שתף קטע נבחר

גנץ: "נתניהו אישר מכירת צוללות למצרים מאחורי גבה של מערכת הביטחון"

בכירי כחול לבן תקפו את רה"מ בעקבות הגילויים החדשים בפרשת הצוללות. גנץ: "זו פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה, נקים ועדת חקירה". יעלון: "ביבי, מה גרם לך לחתום עם גרמניה על עוד 3 צוללות". אשכנזי: "נתניהו, פגעת ביתרון האיכותי של צה"ל". הליכוד: "לפיד וגנץ בפאניקה"

 

 

משנים קו ברקע הירידה בסקרים: בכירי מפלגת כחול לבן ערכו הערב (יום ב') מסיבת עיתונאים בעקבות הגילויים שנחשפו בימים האחרונים בתקשורת על אודות פרשת הצוללות, ומעורבות אפשרות לטענתם בפרשה של ראש הממשלה בנימין נתניהו. באירוע, שנערך במתחם "אקספו" תל אביב, השתתפו יו"ר המפלגה בני גנץ, ח"כ יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי. ynet העביר את מסיבת העיתונאים בשידור חי.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

גנץ פתח את דבריו בהשתתפות בצער משפחות הנרצחים בפיגוע בצומת אריאל ובאזכור האירועים הביטחוניים בימים האחרונים בעזה ואמר: "ביטחון הוא המקצוע שלי יחד עם האנשים שיושבים כאן". אחר כך עבר לדבר על פרשת הצוללות: "בימים האחרונים התגלו פרטים חדשים וחמורים בפרשת השחיתות הגדולה ביותר אולי בתולדות ישראל. יושבים כאן אנשים שנתניהו הסתיר מהם שהוא קיבל 16 מיליון שקלים. זה משבר אמון חמור מאוד".

 

גנץ הוסיף עוד בהקשר זה: "אלה 16 מיליון שקלים שהלכו לכיס של נתניהו מחברה הקשורה ישירות לעסקת הצוללות. זה אובדן אמון מוחלט במנהיגות. זה שבר שלא ניתן לאיחוי. השבוע נחשף שראש הממשלה אישר מאחורי גבה של מערכת הביטחון מכירת צוללות מתקדמות למצרים, זאת מבלי שאף אחד מהגורמים המוסמכים במערכת הביטחון ידע על כך.

 

"נתניהו הכחיש את זה, הוא שיקר. הוא שוב שיקר, זו גם פגיעה באמון הציבור והמערכת וזאת גם פגיעה בביטחון. בשל אובדן האמון והפגיעה בקודש הקודשים, אני מודיע בזאת שאנחנו נקים ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את הפרשה הזו ואת כל המעורבים בה".

מסיבת עיתונאים מפלגה כחול לבן (צילום: מוטי קמחי)
"פגיעה באמון הציבור". גנץ, הערב(צילום: מוטי קמחי)

שר הביטחון לשעבר יעלון אמר: "כולם קבעו שאין צורך ביותר מחמש צוללות, ביבי החליט להעלות את המספר לתשע צוללות בלי אישור. ביבי, מה גרם לך לחתום על הסכם עם גרמניה על עוד שלוש צוללות? איש לא דרש. את החתימה על החוזה הזה אני מנעתי בפברואר 2016. באביב 2015 הסתבר לי שממשלת גרמניה החליטה למכור צוללות באיכות דומה לזו שלנו למצרים. החלטה זו הפתיעה אותי.

 

"בבירור שעשה עמוס גלעד עם הגרמנים, למדתי שהאישור ניתן על ידך ביבי. שאלתי אותך את נתת את האישור הזה והכחשת. לכן ביקשתי מנשיא המדינה טרם נסיעתו לגרמניה לבדוק את הנושא עם הקנצלרית. הנשיא ריבלין חזר עם אותה תשובה, שגרמניה קיבלה אישור ממך ביבי. ביבי, מה גרם לך לך לאשר זאת מבלי ליידע אותי או את הקבינט?"

מסיבת עיתונאים מפלגה כחול לבן (צילום: מוטי קמחי)
ראשי כחול לבן במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ לפיד אמר: "נתניהו עומד במרכזה של אחת מפרשות השחיתות הגדולה ביותר בתולדות המדינה. לא יהיה מנוס ונתניהו ייחקר על זה. ביבי שיקר כאשר טען שלא אישר את עסקת הצוללות עם מצרים. איך יכול להיות ששני האנשים הכי קרובים אליך בעולם מקבלים עמלות של מיליוני אירו על עסקאות שאתה אישרת?"

 

אשכנזי אמר: "בזמן היותי רמטכ"ל ב-2010 קיבלתי הנחיה לרכוש צוללת שישית לאחר שביבי אישר זאת. לא הבנתי מהיכן ולמה הגיעה ההנחיה. לא ידענו אז שראש הממשלה מעורב ומחזיק מניות בחברה שעושה עסקאות עם המספנה הגרמנית. ראש הממשלה, מר נתניהו, אישרת לגרמנים למכור למצרים צוללות תקיפה מתקדמות. עשית את זה מאחורי גבה של מערכת הביטחון. אני רוצה לקבוע שבהחלטה פגעת ביתרון האיכותי של צבא הגנה לישראל".

 

בליכוד מסרו בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו לא קיבל שקל אחד מעסקת הצוללות. רק לפני שנה גנץ עצמו אמר שהוא משוכנע שלא הייתה שום שחיתות ברכש הצוללות. עכשיו לפיד וגנץ בפאניקה מהמחדל של גנץ, אז הם מקדמים עלילת דם שנועדה להסיט את תשומת הלב מהמבוכה הגדולה בכך שגנץ לא הצליח לשמור אפילו על הטלפון שלו".

 

"אני לא נתון לסחיטה"

גנץ התייחס שוב לחשיפת הפריצה לטלפון הנייד האישי שלו ואמר בנושא זה: "אני חוזר ואומר שצריך לתת העדפה בהיבט הביטחוני. אמרתי שלא היה שום מידע ביטחוני בטלפון שלי, שאני לא נתון לסחיטה".

 

על הירידה של מפלגתו בסקרים אמר גנץ כי "אנחנו הקמנו את האיחוד הזה בשביל לאפשר לאזרחי ישראל אופציה שיכולה לתפוס את השלטון. זה מה שקרה בחודש האחרון, מטבע הדברים בבחירות יש עליות, יש ירידות. מפלגת כחול לבן היא מפלגה שמסוגלת להכיל שלוש מפלגות, היא יודעת למצוא מכנה משותף, כל אזרח שרק רוצה ורוצה שיקרה שינוי, צריך לבוא למפלגה הזאת, והמפלגה הזאת יכולה להחליף את השלטון".

 

 
במפלגה הוחלט לנהל קמפיין בנוגע לפרשת הצוללות, בהנחה שמדובר לכאורה בשחיתות אישית שיש בה פגיעה בביטחון המדינה. לפי ההערכה במפלגה, פרסום כתב החשדות נגד ראש הממשלה בתיקים 1000, 2000 ו-4000 אינו משנה את דעת הקהל או גורם לתפנית בסקרים. ואולם, בכל מה שקשור לביטחון המדינה - בכחול לבן מעריכים כי הציבור לא יישאר אדיש אם תוכח מעורבותו של נתניהו בפרשה. ברקע הדברים יודגש כי מבחינת רשויות אכיפת החוק, נתניהו לא חשוד או מעורב בפרשת הצוללות.

 

גנץ התבטא אתמול לראשונה בפרשת הצוללות ברקע הדיווחים שלפיהם ראש הממשלה הרוויח לכאורה 16 מיליון שקלים מהשקעה בתאגיד טיסנקרופ הבונה את הצוללות והיה בעל מניות בעסקי הפלדה של בן דודו שנמכרה לתאגיד הגרמני בשלהי כהונתו במשרד האוצר. גנץ קרא אתמול בכנס בחירות בחיפה להקים ועדת חקירות ממלכתית "לחקר השחיתות הביטחונית הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל".

 

גנץ אף האשים את נתניהו בסחר בביטחון מדינת ישראל. "מדווחים כי נתניהו הרוויח 16 מיליון שקלים מעסקת הצוללות. אני חוזר שוב על דבריי: 16 מיליון שקלים בעסקת הצוללות. אלו דברים שהם לא באמת נתפשים. אבל ראש הממשלה, שכבר יש נגדו שלושה כתבי אישום, כולל כתב אישום עם הכותרת 'שוחד' – נחשד כי סחר בביטחון ישראל והרוויח כסף בעסקה סיבובית על חשבון הביטחון שלנו, זה לא סביר ואני מקווה שזה לא נכון".

 

במקביל הועלתה דרישה לכנס את ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בעקבות ההתפתחויות בפרשה ובכללן הפרסום שלפיו ראש הממשלה נתניהו אישר ככל הנראה לגרמניה לייצר ולמכור צוללות מתקדמות למצרים בניגוד לעמדתה של מערכת הביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בכירי כחול לבן במסיבת העיתונאים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים