שתף קטע נבחר

מפקד המבצע: "ראינו את הכיתובים בעברית על הסרבל וידענו - השרידים בידינו"

אחרי 37 שנים, גופתו של נעדר סולטן יעקוב זכריה באומל הוחזרה לישראל. אל"מ א' מאגף המודיעין, מפקד מבצע "זמר נוגה" לאיתור והשבת הגופה - משחזר: "זיהינו את ההטבעה הצבאית בנעליים. זה היה רגע מרגש. לא יכולנו לעצור את הדמעות"

 

זכריה באומל (צילום רפרודוקציה: עמית שאבי)
זכריה באומל(צילום רפרודוקציה: עמית שאבי)

מפקד מבצע "זמר נוגה", אל"מ א' מאגף המודיעין, שיחזר את הרגע הדרמטי במבצע לאיתור והשבת גופתו של זכריה באומל, אחד משלושת נעדרי סולטן יעקוב: "לא אשכח לעולם את הזיהוי הראשוני של הסרבל והנעליים. מיד זיהינו שזה סרבל ששייך לחיל השריון.

 

"כשהסתכלנו על הכיתובים מאחורה", הוסיף, "ראינו שהם בעברית ושנשמרו בצורה כה אותנטית וטובה. זיהינו את ההטבעה הצבאית בנעליים. זה היה רגע מרגש. לא יכולנו לעצור את הדמעות וידענו שסוף סוף אחרי 37 שנים, השרידים בידינו".

 

מדברי הקצין ניתן להבין כי הסורים או הלבנונים שטיפלו בגופת החלל שמרו יחסית היטב על ציודו האישי, בהם נעליו וסרבל השריון שלו, אך לא ברור אם אלה נטמנו לצידו או נשמרו בנפרד.


הגעת גופתו של זכריה באומל ז
הגעת גופתו של זכריה באומל ז"ל(צילום: דובר צה"ל)

המבצע להבאת הגופה, בפיקודו של אל"מ א' מאגף המודיעין, תוכנן בחודשים האחרונים והגיע לשיא לפני כשבוע, עם האור הירוק שניתן לכוחות שהחזירו את באומל המנוח לישראל. "לא הייתה כאן עסקה ולא היה מו"מ להשבתו של באומל. הוא הוחזר בפעילות מבצעית", הבהיר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "אנחנו לא מוסרים היכן נמצאה גופתו. הפעולה הוכיחה שמעולם לא עזבנו את העיסוק בתיק סולטן יעקוב. המשפחות יודעות שנמשיך לעשות כל מאמץ להשיב הבנים הביתה".

  

על פי רשת "אל ערבייה", רוסיה סייעה במבצע להשבת הגופה. השבוע, ברגע שאומתה זהותו של החלל, צלצל ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וביקש להיפגש איתו השבוע כדי להודות לו וללבן את הנושאים האחרים שקשורים לסוריה שנשארו פתוחים מהפגישה הקודמת.

 

 

נתניהו התייחס הערב להשבת גופתו של נעדר קרב סולטן יעקוב, זכריה באומל, לישראל ואמר: "זה אחד הרגעים המרגשים ביותר בכל שנותיי כראש ממשלה. לאורך כל השנים מדינת ישראל השקיעה מאמצים עצומים לפתור את חידת גורלו של באומל, כך גם לגבי שני חבריו מאותו הקרב, צבי פלדמן ויהודה כץ. עצמותיו של זכריה שהובאו לארץ זוהו בוודאות. בצמידות אליהן נמצאו גם הסרבל שלו והציצית שלו".

זכריה באומל (צילום רפרודוקציה: עמית שאבי)
זכריה באומל עם אביו יונה(צילום רפרודוקציה: עמית שאבי)

זכריה באומל (צילום רפרודוקציה: עמית שאבי)
זכריה באומל(צילום רפרודוקציה: עמית שאבי)

 

נתניהו הוסיף: "אני זוכר היטב את יונה, אביו של זכריה, ואת הכאב שלו כשהוא דיבר על בנו, את הערגה ואת הגעגועים. הוא חצה את כל העולם כדי לאתר כל פיסת מידע אודות בנו הנעדר. פעמים רבות יונה אמר לי בדמעות שיש לו תפילה אחת. למצוא את זכריה לפני שהוא עצמו הולך לעולמו. לצערנו יונה נפטר לפני כעשור והוא לא זכה להיות איתנו ברגע המרטיט הזה".

  

"מבצע החזרתו של זכריה באומל לישראל הוא ביטוי עילאי לערבות ההדדית ולאחוות הלוחמים שמאפיינים אותנו כעם, כצבא וכמדינה. זהו פירעון של חוב מוסרי ללוחמי צהל שנפלו ולמשפחותיהם. אני מתחייב שאנחנו נמשיך להשקיע כל מאמץ כל מאמץ כדי להחזיר הביתה גם את נעדרינו ונופלינו האחרים ובתוכם חבריו של זכריה - צבי פלדמן ויהודה כץ, אלי כהן, רון ארד, אורון שאול, הדר גולדין ונעדרים אחרים".

 

נתניהו רמז לפעולה שנדרשה כדי להשיב את באומל לישראל: "המאמץ הזה היה כרוך בפעולה מדינית ענפה שעוד יסופר עליה. הבאתו של חלל צה"ל לקבר ישראל היא תמיד פצע בלב המשפחה ובלב העם, אבל במקרה הזה, לפצעי השכול נלווית גם הסרת הספק. היום אנו מסירים את אי הוודאות סביב גורלו של זכריה. היום אנו סוגרים מעגל".

 

צילומי התצ"א והמפות של סולטן יעקב:

מפות ותצ
(צילום: דובר צה"ל)

מפות ותצ
(צילום: דובר צה"ל)

מפות ותצ
(צילום: דובר צה"ל)

 

במכון לרפואה משפטית של משרד הבריאות סיפרו על זיהוי גופתו של זכריה באומל: "שילוב היכולות המדעיות והטכנולוגיות במכון לרפואה משפטית הובילו לזיהוי חיובי של רב סמל בכיר זכריה באומל ז"ל , ולחשיפת ממצאים פורנזים שאיפשרו לשפוך אור על אופן וסיבת המוות של המנוח על אף הקושי והאתגר המקצועי הכרוכים במשך הזמן והתנאים שחלפו מאז העדרו".

 

ד"ר חן קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית אמר כי: "המכון רואה זכות גדולה לקחת חלק במאמץ הלאומי, משולב הכוחות עם צה"ל וגורמי הביטחון להחזרת הנעדרים והשבויים הביתה".

 

סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן הוסיף: "מדובר בעבודת קודש ובמאמצים עילאיים שנעשו להביא לקבורה את החללים. ליבנו ביום הזה עם המשפחות השכולות ומקווים שהדבר יביא להם מנוח".

  

 

 

 

 

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס גם הוא בטקס החלפת מפקדי פיקוד צפון להחזרת גופתו של זכריה באומל לישראל ואמר: "הדבקות במשימה אינה נוגעת רק לקרב, היא חשובה לא פחות בכל הנוגע לטיפול באנשינו".

  

"לאחר 37 שנים של מאמץ, צה"ל השיב את גופתו של רב סמל זכריה באומל, מנעדרי הקרב בסולטון יעקב לקבר ישראל" אמר כוכבי. "מדובר במאמץ רב שנים של קהילת המודיעין וענף איתור הנעדרים באגף כוח האדם במהלכו בוצעו מחקרים ומבצעים שונים לאיתור נעדרי הקרב. שיא המאמץ בסידרת מבצעים שהוביל בחודשים האחרונים אגף המודיעין שהביאו לאיתורו והבאתו של באומל ז"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: עמית שאבי
זכריה באומל
צילום רפרודוקציה: עמית שאבי
מומלצים