שתף קטע נבחר

הפרחים למצרים: אלו ההבנות בין ישראל לחמאס

למרות שזו הייתה ההפגנה הגדולה יותר מתחילת "צעדות השיבה", איפוק רב הופגן בגבול הרצועה - וכולם נשמו לרווחה. המטח הלילי לא הפריע לישראל ולחמאס להמשיך בשלבי הגיבוש להסכם רגיעה. והתודות? למחזיק תיק הפלסטינים במודיעין המצרי. פרשנות

 

 

זו הייתה ההפגנה הגדולה ביותר מאז שהחלו "צעדות השיבה". השתתפו בה יותר מ-40 אלף איש, על אף שמזג האוויר לא האיר פניו למשתתפים. שלושה פלסטינים נהרגו במהלך העימותים ועוד אחד מת מפצעיו אתמול בוקר אחרי שנפצע בעת תקיפת עמדת חמאס. הפלסטינים סופרים ארבעה הרוגים והספירה שלהם היא זו שקובעת.

 

לפני עשרה חודשים נערכה ברצועת עזה ביום הנכבה הפגנה בסדר גודל דומה. היא הסתיימה אז עם יותר מ-60 הרוגים וחמאס לא ירה ולו רקטה אחת כנקמה.

 

הפעם נהרגו ארבעה והתגובה הגיעה בדמות חמש רקטות שנורו לשטחים פתוחים בעוטף עזה. צה"ל בתגובה תקף עם טנקים כמה עמדות תצפית על הגדר – התגובה הכי מינורית שיש לו בארגז הכלים. שני הצדדים סימנו וי ואפשר הבוקר לשוב למשא ומתן על ההבנות. על אף הירי, המעברים ייפתחו הבוקר והדייגים בעזה ישובו לים. ההסדרה חשובה מהכל.

 

 

אסמאעיל הנייה ויחיא סינוואר חוגגים במוקד ההתפרעויות בעזה ()
הנייה וסינוואר באחד ממוקדי ההתפרעויות בעזה

יחיא סינוואר מנהיג חמאס בעזה מגיע למוקד ההתפרעויות ()
סינוואר באחד ממוקדי ההתפרעויות

אז מה נשתנה? בדיוק כמו בהגדה של פסח – מצרים. בהפגנת יום הנכבה בכירי המודיעין המצרי לא היו באזור, חמאס נתן לכולם להשתולל וזה נגמר כמו שזה נגמר. ב-72 השעות האחרונות המצרים לא הורידו את הרגל מדוושת הגז במסע הדילוגים שלהם בין תל אביב לעזה, כדי למנוע שידור חוזר ומבצע צבאי אפשרי - ובסוף כולם נשמו הערב לרווחה. גם בלשכתו של יחיא סינוואר (להנייה כבר אין) וגם בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים.

 

עד יום חמישי בלילה, חמאס עשה את הכל כדי להביא לכמות מקסימלית של אנשים להפגנות, כולל שיחות בין ראשי הארגון לראשי חמולות כדי לוודא נוכחות מלאה שלהם בשטח. ביום שישי בשעות אחר הצהריים המאוחרות, כך לפי מקור בעזה, התהפכו היוצרות. חמאס פעל בקרב החמולות כדי לוודא שלא יצליח לו יותר מדי. בארגון רצו כמות מפגינים גדולה על הגדר אבל לא גדולה מדי עד כדי אובדן שליטה. אז ראשי החמולות קיבלו הנחייה להגיע אבל לדלל נוכחות בהפגנות.

 

אחמד עבד אל חאלק, מחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי ()
אחד הגורמים החשובים בשקט המורגש. אחמד עבד אל חאלק, מחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי
 

 

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
(צילום: AFP )

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
(צילום: AFP )

במקביל הורחקו חלק ממוקדי הפעילות כמה מאות מטרים אחורה, כדי לוודא שמרבית האנשים יישארו שם. לראשונה, נפרסו אנשי האפודים הכתומים, שהם פקידים אזרחיים של חמאס (כן, אלה שזכו למענקי הדולרים במזוודות מהקטארים) אשר גויסו למשימת הריסון כעבודה צדדית. הריסון עבד, פחות או יותר, וההפגנות הסתיימו בתוצאה נסבלת לשני הצדדים. המצרים אגב, היו בשטח לאורך כל היום. רואים ואינם נראים.

 

אז איך נראות ההבנות המתגבשות? מצרים על תקן המתווך ההוגן, קטאר על תקן הכספומט, האו"ם על תקן קבלן הביצוע וישראל על תקן הרמזור הירוק להכנסת כל האמצעים לרצועת עזה – כסף וחומרים להקמת הפרויקטים, סולר להפעלת תחנת הכוח ועוד שטח בים של עזה לטובת תעשיית הדייג.

 

חמאס מצידו אמור להביא להפסקת העימותים הליליים שסומנו על ידו כבטן הרכה של ישראל ולהפסיק את הפרחת בלוני התבערה. צעדות השיבה יימשכו גם לתוך השנה השנייה שלהן, אך הן צפויות, לפי ההבנות, להיות ללא סממנים אלימים.

 

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום:EPA)
מפגינים בגבול הרצועה(צילום:EPA)

התפרעויות פלסטינים עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
  

סגן מנהיג חמאס סאלח אל-עארורי היושב בביירות ואינו נחשב ליונה בחמאס, הודיע בתום ההפגנות כי הוא צופה שההסכם המתגבש ייסגר וייחתם בימים הקרובים. ואם אל-עארורי אמר זאת – אז כנראה שזה הכיוון. ועדיין, צריך לוודא שהג'יהאד האיסלאמי ומנהיגו זיאד נחאלה מרוצים גם הם מהתוצאות המסתמנות.

 

אם כך יהיה, אז עד אמצע השבוע הבא התיק הזה אמור להיסגר עד להתלקחות הבאה. ואם לא – יש לחמאס תמיד את יום שישי הבא, ארבעה ימים לפני פתיחת הקלפיות, כדי ללחוץ שוב את ישראל אל הקיר. סינוואר יודע זאת, צה"ל יודע זאת והמצרים יודעים זאת.

 

ובינתיים – את הפרחים תשלחו לאחמד עבד אל-חאלק, מחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי, והאיש שבמידה רבה מאוד אחראי לזה שברגע זה אנחנו לא נמצאים בסבב אלים חדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים