שתף קטע נבחר

בית המשפט העליון פסל את מיכאל בן-ארי ואישר את בל"ד ועופר כסיף

שופטי העליון החליטו לפסול את מועמדותו של בן-ארי בבחירות לכנסת. השופט סולברג התנגד להחלטה. זו הפעם הראשונה שבג"ץ פוסל מועמד ולא רשימה. בנוסף אושרה השתתפותן של המפלגות הערביות בבחירות לכנסת וכן של מועמד חד"ש עופר כסיף ושל איתמר בן גביר

 

ד
בן-ארי. לא יוכל להתמודד בבחירות לכנסת(Photo: AFP)
 

שופטי בית המשפט העליון פסלו הערב (יום א') את מועמדותו של ד"ר מיכאל בן-ארי מאיחוד מפלגות הימין. זו הפעם הראשונה שבג"ץ פוסל מועמד ולא רשימה מהשתתפות בבחירות לכנסת. בנוסף הם אישרו את מועמדותו של עופר כסיף ושל איתמר בן גביר ואת השתתפות המפלגות הערביות בבחירות.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

דוד מינץ ונועם סולברג (צילום: אוהד צויגנברג ,אלכס קולומויסקי)
השופטים מינץ וסולברג. דעת מיעוט בהחלטות(צילום: אוהד צויגנברג ,אלכס קולומויסקי)

ברוב דעות החליטו שופטי בית המשפט העליון לקבוע שבן-ארי לא יוכל להתמודד בבחירות לכנסת ה-21, בניגוד להחלטת ועדת הבחירות. השופט נועם סולברג היה בדעת מיעוט וסבר כי יש לאפשר לו להתמודד. בנוסף השופטים דחו את העתירות נגד מועמדותו של איתמר בן גביר.

 

בנוגע לעתירות שהוגשו נגד השתתפות המפלגות הערביות וד"ר עופר כסיף, הפכו שופטי העליון את החלטות ועדת הבחירות והתירו להם להתמודד. השופט מינץ התנגד למועמדותו של ד"ר כסיף ושל רשימת בל"ד-רע"ם, ואילו ההחלטה לאשר את השתתפות רשימת חד"ש-תע"ל התקבלה פה אחד.

 

 

בן-ארי הגיב להחלטה במסיבת עיתונאים שערך: "הראש שלי למעלה, אנחנו לא מפילים את הראש. יש פה חונטה משפטית שמנסה להשתלט לנו על החיים. זו לא דמוקרטיה אלא חונטה משפטית שלקחה את השלטון לידיה".

 

מאיחוד מפלגות הימין נמסר בתגובה: "פסיקת בג"ץ היא בושה וחרפה. אנחנו נעצור את ההשתוללות האקטיביסטית של בג"ץ. זהו תיאטרון האבסורד בהתגלמותו ותוצאה ידועה מראש של שופטים שטבעי יותר שיישבו בבית הדין של מרצ. לא השופטים יקבעו לעם מי יהיו נבחריו, רק העם יקבע".

 

עו"ד יצחק בם, שייצג בדיון את בן-ארי, מסר בתגובה: "יש להצטער על כך שמי שנתנו לעזמי בשארה וחנין זועבי את כרטיס הכניסה לכנסת פסלו את בן-ארי. זוהי פגיעה בהליך הדמוקרטי ואני מקווה שהכנסת הבאה תרסן את כוחו של בית המשפט העליון לפגוע בהליך הדמוקרטי ותאפשר בסופו של דבר לבוחרים, ולא לשופטים, להחליט".

 


 

בעקבות ההחלטה על פסילתו של בן-ארי מהתמודדות בבחירות לכנסת, כל חברי רשימת איחוד מפלגות הימין שמוקמו אחריו עלו מקום ברשימה. כך למשל, איתמר בן גביר, שבג"ץ אישר את מועמדותו, עלה מהמקום השמיני למקום השביעי.

 רשימת איחוד מפלגות הימין ()

דוקטור עופר כסיף רשימת חד
כסיף. "שמח שנעשה צדק"(צילום: יואב דודקביץ)
 

עופר כסיף (חד"ש-תע"ל) הודה לבג"ץ על החלטתם: "לא הייתה יכולה להיות החלטה אחרת, ולא במקרה היועמ"ש אמר מההתחלה שאין מקום לפסול אותי וגם לא את בל"ד-רע"ם. הבקשה לפסול אותנו היתה בקשה קנטרנית שכולה ניזונה ומתחילה משנאה גזענית של הימין הקיצוני שמוביל אותו ראש הממשלה נתניהו. אני יחד עם חבריי בחד"ש נמשיך להיאבק ללא לאות, ללא פשרה, נגד הכיבוש, בעד שלום צודק, נגד הגזענות, בעד שיוויון, וגם בסופו של דבר אני בטוח שסדר היום שלנו ינצח".

 

 

מרשימת בל"ד-רע"ם נמסר בעקבות ההחלטה לאפשר לה להתמודד: "ההחלטה על פסילת הרשימה בוועדת הבחירות המרכזית הייתה החלטה פוליטית חסרת כל בסיס ראייתי, ששוב לא הצליחה לעבור את מבחני בג"ץ ונובעת אך ורק מחשש המערכת הפוליטית הישראלית ממצעה של הרשימה, שמאתגר את השיח הציוני שמבוסס על עליונות נגד כל מי שאינו יהודי במדינה".

 

ח"כ איימן עודה, יו"ר רשימת חד"ש-תע"ל, הגיב להחלטת השופטים: "עשה נכון בית המשפט שפסל רק את בן-ארי, מה שמחזק את העובדה שוועדת הבחירות שהכשירה את הכהניסטים וניסתה לפסול את רשימות חד"ש-תע"ל ורע"ם-בל"ד היה ניסיון השתקה גזעני ובזוי של הימין, של מי שמפחד מקולות שמאתגרים את השיח המסית והאלים, של מי שמפחד משיתוף פעולה ערבי-יהודי, של מי שמפחד לאבד את השלטון עד כדי שהוא פורס שטיח אדום לכנסת לטרנספריסטים חשוכים תומכי תורת גזע ומעודדי הרג ואלימות".

 

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) שהובילה את העתירה לוועדת הבחירות נגד בן-ארי ואף נאלצה להתמודד עם איומים על חייה בעקבות המהלך, הגיבה להחלטת בית המשפט בערעור שהגישה יחד עם מרצ, יש עתיד והתנועה הרפורמית: "‏בית המשפט קיבל הכרעה חשובה הערב בעתירה שהגשנו נגד הכהניסטים: מוכרחים להגן על הדמוקרטיה ועל חוסנה של החברה הישראלית מפני מי שמנסים לחרב אותה בשנאה, גזענות ואלימות. חברים, כשהמחנה הדמוקרטי מרים את ראשו - אנחנו מנצחים".

יו
עודה."בית המשפט עשה נכון"(צילום: יובל חן)

ביום חמישי האחרון דן העליון בהרכב של תשעה שופטים בפסילת חבר מפלגת עוצמה יהודית, ד"ר מיכאל בן-ארי, שהתמודדותו אושרה על ידי ועדת הבחירות המרכזית. בדיון, תהה השופט יצחק עמית: "האידיאולוגיה של ד"ר בן-ארי זה שמי שמזדהה עם התנועה הלאומית הערבית הם אויבים, ולפחות 99 אחוזים מערביי ישראל מזדהים עם התנועה. האם הוא נגד כל האוכלוסייה הערבית?".

 

 

עורך דינו של בן-ארי ניסה להסביר כי "לד"ר בן-ארי אין התנגדות לאדם שמזדהה עם מדינת ישראל כמדינת העם היהודי". השופט יצחק עמית הקשה: "אז 99 אחוזים מהערבים הם אויבים? כי זו הלוגיקה". עו"ד יצחק בם, פרקליטו של בן-ארי, הגיב: "מי שלא נאמן למדינת ישראל, לא צריך להיות אזרח בה". השופט ניל הנדל אמר: "מה זו נאמנות? מי שלא עובר על החוק גם לא נאמן?".

 

בן-ארי עצמו ביקש לשאת דברים בפני השופטים ואמר: "אני משוכנע שיש רבים שנאמנים ואני נותן בהם אמון במי שנאמן במדינה ויש להם את מלוא הזכויות. מעולם לא ביקשתי לשלול את זכויותיו של איש אפילו על רקע הזדהויותיו עם הנאמנות הערבית".

 

בדיון זה פרץ עימות בין ח"כ בצלאל סמוטריץ' שהעיר הערות ביניים ממושבו לנשיאה, השופטת אסתר חיות. חיות ביקשה ממנו להפסיק להעיר הערות ביניים. הוא התפרץ והשיב: "אני שמבקש שתכבדו את הכנסת. אנחנו מכבדים אתכם ואנחנו מייצגים את הריבון ואני מבקש שגברתי לא תזלזל בנו". הנשיאה חיות: "אדוני לא יעיר פה הערות ולא יצעק פה. בכנסת יש קריאות ביניים וזה דבר מקובל ואצלנו זה לא נהוג". 

 

ביום רביעי האחרון דן בית המשפט העליון גם בעתירתו של מיכאל בן-ארי לפסילת מועמד מפלגת חד"ש-תע"ל, ד"ר עופר כסיף ובפסילת רשימת המפלגה כולה. כמו כן, דן בפסילת רשימת בל"ד-רע"ם. לפי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, אין מקום לפסילת מועמדות כסיף.

 

15 נציגים הצביעו בעד פסילתו של כסיף ו-10 התנגדו לפסילה בוועדת הבחירות המרכזית. במקביל, ועדת הבחירות דחתה את הבקשה למנוע את ההשתתפות של כל רשימת חד"ש-תע"ל בבחירות, אולם קיבלה את הבקשה למנוע את השתתפות רשימת רע"ם-בל"ד בבחירות עם 17 שהצביעו בעד הפסילה ו-10 שהצביעו נגדה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מיכאל בן-ארי, היום במקום הפיגוע
צילום: AFP
מומלצים