שתף קטע נבחר

נתניהו עתר לבג"ץ נגד ההחלטה שלא לאשר לו תרומות ממקורבים

ראש הממשלה טוען בעתירתו כי ההחלטה שלא לאשר לו תרומות לצורך הגנתו המשפטית "שגוייה ובלתי מידתית", וכי "מול משאבים עצומים שהשקיעה המדינה עומד אדם בודד, בשר ודם, הנדרש לגייס משאבים אדירים לצד תעצומות נפש כדי לממש את חזקת החפות"

ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
בנימין נתניהו. "אדם בודד, בשר ודם" (צילום: מארק ישראל סלם)

ראש הממשלה בנימין נתניהו עתר היום (ב') לבג"ץ כנגד החלטת הוועדה למתן היתרים, שדחתה את בקשתו לאשר לו לגייס תרומות בסך שני מיליון דולר משני מקורביו, בן דודו נתן מיליקובסקי ואיש העסקים ספנסר פרטרידג' לטובת מימון הייצוג המשפטי שלו.

 

בעתירה נטען כי החלטת הוועדה "שגוייה מיסודה, בלתי מידתית וסבירה", וניתנה בהיעדר סמכות. עוד נטען כי התיקים שנתניהו נאלץ להתמודד איתם נטען הם "מפלצתיים" ומושקעים בהם משאבים גדולים בקרב מערכת אכיפת החוק: "מול מערכה כבדה וחסרת תקדים והמשאבים העצומים שהשקיעה המדינה כדי לחקור ולגבש חשדות עומד אדם בודד, יחיד, בשר ודם הנדרש לגייס משאבים אדירים לצד תעצומות נפש כדי לממש את חזקת החפות, ולגישת המשיבה לרדת מנכסיו".

 

 

העתירה הוגשה באמצעות עורכי דינו של נתניהו: נבות תל צור, עמית חדד וטל שפירא. העתירה היא גם נגד מבקר המדינה, והיועץ המשפטי לממשלה. במסגרתה מתבקש צו על תנאי, ודרישה לנמק מדוע לא יינתן לראש הממשלה ההיתר המבוקש לקבלת הסיוע הכספי למימון המשפטי.

 

החלטת ועדת היתרים ()
החלטת ועדת ההיתרים

בפברואר, הועדה למתן היתרים שליד משרד מבקר המדינה דחתה את בקשתו השנייה של ראש הממשלה, לאשר לו כאמור לגייס את תרומות בסך שני מיליון דולר מבן דודו נתן מיליקובסקי ואיש העסקים ספנסר פרטרידג'. במקביל, נקבע כי נתניהו נדרש להחזיר 300 אלף דולר שגייס מבן דודו מיליקובסקי וחליפות שקיבל מאיש העסקים פרטרידג', או את שוויין.

 

לעיון בהחלטה המלאה של ועדת ההיתרים - לחצו כאן

 

בהודעה בפברואר ציינו אז חברי הוועדה כי "היועץ המשפטי לממשלה הביע דעתו כי אם הוועדה תדחה את הבקשה לדון מחדש בפניית ראש הממשלה, יידרש ראש הממשלה להשיב למר מיליקובסקי את הסכומים ששולמו על-ידו. על ראש הממשלה להשיב אפוא את הסכומים האמורים תוך המצאת אסמכתאות, להנחת דעתם של מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה ולפי לוח זמנים שייקבעו".

 

הצהרה סנגורים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ()
עורכי דינו של נתניהו: עמית חדד, נבות תל צור וטל שפירא

עוד צוין, כי "מהצהרות ההון שמגיש המבקש עולה שהמבקש הוא אדם אמיד. הוא נדרש אפוא להוכיח, בהתאם להחלטות הקודמות של הוועדה, כי מיצה את יכולותיו למימון עצמי בטרם יפנה לתרומות".

 

ההחלטה של הוועדה טוענים סנגוריו, התבססה על מבחן "היכולת הכלכלית" שלו אלא שהם טוענים שהיה צריך להפעיל מבחן אחר פשוט "מבחן ניגוד העניינים" שלו עם מקורביו, שנטען שהם תושבי חוץ. עוד נטען כי הוועדה הסתמכה על על הצהרות הון קודמות של נתניהו, ללא הסכמתו ללא ידיעתו ומבלי לברר שהן מעודכנות וזאת "מתוך נהייה אחרי רחשי ציבור פופוליסטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: מארק ישראל סלם
מומלצים