שתף קטע נבחר

צילום: קובי תמם, דוברות כבאות והצלה, יאיר שגיא

חיל האוויר השמיד את לשכתו של איסמעיל הנייה

חיל האוויר תקף את משרדו של מנהיג חמאס לאחר שקודם לכן שיגר טילי אזהרה במסגרת נוהל "הקש בגג". מטוסי קרב תקפו בניין בן 3 קומות ששימש את הביטחון הכללי, המודיעין הכללי והמודיעין הצבאי של חמאס. הותקפו גם משרדי ביטחון הפנים בשכונת רימאל. מטחי רקטות לעבר שדרות ושער הנגב

 

צה
תקיפת הלשכה של איסמעיל הנייה(Photo: AFP)

מתרחבת תגובת צה"ל לירי הרקטה הבוקר לשרון: חיל האוויר השמיד הערב (יום ב') את משרדו של מנהיג חמאס איסמעיל הנייה בשכונת רימאל במערב העיר עזה. קודם לכן שוגרו למקום טילי אזהרה במסגרת נוהל "הקש בגג" שנועדו לאותת לפלסטינים על תקיפה ולמנוע פגיעה בפלסטינים שאינם מעורבים בטרור. דובר צה"ל טוען שהמבנה, שהותקף גם במבצע עמוד ענן ב-2012, משמש גם לפגישות צבאיות: "מדובר בנכס שלטוני מרכזי שמשמש צרכים צבאיים של חמאס".

 

 

 

התקיפה בעזה - כתבות נוספות:

 

מוקדם יותר תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר בניין בן שלוש קומות ברצועת עזה שבו שכן מטה סודי של חמאס. הבניין בשכונת סברא שימש את הביטחון הכללי, המודיעין הכללי והמודיעין הצבאי של חמאס. במקביל ממשיך חיל האוויר לשגר טילים ריקים לבניינים בנוהל שנקרא "הקש בגג". בהמשך מסר דובר צה"ל כי לקראת 19:30 הותקפו משרדי ביטחון הפנים של חמאס בשכונת רימאל.

 

מצה"ל נמסר כי מחלקת המודיעין הצבאי של חמאס אחראית על איסוף ומחקר מודיעין נגד מדינת ישראל. "מדובר בנכס שלטוני מרכזי של חמאס שהותקף במקביל לתקיפות שמבצע צה"ל ברצועת עזה". צה"ל ממשיך לתקוף שורת יעדים בתגובה לירי הרקטה הבוקר לשרון שהחריבה בית. 

 

לקראת 20:15 נשמעה אזעקת צבע אדום ראשונה מאז תחילת ההסלמה - במועצה האזורית אשכול בעוטף עזה. לאחר מכן נמסר מדובר צה"ל כי זוהה שיגור אחד משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לא נמסר על נזק או נפגעים. מעט אחרי השעה 21:00 נורו מטחי רקטות כבדים לעבר שדרות והמועצה האזורית שער הנגב.  

צה
לשכתו של הנייה לפני התקיפה(צילום: דובר צה"ל)

תקיפה צה
תקיפה מבנה בעזה(צילום: AFP)

בניין  בן 3 קומות ש צה
מטה חמאס - לפני שהותקף(צילום: דובר צה"ל)

בניין חמאס שצה
בניין חמאס אחרי התקיפה

תקיפה צה
תקיפת צה"ל ברצועת עזה(Reuters)
 

תקיפה צה
תקיפת צה"ל ברצועת עזה(Photo: AFP)

תקיפה צה
לילה של תקיפות בעזה(צילום: AFP)

תקיפה צה
אש ועשן בעזה

ב-17:45 לערך הודיע דובר צה"ל כי "צה"ל החל לתקוף מטרות של ארגון הטרור חמאס לאורך רצועת עזה". הפלסטינים דיווחו כי הותקף מוצב "אשקלון" הגדול של חמאס. תקיפות גם באזור החוף באזור סודאניה שמצפון לעיר עזה. זה אזור בשליטת הכוח הימי של חמאס. עוד דווח על תקיפות באזור רפיח שבדרום הרצועה.

 

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס אמר במשדר המיוחד של ynet כי "אנחנו נמצאים ממש בתחילת התקיפה. מתוכננת תקיפה רחבה. אני חושב שחמאס יבין שמדובר בתקיפה משמעותית על אירוע חמור, ובסוף מדובר במחיר ההפסד המצטבר שחמאס סופג בשנה האחרונה. אני חושב שהוא מבין אותו והוא מונע מעצמו את היכולות שלו".

 

לגבי ההיערכות הוסיף: "הורדנו שתי חטיבות סדירות וגייסנו מילואים בצו 8 - כוחות הגנה אוויריים, כוחות מודיעין וכוחות פיקוד העורף. במידה שנזדקק לכוחות נוספים נעשה את זה. מוקדם לקבוע כמה ימים יימשך האירוע. אנחנו בתחילתו. צה"ל ערוך למגוון רחב של פעולות. אני חושב שחמאס מבין את זה".

  

היערכות צה"ל בעוטף, היום:

חסימה כבישים צה
(Reuters)

ערכים להסלמה: צה
(צילום: AFP)

ערכים להסלמה: צה
(צילום: אבי רוקח)

מאז שעות הבוקר נערך צה"ל לאפשרות של מבצע קרקעי מוגבל ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטה לשרון, שבשרון שממנו נפצעו שבעה בני אדם באורח קל-בינוני. חיל האוויר מעבה את פריסות סוללות כיפת ברזל בשל ההסלמה. אלפי לוחמים משתי חטיבות סדירות (גולני ו-7 של השריון), יחד עם מפקדת אוגדת החוד 36 שהוקפצו לדרום, ומעליהם מפקדת אוגדה 36, הגיעו לשטחי היערכות ולבסיסי האימון של פיקוד הדרום. משימתם האפשרית תהיה להיכנס לרצועת עזה למבצע קרקעי מוגבל - במידת הצורך, בכפוף להערכת מצב וביחס להחרפה בהסלמה. באחת ההסלמות בשנה שעברה כבר הוזרמו לדרום כוחות דומים וגדולים אך לא הופעלו.

 

גדודי תגבור מכוח אחר נערכים להגיע לאוגדת עזה לקראת מהומות הגדר הצפויות ביום האדמה בסוף השבוע ויופעלו בהתאם להתפתחויות.

 

בחמאס הזהירו את ישראל ואיימו בתגובה לכל תקיפה של צה"ל: "כל מעשה טיפשות של הכיבוש הישראלי נגד עזה וההתנגדות, עלותו תהיה גבוהה על ההערכות. הכיבוש ימצא את עצמו מול התנגדות חזקה המוכנה למאבק ההרתעה ולהגנה על עמנו".

 

מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה הדגיש את נכונות הארגון להגיב: "הסוגיה הפלסטינית נמצאת תחת מתקפה כוללת ברמות שונות בירושלים, בגדה המערבית ובעזה, וכן נגד האסירים בבתי הכלא הישראליים. עלינו להתמודד עם המתקפה הכוללת הזו בקו לאומי אחיד ובתיאום גבוה עם האחים הערבים. ירושלים מאחדת אותנו, האסירים מאחדים אותנו, הגדה מאחדת אותנו וצעדות השיבה מאחדות אותנו. לא ניכנע לשום הפרה של הקווים האדומים על ידי ישראל. ההתנגדות תוכל להרתיע אותה".

 

צה"ל בעוטף עזה, היום:

ערכים להסלמה: צה
(צילום: אבי רוקח)

ערכים להסלמה: צה
(צילום: אבי רוקח)

 

 

צה"ל החל בצהריים לחסום כבישים בעוטף עזה. לפי הודעת הצבא, "לאור הערכת המצב וכחלק מצעדי שיפור המוכנות הוחלט באוגדת עזה על חסימת אזורים וצירים הסמוכים לגדר המערכת. בנוסף הוחלט על עצירת עבודות חקלאיות במרחבים הסמוכים לגדר המערכת". בין היתר נחסם אתר "חץ שחור" הסמוך לרצועה.

 

האזורים והצירים החסומים כוללים את "גבעת קובי" בשדרות, גבעת הפעמונים, אתר "חץ שחור", גבעת נזמית, גבעת הפרש הבודד, כביש 4 מכיוון צומת יד מרדכי לנתיב העשרה וכביש 25 מכיוון צומת סעד לקיבוץ נחל עוז. בנוסף, בכל הרשויות בעוטף עזה בוטלו היום החוגים אחר הצהריים.

 

על פי הנחיות גורמי ביטחון הופסקה תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות. לפי שעה רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע) תחלנה ותסיימנה את נסיעתן בתחנת אשקלון. תחנות אופקים, נתיבות ושדרות תיסגרנה עד להודעה חדשה.

 

במקביל נמשך שיגור בלוני התבערה מהרצועה. היום בצהריים אותרו בלונים כאלו בקריית גת, סמוך לפסי רכבת. גם באשקלון הוחלט לבטל את כל החוגים העירוניים המיועדים לשעות אחר הצהריים, כמו גם לדחות את האירועים שתוכננו להתקיים בעיר, בהם: תחרות ריקודים ארצית, ליגת כדורגל אולמות ומשחק הכדורגל בין הפועל אשקלון לעירוני רמת השרון. 


פורסם לראשונה 25/03/2019 19:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: AFP
תקיפת הלשכה של הנייה
Photo: AFP
מומלצים