שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הטרור היהודי: בוטלו כתבי אישום נגד שניים לאחר שההודאות נפסלו
  בגלל פסילת הודאות בתרגיל המדובבים, הודיעה הפרקליטות שהיא חוזרת בה מכתבי האישום נגד שני נאשמים בפרשת טרור יהודי. הם זוכו בבית המשפט

   

  ינון ראובני ()
  ינון ראובני

  בית המשפט זיכה היום (ב') את ינון ראובני (23) ונאשם נוסף (21) בפרשת טרור יהודי לאחר שההודאות נפסלו בתרגיל מדובבים שנעשה במהלך החקירה. פרקליטות מחוז מרכז הודיעה לבית המשפט כי היא חוזרת מכתב האישום שהוגש לפני ארבע שנים. הנאשם בן ה-21 היה נער בעת ביצוע המעשים שיוחסו לו.

   

  השניים נאשמו בחברות בארגון טרור, ריבוי עבירות הצתה, היזק בזדון ממניע גזעני ועבירות נוספות. יוחסו להם פעולות תג מחיר ובין היתר מעורבות בהצתת כנסיית דורמציון. בעקבות הודעה זו, זיכתה השופטת מיכל ברנט את הנאשמים מהעבירות המיוחסות להם.

   

  הודעת הפרקליטות נמסרה לבית המשפט משום שלאחר החלטת בית המשפט במשפט הזוטא (משפט מקדים), לא נותרו בידי הפרקליטות ראיות מספיקות המבססות סיכוי סביר להרשעה באשר לשני הנאשמים בתיק זה. ולכן החליטו לחזור מן האישום.

   

  בית המשפט פסל בינואר את קבילות כל הודאותיו של הנער הנאשם.

   

  כאמור, ההכרעה בתיק התקבלה במסגרת משפט מקדים שעסק בקבילות הראיות בהודאתו של קטין. הנער ביקש במשפט הזוטא באמצעות סנגורו, עו"ד איתמר בן גביר, לפסול את הודאותיו בטענה שהן נגבו שלא כדין. בין היתר דובר אז בהודאתו במעורבות בפשעי שנאה, שהתקבלה בתא מעצרים בעכו.

   

  "כלא עכו"

  בתוכנית "עובדה" תואר כיצד בתרגיל חקירה בשם "כלא עכו" הושם הנער בתא בתחנת המשטרה בעכו עם שוטרים שמחופשים לאסירים, שם הופעל עליו לחץ גדול על מנת שיתוודה בפניהם.

   

  בין היתר הציג עצמו אחד מהם כרוצח ובושלה "הברחת סמים" בתא, וכל אלו בוצעו על מנת לערער אותו כדי שיודה במעשים. סנגורו טען כי נחצה קו אדום והאמצעים הפסולים הללו הם שגרמו לו להודות. "רציתי לתת הכול שייפסק", אמר הקטין, שנחקר גם בשב"כ ובמשטרה.

   

  ועדת הבחירות (צילום: אוהד צויגנברג)
  עו"ד בן גביר(צילום: אוהד צויגנברג)

  הסנגור בן גביר, הגיש ערר על קבילות ההודאות - וטען כי הן אינן קבילות בעקבות תרגיל החקירה. לאחר פסילת ההודאו של מרשו אמר עו"ד בן גביר כי "זהו יום חשוב לדמוקרטיה הישראלית. הגיע הזמן שבשירות הביטחון הכללי ובמשטרה יידעו שגם לנערי גבעות יש זכויות יסוד. בתיק הזה נחצו כל הקווים האדומים, ואני שמח שבית המשפט קיבל את טענותינו ופסל את ההודאות".

   

  היום אמר עו"ד בן גביר: "סוף האמת לנצח. במשך שלוש שנים אמרתי מעל כל פורום אפשרי שעינו צעירים יהודים על רקע פוליטי ונלחמתי על חפותם. היום הגיעה לסיום אחת הפרשות החמורות בהיסטוריה של המשפט הישראלי. אני שמח שהשופטת קיבלה את עמדתי ושמח שהיום גם הפרקליטות מודה שאין ראיות.

  אני מקווה שתיק זה מסיים קריירה משפטית בת שש שנים ואני הולך להילחם למען הצדק, האמת וזכויות האזרח של המתיישבים ופעילי הימין בכנסת".

   

  ברקע יצוין כי ביוני בשנה שעברה קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי הודאות שני הנאמים בפרשת הרצח בדומא, שבו נרצחו שלושת בני משפחת דוואבשה, קבילות ברובן, למעט אלה שנגבו ב"אמצעים מיוחדים" או עינויים. על מהות ה"אמצעים" הוצא אז צו איסור פרסום.

   

  המשפט בעניינם של עמירם בן אוליאל ונאשם נוסף (20), שהיה קטין בעת ביצוע המעשים, בגין מעורבותם ברצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא, ממשיך להתנהל בבית המשפט המחוזי בלוד.

   

  עוד יצוין כי ינון ראובני מרצה ארבע שנות מאסר לאחר שהורשע בהצתת כנסיית הלחם והדגים בצפון-מערב הכינרת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים