שתף קטע נבחר

החוקר שהפיל את טלגראס: "לא נתקוף את המשתמשים"

אחרי מעצרם של 42 ממפעילי רשת הסחר בסמים באפליקציית טלגרם, אמר לאולפן ynet סנ"צ משה שטרית, ראש מפלג המודיעין בימ"ר צפון, כי צרכני הסמים "הם לא חלק מהעשייה שלנו; הרשת הזו סיפקה סמים במאות מיליוני שקלים ואי אפשר לחיות עם דבר כזה". ח"כ שרן השכל (הליכוד) תקפה את המשטרה: "גיבורים על טכנאים"

 

 

 

בעקבות מעצרם של עשרות חשודים שהפעילו את רשת "טלגראס" בחשד לעבירות סחר בסמים, ראש מפלג המודיעין בימ"ר צפון, סנ"צ משה שטרית, אמר היום (שלישי) לאולפן ynet כי הצרכנים לא צריכים לדאוג מהמשטרה. "אנחנו לא תוקפים את המשתמשים", אמר שטרית, "כרגע הם לא חלק מהעשייה שלנו. הם צריכים לדאוג להמשך השימוש שלהם, אנחנו מקווים שדרך האפליקציה הזאת לא יהיה ניתן לרכוש בעתיד". שטרית סיפר על מהלך החקירה שהובילה למעצרים: "אחרי חקירה מאוד ממושכת של יותר משנה וחצי הגענו לסיום החקירה הסמויה ונכנסנו לשלב הגלוי. עצרנו את 42 מנהלי הרשת. בין העצורים בפרשה גם דמות ששמה עלה בפרשיית רצח שהסעירה את המדינה.

 

מבנה ארגון הפשיעה שחשפה המשטרה (Photo: shutterstock)
(Photo: shutterstock)

 

"החבורה הזאת, מה שהם עשו זה לקחת את אפליקציית הטלגרם, לבנות עליה פלטפורמה משלהם וליצור רשת שסחרה בכל סוגי הסמים. זאת פעם ראשונה שאנחנו בעצם תוקפים רשת שהיא ממש כמו ארגון פשיעה, שעבדה באינטרנט".

 

סנ
סנ"צ משה שטרית. "המשתמשים לא צריכים לדאוג"(צילום: שמיר אלבז)
 

- זו רשת עם אלפי סוחרים. תוכלו לעצור את כולם?

"אנחנו עוצרים את המנהלים של הרשת שאפשרו את ההפעלה של האפליקציה הזאת, בלעדיהם היא לא יכולה לפעול. הדבר היותר חשוב שאנחנו הסרנו את האנונימיות ברשת, כולם חשבו שהם חסינים לסחור בסמים בתוך האפליקציה הזאת, הוכחנו היום שאנחנו יודעים מי מנהל, מי סוחר, מי קונה, אנחנו מכירים את כולם".

 

- הרבה אנשים השתמשו בטלגראס, הם צריכים לדאוג עכשיו?

"לא, אנחנו תקפנו את מנהלי הרשת הזאת כי הם ארגון פשיעה שאפשר סחר בכל הסמים. הרואין, קריסטל, סמים פסיכודליים, זה מזמן כבר לא רק קנאביס. מה שחמור יותר זה שהם מוכרים את זה במודע. זו החלטה אסטרטגית שלהם בשביל הכסף, והם אפשרו את הסחר לקטינים ברשת".

מבנה ארגון הפשיעה שחשפה המשטרה ()
מבנה ארגון הפשיעה שחשפה המשטרה

- אז בעצם הפשיטה הייתה כי הרשת הזאת חצתה את הקווים של הגראס ועברה לסמים קשים?

"זה בעיקר מה שהניע את התהליך, נכון. אבל עדיין זאת רשת שסיפקה במאות מיליוני שקלים סמים, סיפקה טונות של סמים ואי אפשר לחיות עם כזה דבר".

 

- רוב הפוליטיקאים כולל רה"מ מדברים על לגליזציה.יש לכם עמדה בסוגיה?

"זה לא מתפקידי להביע את דעתי בעניין. בתקופה הקרובה אנחנו נעבור לצורת אכיפה חדשה של הקנאביס, דרך קנסות ודרכים אחרות שיטפלו בנושא. לא כמו שנהגנו עד היום. עד כאן".

 

אפליקציית טלגראס (באדיבות משטרת ישראל)
(באדיבות משטרת ישראל)

 

השכל: "המשטרה גיבורים על טכנאים, נתניהו בוחן לגליזציה"

ח"כ שרן השכל אמרה לאולפן ynet כי הזדעזעה מדבריו של סנ"צ שטרית וממעצרי המשטרה. "מה שאני שומעת זה גיבורים גדולים על טכנאים, על בני נוער, על אנשים שנתפסו עם קנאביס.

 

"הם מדברים על ארגוני פשיעה כשבתל אביב, רמת גן, חולון ובת ים יש דקירות, רציחות ומטעני חבלה על רכבים של ארגוני פשיעה אמיתיים. כמה ממשאבי המשטרה המיועדים לארגוני פשע הולכים על כמה טכנאים ובני נוער שמשתמשים בקנאביס?".

 

- הוא אומר שמדובר בארגון שמפיץ טונות של גראס וגם סמים קשים.

"פניות הציבור שקיבלתי עד היום שקשורות גם למעצרי המשטרה בנוגע לטלגראס היו אך ורק בנוגע לקנאביס. טרם שמעתי שנתפסו אנשים עם חומרים יותר מסוכנים מזה".   

 

- המשטרה לא פועלת בוואקום. השר לביטחון פנים הוא גלעד ארדן, חבר המפלגה שלך.

"נכון, ובארבע שנים האחרונות אני הובלתי מאבק בלתי רגיל לאי-הפללה אמיתית. אמנם לא קיבלנו את הניצחון ואת התוצאה שאני רציתי, אבל כן היתה התקדמות ורואים את השינוי בתפיסה. אפילו בקרב השמרנים ביותר בכנסת".

 

שרן השכל באולפן ynet (צילום: עידן ארבל )
שרן השכל. "שוחחתי עם נתניהו על לגליזציה"(צילום: עידן ארבל )

השכל מספרת כי אף דיברה על הנושא עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שאתמול אמר כי ישקול את נושא הלגליזציה: "שוחחנו שבוע שעבר בנוגע לקמפיין, ואני העליתי גם את הפעילות שלי בארבע שנים האחרונות בנוגע לאי-הפללה גם כיו"ר השדולה לקנאביס רפואי.

 

"אני אמרתי שלדעתי הליכוד צריך לומר דברים ברורים גם בנושא הזה. רה"מ לקח את זה במלוא הרצינות והוא שוקל את העניין ואני מאוד מאוד שמחה שסוף כל סוף גם הליכוד מתחיל לחשוב בכיוון הזה".

 

- מה זה אומר, שתגיעו לבחירות כשאתם תומכים בלגליזציה?

"אני מקווה. אני יודעת שבמציאות הנוכחית כנראה שמה שאנחנו נקבל זה במקרה הטוב אי-הפללה אבל זו באמת אי-הפללה אמיתית. כשהליכוד מבטיח את זה, זה הרבה יותר טוב מאשר כל מיני מפלגות שאו שלא יעברו את אחוז החסימה או שלא יישבו בקואליציה, שמבטיחות לגליזציה".

 

- כמה אנחנו קרובים לזה, מבחינת מה שאת שומעת מרה"מ?

"התשובה אמורה להתקבל בעוד כמה ימים, ואני מאוד מאוד מקווה שהתשובה תהיה חיובית".

 

- הטיימינג של ראש הממשלה קשור לזה שאחרים התבטאו בנושא?

"גם לפני כן, כשהובלתי את המאבק הזה בתוך הכנסת היו לי כמה שיחות עם רה"מ בנושא הזה. מי שהיה אמון ספציפית ולמעשה גם עצר את זה היה גלעד ארדן. היה פה איזשהו מאבק כוחות כמובן ביני לבינו. אני חושבת שגם אם היום תעלו את השר ארדן על הקו, גם העמדה שלו תבוא ותהיה קצת שונה מהנחרצות שהיתה לו".

 

"אי-ההפללה המזויפת מטרידה את מצביעי הליכוד"

אורן לייבוביץ, עורך מגזין "קנאביס", הגיב לדבריה של השכל ואמר: "אני חושב שהליכוד בפניקה ממה שהוא רואה בשטח. בשנת 2016 כבר פרסמנו שהעמדה של ארדן, אי-ההפללה המזויפת הזאת מאוד מטרידה את המצביעים שלהם.

 

"הם ראו בשבועיים האחרונים את הזליגה למשה פייגלין ולעוד מפלגות שמצטרפות ומאמצות את האג'נדה הזאת ולכן יצאה ההודעה. אני חושב שהיא לא תספיק כפי שהיא כעת. רק אם רה"מ יגיד שהוא מתחייב להסדרה של שוק קנאביס חוקי בישראל אז הוא יוכל למשוך בחזרה את המצביעים אל מפלגת הליכוד, אחרת זה לא יעבוד".

 

עמוס דב סילבר, שלפי המשטרה עומד בראש הארגון, נעצר הבוקר באוקראינה במסגרת הפשיטה על הרשת. לייבוביץ סיפר כי הוא דיבר עם סילבר לאחר שנעצר ומעריך כי ישראל פועלת להסגרתו.

 

 

- איך עצרו אותו?

"אין לי עוד פרטים בנושא הזה. אבל לגבי מה שנציג המשטרה ציין, הם לא עשו הבדלה נכונה בין אפליקציה לבין הארגון, הרשת הספציפית הזאת שעובדת בתוך האפליקציה. אולי עצרו את המנהלים של הטלגראס, אבל יש עוד עשרות קבוצות אחרות שהן פעילות וממשיכות להיות פעילות וסביר שימשיכו להיות פעילות, כמו שהיה עם נאפסטר. אי אפשר לעצור את הדבר הזה, זה דבר שהוא טבעי".

  

- מה הוא עשה באוקראינה?

"שאלה טובה, אנשים שואלים את עצמם למה הוא היה צריך לעשות את המהלך הזה כשהוא יודע שזה שם אותו בסכנה. אנחנו יודעים שמחפשים אותו, גם פרסמנו כמה פעמים שהמשטרה מנסה לפעול להסגרה לישראל, כל עוד הוא היה בארה"ב הוא היה יכול להימלט מזה כי הוא אזרח".

 

- כמה כסף מסתובב בטלגראס?

"המשטרה מדברת על מאות מיליונים וטונות של גראס, ואני חושב שקודם כל הטעות של טלגראס ספציפית מכל הארגונים האלה שהיא דחפה לשימוש של בני נוער, היא עודדה אותו, והיה שם שימוש של סמים קשים וזה בעייתי".

 

- הם עשו את זה במודע, את המעבר לסמים קשים?

"בהחלט במודע, זה היה אג'נדה, לתת לבני נוער זה היה אג'נדה".

 

- הם התעשרו מזה?

-"הם פירסמו על מאות מיליונים שהם עושים, על ג'יפים, בתים שהם קונים, סוחר סיפר שהוא קנה בית ואמא שלו שילם לה את המשכנתא וכו'. אז כן. זה אולי הדוגמא הטובה ביותר לממשלת ישראל למה צריך להסדיר את הנושא הזה. למה שסכומי הכסף האלה יילכו לאנשים כאלה ואחרים באופן לא חוקי במקום שייכנסו לאוצר המדינה. יש היום הרבה מדינות שכבר עשו את המהלך הזה, וכל מדינה שעשתה את זה זכתה לתוצאות חיוביות וראשיה מרוצים מהמהלך הזה. אין אף אחד שהחזיר את הגלגל לאחור או ביטל אותו, לכן צריך לאמץ את זה גם בישראל".

 

- איך המעצרים ישפיעו על קהל הצרכנים, משתמשי הקנאביס?

"אני חושב שהם ימצאו את הפתרון לזה. מה שכן, זה מרגיז מאוד את הציבור. בתקופת בחירות הנושא במרכז סדר היום הציבורי, והוא הפך לעניין מהותי וחשוב, וזה קולות של אנשים שרוצים פיתרון לסוגיה הזאת. פייגלין זיהה את זה ראשון ושם את זה כדגל והוא גם זוכה לתמורה בעבור זה. ואני מאמין ומקווה ואנחנו גם עובדים על זה בימים אלה שעד הבחירות כל המפלגות יאמצו את המודל הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמיר אלבז
סנ"צ משה שטרית
צילום: שמיר אלבז
מומלצים