שתף קטע נבחר

פוטין: "אנחנו והסורים מצאנו את גופתו של זכריה באומל"

נשיא רוסיה שקיבל את פניו של נתניהו במוסקבה הודיע כי במשרד ההגנה יציגו פריטים של הנעדרים, שנמצאו באזור שבו אותרה גופת זכריה באומל. הוא הבטיח כי רוסיה "פועלת לאיתור נעדרים נוספים"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודה היום (חמישי) בקולו, בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במוסקבה, כי אנשי הצבא הרוסי בסיוע הסורים היו אלה שמצאו את גופתו של זכריה באומל - מנעדרי הקרב בסולטן יעקוב שיובא הערב למנוחות - לאחר 37 שנים: "אנשינו יחד עם הסורים איתרו את הנעדר ויעמלו לאתר נעדרים נוספים".

 

פוטין הוסיף כי בטקס שייערך במשרד ההגנה הרוסי יציגו הכוחות שרידים ופריטים נוספים של הנעדרים שנמצאו באזור מחנה הפליטים ירמוכ שליד דמשק: "רוסיה רואה חובה לעצמה לחפש נעדרים וחללים שמקום קבורתם לא נודע, וכך אנו עושים".

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בקרמלין (צילום: קובי גדעון, לע
בנימין נתניהו עם ולדימיר פוטין בקרמלין(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

עוד על מבצע "זמר נוגה" להבאת גופת באומל

אחרי 37 שנים: גופת נעדר סולטן יעקוב הוחזרה לישראל

מפינוי דאעש, הסיוע הרוסי שעוכב ועד לאיתור גופת באומל

מפקד המבצע: "ראינו כיתובים בעברית על הסרבל וידענו - השרידים בידינו"

לישראל הובאו כמה גופות - רק זו של באומל זוהתה 

החוקר שפעל לאיתור באומל מדבר

המעגל נסגר: "קשה לי שלא נפרדנו, מי ידע שתהיה מלחמה?" 

 

זכריה באומל (צילום: דובר צה
זכריה באומל ז"ל(צילום: דובר צה"ל)

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בקרמלין (צילום: mct)
פגישה במוסקבה בצל המבצע להשבת גופת זכריה באומל (צילום: mct)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהמריא לפנות בוקר למוסקבה ויחזור הערב להלווייתו של באומל, הודה לפוטין בשם משפחתו של החייל והדגיש את הנכונות הרוסית לסיוע הומניטרי בעניין: "כשפניתי אליך לפני שנתיים בבקשה לסייע באיתור חללינו הנעדרים נענית מיד ובלי היסוס, ועל כך אני והעם בישראל מודים לך".

 

נתניהו הודה אישית גם לרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב שישב במעגל, ולשליחו של פוטין לסוריה אלכסנדר לברנטייב. הוא לא הזכיר אפילו ברמז את שר החוץ סרגיי לברוב, שישב לא רחוק מפוטין. מוקדם יותר נועד נתניהו גם עם סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב, שכיהן בעבר כשגריר בישראל. הוא הודה לו באנגלית והשניים התחבקו.

 

נתניהו החליט לצמצם את ביקורו היום כדי להספיק להשתתף בהלווייתו של זכריה באומל, שתתקיים בשעה 19:00 בירושלים. הוא לקח איתו למוסקבה את ראש אמ"ן האלוף תמיר היימן, ראש המוסד יוסי כהן, ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן-שבת, המתאם לענייני שבויים ונעדרים ירון בלום, המזכיר הצבאי אבי בלוט ואת אנשי לשכתו.

 

 
 

 

המתאם לעניין השבויים והנעדרים, בכיר שב"כ לשעבר ירון בלום, אמר כי "כמו במקרה של נעדרי סולטן יעקוב - לא ננוח ולא נשקוט עד שנביא הביתה גם את הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. לא כל מה שאנחנו עושים ולא כל המנופים שאנחנו מפעילים מגיעים לידיעת הציבור, אבל מדינת ישראל לא תשקוט ולא תנוח עד שישובו הביתה".

 

אל"מ במיל' ליאור לוטן, ששימש בעבר מתאם מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו לנושא השבויים והנעדרים, אמר באולפן ynet כי מבצע השבת גופתו של באומל היה מורכב מאוד, והוא "ביטוי ומיצוי של שנים ארוכות של מאמץ מודיעיני מתמשך ושל מחקר. היו מבצעים בעבר שלצערנו לא השיגו את המלאכה, עד להצלחה המאוד מרשימה כעת".

 

מסמכי המודיעין (צילום: דובר צה
"רכס הרים". המאמץ המתמשך להביא את באומל לקבורה בישראל(צילום: דובר צה"ל)

מסמכי המודיעין (צילום: דובר צה
דיון מ-2004(צילום: דובר צה"ל)

מסמכי המודיעין (צילום: דובר צה
דיון נוסף מ-2008. רק קצה הקרחון של מאמץ שנמשך 37 שנים(צילום: דובר צה"ל)

 

"כאן ראינו שצה"ל וקהילת המודיעין הצליחו להשיב לוחם צה"ל שלא בדרך של עסקה. זה מאוד-מאוד חשוב, זה מבטא גם את ערכינו וגם את דרך הפעולה הנבחרת, וזה מסר לכל אויבינו שמחזיקים עדיין באנשינו - אפשר להגיע אליכם, ויגיעו אליכם".

 

לוטן אומר כי התרגש מהחזרת גופת באומל: "הייתי ממשיל את זה להליכה רצופה בחושך, רחוק מאוד מהעין של הציבור הישראלי ושל הלוחמים, וגם רחוק מהלב. יש ויכוחים לגבי הדרך של החזרת שבויינו, לגבי המחיר הנכון, לגבי הצורך. ביום כזה הייתי אומר שהאור נדלק, הלבבות מתחברים, אני ממש מדמיין לעצמי את טייסי צה"ל, את לוחמי חיל הים בספינות, את לוחמי החרש של ארגוני המודיעין שפזורים בעולם, את לוחמינו בגבולות, כולם מקבלים ברשת תדר אחת את ההודעה - לוחם צה"ל הוחזר הביתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
ולדימיר פוטין ובנימין נתניהו במוסקבה
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים