שתף קטע נבחר

נסיגתו של גנור מהסכם עד המדינה: אלו ההשלכות האפשריות

טרם ברור מה בדיוק יהיה טיבן, אך ברור כי להודעתו של העד המרכזי בפרשת הצוללות על שינוי גרסתו יהיו השפעות מרחיקות לכת. האם ההסכם איתו יבוטל? ומה תהיה ההשפעה על הנאשמים בתיק?

מיקי גנור. עשוי להיחשף כעת לעונש מאסר ממושך (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מיקי גנור. עשוי להיחשף כעת לעונש מאסר ממושך(צילום: מוטי קמחי)

עדותו של עד המדינה מיקי גנור הייתה עדות המפתח המרכזית בפרשה שהסעירה ומסעירה עדיין את המדינה ומערבת בכירים רבים במערכת הביטחון ובמסדרונות השלטון. גם אם עדותו אינה הבסיס היחיד להמלצות לאישומים כבדים בפרשה, ההתפתחות הדרמטית אמש (ג') עשויה לטלטל את התיק בפרשת הצוללות. אז מה עשוי לקרות עכשיו? מה המשמעות המשפטית של ההודעה של גנור לחוקרים? זוהי תמונת המצב.

 

מה קורה כשעד מדינה מודיע שהוא מבקש לחזור בו מעדותו?

בדרך כלל אם עד מדינה חוזר בו, הפרקליטות יכולה מצידה לבטל את ההסכם עימו, על כל המשתמע מכך. מכיוון שהסכמי עד מדינה רבים עוסקים גם בהפחתה ניכרת או מוחלטת של עונשי מאסר או קנסות, החלטה כזו של עד מדינה נחשבת הפרת הסכם ועליה מכריז פרקליט מחוז או פרקליט המדינה.

 

במקרה של גנור, סוכם כי הוא ירצה שנת מאסר אחת וישלם קנס של לא פחות מעשרה מיליון שקלים. חזרה מעדותו עשויה לחשוף אותו לעונש מאסר ממושך הרבה יותר.

הצוללת אח"י רהב בנמל חיפה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הצוללת אח"י רהב בנמל חיפה(צילום: רויטרס)
 

מה השלכות החזרה מההסכם?

הסדר עם עד מדינה הוא הסדר מורכב מאוד ומפורט מאוד. אם ההסדר עם גנור אכן ייפתח הוא ייבחן לעומקו. מכיוון שמדובר בתופעה נדירה, יש לראות האם הוא גם חוזר בו מראיות ועדויות שמסר נגד מעורבים אחרים בתיק.

 

בכל מקרה, בשל הרגישות הרבה של הסכמים עם עדי מדינה, לפני כריתת הסכם שכזה הפרקליטות דואגת לגבות את הראיות גם בראיות חיצוניות שעומדות בפני עצמן. ברובם המכריע של הסכמי עד מדינה נכתב באופן מפורש כי אם ההסכם לא יכובד, הראיות שמסר העד ישמשו נגדו.

 

האם גנור יוכרז כ"עד עוין"?

עד עוין הוא עד שמשנה גרסה כך שהיא פועלת נגד מי שהביא אותו לעדות. ההכרזה על אדם כעד עוין יכולה להתבצע רק כשהוא ייקרא לעדות במשפט עצמו. עם זאת, בכל מקרה ובמיוחד במקרה בו עד מדינה מודיע מראש על שינוי גרסה או נסיגה מגרסה, הפרקליטות מגבה את עצמה לקראת המשפט כדי לא להגיע למצב בו היא נסמכת רק עליו.

 

האם נאשמים אחרים בתיק יוכלו אף הם לנצל את "פתיחת" עדות עד המדינה כדי להיטיב את מצבם?

לאור ההתפתחויות אמש, ישנם סיכויים רבים שעדים אחרים יגישו בקשות שונות כדי להיטיב את מצבם המשפטי. הם עשויים לטעון כי עדויות שפעלו נגדם קרסו ויש לבחון שוב האם להעמידם לדין. מכיוון שתיק הצוללות עדיין מצוי בפרקליטות המדינה מבלי שגובשו כתבי אישום, בכפוף לשימוע, אין ספק שהפרקליטות תאלץ לערוך הערכת מצב כדי לראות איך שינוי שנראה מהותי ישפיע על המשך ההליכים גם נגד חשודים נוספים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מיקי גנור
צילום: מוטי קמחי
מומלצים