שתף קטע נבחר

סרבל ונעליים בארון עטוף דגל ישראל: טקס מיוחד לבאומל במוסקבה

משרד ההגנה הרוסי ערך טקס מיוחד לזכריה באומל שהוחזר אתמול למשפחתו, 37 שנה אחרי הקרב שבו נפל. הרמטכ"ל הרוסי הניח יחד עם נתניהו זרי פרחים על ארון עם חפציו של באומל

משרד ההגנה הרוסי ערך בצהריים (חמישי) טקס מיוחד לזכריה באומל, שנהרג בקרב סולטן יעקוב בסוריה לפני 37 שנה וגופתו הוחזרה אתמול למשפחתו. הרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב קיבל את ראש הממשלה בנימין נתניהו יחד עם משמר כבוד, והציג ארון עם שרידי חפצים של באומל, בהם סרבל ונעליים, ועליו דגל ישראל. נתניהו וגרסימוב צעדו יחד לעברו והניחו עליו פרחים.

 

נתניהו הודה לגרסימוב ואמר: "זה מחמם את הלב לראות את השותפות של ערכי כיבוד ואחוות לוחמים, ואת העקרון החשוב שלא משאירים אף אחד מאחור. תודה רבה לך אדוני, תודה רבה שוב לנשיא פוטין ולמשרד ההגנה של רוסיה. היום המרגש הזה, והטקס המרגש הזה, מבטאים עוד ביטוי של הקשר המיוחד בין העם הרוסי והעם היהודי. אנחנו אף פעם לא שוכחים את הקורבן העצום של העם הרוסי והצבא האדום בהצלת האנושות ובהצלת העם היהודי מפני המפלצת הנאצית".

בנימין נתניהו והרמטכ
(צילום: קובי גדעון, לע״מ)

בנימין נתניהו והרמטכ
משמר הכבוד הרוסי בטקס(צילום: קובי גדעון, לע״מ)

בנימין נתניהו והרמטכ
נתניהו והרמטכ"ל רוסי גרסימוב בטקס(צילום: קובי גדעון, לע״מ)
בנימין נתניהו והרמטכ
(צילום: קובי גדעון, לע״מ)
 

מוקדם יותר הודה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בקולו, בפגישה עם נתניהו במוסקבה, כי אנשי הצבא הרוסי בסיוע הסורים היו אלה שמצאו את גופתו של באומל. "אנשינו יחד עם הסורים איתרו את הנעדר ויעמלו לאתר נעדרים נוספים", אמר.

 

פוטין הוסיף כי בטקס שייערך במשרד ההגנה הרוסי יציגו הכוחות שרידים ופריטים נוספים של הנעדרים שנמצאו באזור מחנה הפליטים ירמוכ שליד דמשק: "רוסיה רואה חובה לעצמה לחפש נעדרים וחללים שמקום קבורתם לא נודע, וכך אנו עושים".

 

נתניהו, שהמריא לפנות בוקר למוסקבה ויחזור הערב, הודה לפוטין בשם משפחת החייל והדגיש את הנכונות הרוסית לסיוע הומניטרי בעניין: "כשפניתי אליך לפני שנתיים בבקשה לסייע באיתור חללינו הנעדרים נענית מיד ובלי היסוס, ועל כך אני והעם בישראל מודים לך".

 

ראש הממשלה הודה אישית גם לרמטכ"ל גרסימוב שישב במעגל, ולשליחו של פוטין לסוריה אלכסנדר לברנטייב. הוא לא הזכיר אפילו ברמז את שר החוץ סרגיי לברוב, שישב לא רחוק מפוטין. מוקדם יותר נועד נתניהו גם עם סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב, שכיהן בעבר כשגריר בישראל. הוא הודה לו באנגלית והשניים התחבקו.

 

נתניהו החליט לצמצם את ביקורו היום כדי להספיק להשתתף בהלווייתו של זכריה באומל, שתתקיים ב-19:00 בירושלים. הוא לקח איתו למוסקבה את ראש אמ"ן האלוף תמיר היימן, ראש המוסד יוסי כהן, ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן-שבת, המתאם לענייני שבויים ונעדרים ירון בלום, המזכיר הצבאי אבי בלוט ואת אנשי לשכתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע״מ
משמר הכבוד ברוסיה
צילום: קובי גדעון, לע״מ
מומלצים