שתף קטע נבחר

מפינוי דאעש, הסיוע הרוסי שעוכב ועד לאיתור גופת באומל

ראש אמ"ן אומר כי החזרת גופתו של זכריה באומל היא "הישג של קהיליית המודיעין כולה". לפי דיווחים, איתור הגופה במחנה הפליטים ירמוכ שבאזור דמשק התאפשר לאחר שדאעש התפנה והרוסים נכנסו לתמונה. הפלת המטוס הרוסי עיכבה את המאמץ. נתניהו קיצר את שהותו במוסקבה כדי להגיע להלוויית באומל הערב

מאמץ של 37 שנים הגיע לסיומו עם איתור גופתו של רס"ל זכריה באומל. לפי אתר "אל מיאדין", איתור הגופה במחנה הפליטים ירמוכ שליד דמשק התאפשר לפני כמה חודשים כאשר דאעש שהחזיק במחנה במשך שנים, הובס ואולץ להתפנות. הערב (יום ה') יושלם המאמץ כאשר באומל יובא למנוחות.

זכריה באומל (צילום: דובר צה
זכריה באומל ז"ל(צילום: דובר צה"ל)

 

עוד על מבצע "זמר נוגה" להבאת גופת באומל

אחרי 37 שנים: גופת נעדר סולטן יעקוב הוחזרה לישראל

מפקד המבצע: "ראינו כיתובים בעברית על הסרבל וידענו - השרידים בידינו"

לישראל הובאו כמה גופות - רק זו של באומל זוהתה 

החוקר שפעל לאיתור באומל מדבר

המעגל נסגר: "קשה לי שלא נפרדנו, מי ידע שתהיה מלחמה?"

 

 

מסמכי המודיעין (צילום: דובר צה
"רכס הרים". המאמץ המתמש הוביל לתוצאה(צילום: דובר צה"ל)

מסמכי המודיעין (צילום: דובר צה
מסמך מ-2004(צילום: דובר צה"ל)

מסמכי המודיעין (צילום: דובר צה
מסמך מודיעיני מ-2008(צילום: דובר צה"ל)

 

החיפושים במחנה החלו אחרי שדאעש פינה את המקום ואנשיו הועברו באוטובוסים לאזור אידליב. לאחר הפלת המטוס הרוסי בשוגג בידי הסורים לאחר תקיפה ישראלית, אמר דובר משרד ההגנה הרוסי שארצו מסייעת באיתור חיילים ישראלים נעדרים בסוריה. מערכת הביטחון הרוסית האשימה אז את ישראל בכך שגרמה להפלת מטוס האיליושין משום שמטוסי הקרב שלה הסתתרו מאחוריו בעת התקיפה כדי לחמוק מפגיעת נ"מ סורי. באותה העת, לנוכח הצטננות היחסים בין רוסיה לישראל, עוכבו החיפושים ואיתור הנעדרים - אך לא נפסקו לחלוטין.

 

ראש הממשלה המריא הבוקר למוסקבה ובצאתו אמר: "אני יוצא לעוד פגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אנחנו נדון באירועים בסוריה, והם מצטברים, ובתיאום השוטף וגם המיוחד בין הצבאות שלנו ובעוד נושאים חשובים אחרים למדינת ישראל".

 

נתניהו החליט לצמצם את ביקורו היום כדי שיספיק לחזור להלוויית זכריה באומל, שתהיה בשעה 19:00 בירושלים. הוא לקח איתו למוסקבה את ראש אמ"ן, האלוף תמיר היימן, את ראש המוסד יוסי כהן, ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן-שבת, המתאם לענייני שבויים ונעדרים ירון בלום, המזכיר הצבאי אבי בלוט ואת אנשי לשכתו.

 

 
 
המתאם לעניין השבויים והנעדרים, בכיר שב"כ לשעבר ירון בלום, אמר כי "כמו במקרה של נעדרי סולטן יעקוב - לא ננוח ולא נשקוט עד שנביא הביתה גם את הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. לא כל מה שאנחנו עושים ולא כל המנופים שאנחנו מפעילים מגיעים לידיעת הציבור, אבל מדינת ישראל לא תשקוט ולא תנוח עד שישובו הביתה".

 

בצה"ל הביעו שביעות רצון מכך שהמאמץ הממושך הוביל להבאת באומל לקבר ישראל. "ביום שבו אנו משיבים את גופתו של רס"ל זכריה באומל ז"ל לארצו, אני חש גאווה מקצועית כראש אגף המודיעין בצה"ל והתרגשות גדולה כשריונר", כתב הבוקר ראש אמ"ן, האלוף היימן.

 

"הקרב ההוא במלחמת לבנון הראשונה פער פצע בחיל השריון. כולנו למדנו את לקחי הקרב כשהיינו חיילים צעירים. התבגרנו ויצאנו לשדה הקרב, אך היה קשה לדמיין את הסיטואציה הקשה שאליה נקלע הגדוד באותו הלילה. קרב סולטן יעקוב היה ועודו שיעור חשוב ותזכורת קשה עבור כולנו.

 

"החזרת גופתו של זכריה למנוחת עולמים היא הישג של קהיליית המודיעין כולה. עשייה חשאית רבת שנים, שהחלה עוד בתקופתם של רב-אלוף אביב כוכבי, אלוף הרצי הלוי וקודמיהם, והמשיכה גם בימים אלה, על ידי אנשי מודיעין נמרצים, מקצועיים ויצירתיים שפעלו ללא לאות במשימה רגישה ומרגשת. הצלחתם היא תוצאה של חיבור פיסות מידע שנאספו לאורך השנים, וניצול הזדמנות העולה על כל דמיון.

 

"עשייה זו היא מסר לחיילי צה"ל ומשפחותיהם - צה"ל, קהיליית המודיעין ואגף המודיעין לא יוותרו, וימשיכו לעשות הכול בכדי להחזיר את כל חיילנו הנעדרים הביתה. המשימה בוצעה אך עדיין לא הושלמה - מחובתנו להשיב את יתר נעדרי הקרב, יהודה כץ וצבי פלדמן, ואת יתר נעדרי צה"ל וחלליו שמקום קבורתם לא נודע.

 

"חיל השריון הציב את ערך הרעות במרכז. הרעות היא המחויבות לגורלנו של האחר ולהצלחתו במשימה והיא נמדדת במעשים ולא בדיבורים. אני מאמין שהמעשה שנעשה עתה - השבת גופתו של זכריה ז"ל לקבר ישראל - הוא הביטוי הטוב ביותר לרעות המאפיינת את השריונאים. משפחת באומל היקרה, צה"ל מחבק אתכם ברגעים מורכבים אלה. זכריה, השבנו אותך הביתה לאחר 37 שנים, זכרנו ונמשיך לזכור גם את רעיך לנשק", סיכם האלוף היימן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
זכריה באומל ז"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים