכננת להתבצע ב-1 ביולי. כיום כוללת הפעילות האזרחית בעיקר טיסות פנים של החברות ארקיע וישראייר לאילת.

 

עם זאת, הותירה הוועדה בראשותו של ח"כ יואב קיש בידי שר הביטחון, כיום - נתניהו, לשוב ולבחון את מועד הפינוי. "שר הביטחון יבחן את הודעתו הקודמת, בין היתר על רקע שינוי הנסיבות במצב הביטחוני, ויתייעץ עם הגורמים במשרדו וגורמים מקצועיים רלבנטיים - היועץ המשפטי לממשלה והממונה על התקציבים. אם מצא לאחר ההתייעצות כי יש לשנות את הודעתו, יודיע על כך", נכתב.

 

ביום ג' האחרון, ועל רקע התגברות הלחצים נגד סגירת השדה מצד עיריית אילת, פנה נתניהו בכובעו כשר הביטחון אל היועמ"ש מנדלבליט, אל מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם ואל הממונה על התקציבים באוצר שאול מרידור לקבלת חוות דעתם. בעקבות זאת, נכתבה חוות הדעת הנחשפת כאן כעת.

 

בחוות הדעת ציין מנדלבליט כי "ממשלה יוצאת הפועלת ערב בחירות ושריה של ממשלה כזו, מחויבים לנקוט איפוק וריסון בהפעלת סמכויותיהם לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופה זו". עוד כתב כי "דרישה זו נובעת מהצורך להימנע מקבלת החלטות שיש בהן כדי להקשות על מימוש מדיניותה של הממשלה החדשה, אשר תכהן מכח אמון הכנסת הנכנסת...כמו כן היא נועדה להבטיח כי לא ייעשה שימוש לרעה בכח שלטוני ובמשאבי המדינה לתעמולה או להשגת יתרון לא הוגן למפלגה או למועמד במערכת הבחירות".

 

צעדי מחאה של עיריית אילת 

בימים האחרונים החריפה עיריית אילת את צעדי המחאה בהם היא נוקטת על מנת למנוע את סגירתו של שדה דב. ביום חמישי האחרון כינס ראש העירייה מאיר יצחק הלוי מסיבת עיתונאים בשדה התעופה, יחד עם מקבילו התל אביבי רון חולדאי, המתנגד גם הוא בחריפות להפסקת פעילות השדה.

 

במהלך מסיבת העיתונאים הודיע יצחק הלוי כי בכוונתו להקים היום (א') אוהל מחאה, וכי ביום שלישי הקרוב תושבת העיר. "אני בטוח שאפשר לשנות את ההחלטה, וחייבים לשנות אותה גם בגלל השכל הישר, גם בגלל ההגיון וגם בזכות החמלה", אמר.

 

משמעות חוות דעתו של מנדלבליט עבור עיריית אילת, ושאר הגופים המתנגדים לפינוי השדה בהם חברת התעופה ארקיע והתאחדות המלונאים, אינה פשוטה. למעשה מגדיר מנדלבליט חלון זמן של חודשיים וחצי בלבד - מאמצע אפריל ועד סוף יוני - שבהם ניתן יהיה לנסות לשנות את ההחלטה על פינוי השדה. זאת בתקופה שבה גם כך תהיה המערכת הפוליטית עסוקה בנסיונות הקמה של ממשלה חדשה.

 

בתוך כך, כחלק מהשבתת העיר אילת, ברשות שדות התעופה נערכים לשיבושים בלוח הטיסות בנמלי התעופה עובדה ואילת. בהודעת עדכון לחברות התעופה והטייסים שפורסמה בצהריים נכתב כי יתכנו עיכובים בהמראות ובנחיתות בנמלי התעופה עובדה ואילת, משעה 10:30 ועד השעה 16:00, בגלל עיצומי עובדים.

 

איתי בלומנטל השתתף בהכנת הכתבה.

 

 


פורסם לראשונה 10/03/2019 17:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי בלומנטל
שדה דב
צילום: איתי בלומנטל
מומלצים