שתף קטע נבחר

ביקור נתניהו: הרמטכ"ל הרוסי דורש זמן התרעה ממושך לפני תקיפות

במסגרת הפגישה בין ראש הממשלה לבין נשיא רוסיה נועד הרמטכ"ל הרוסי עם בכירי צה"ל, ודרש התרעה זמן רב לפני פעולות. הצדדים לא הגיעו להסכמה. פוטין יזם את הטקס לבאומל כדי לשקם את היחסים בין צה"ל לממסד הביטחוני הרוסי. גורם מדיני: "פוטין מנע עימות בין צבא רוסיה לצה"ל". על באומל: "הרוסים אישרו לחשוף את הפעולה, זה לא יפגע במאמצי השבת הנעדרים האחרים"

רוסיה דורשת מישראל זמן התרעה ממושך לפני תקיפות בסוריה. את הדרישה הזו הציג היום (ה') הרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב לבכירי צה"ל, שעימם נועד במסגרת פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הצדדים טרם הגיעו להסכמה בנושא. בפגישה נדונה גם פרישת סוללות ה-S-300 בסוריה.

 

גורם מדיני אמר כי פוטין עצמו מנע את העימות בין הצבא הרוסי לבין צה"ל וכן לביצוע הטקס במשרד ההגנה להשבת חפציו של זכריה באומל ז"ל שיובא לקבורה הערב - 37 שנים לאחר הקרב בסולטן יעקוב - כאירוע פיוס. הגורם הוסיף כי פרסום דבר מציאת גופתו של באומל לא צפוי לפגוע במאמצי השבת הנעדרים האחרים.

 

עוד על ביקור נתניהו ברוסיה:

סרבל ונעליים בארון עטוף דגל ישראל: טקס מיוחד לבאומל במוסקבה

פוטין: "אנחנו והסורים מצאנו את גופתו של זכריה באומל"

בנימין נתניהו והרמטכ
בנימין נתניהו והרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב(צילום: קובי גדעון, לע״מ)

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בקרמלין (צילום: mct)
בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בקרמלין(צילום: mct)

 

המטרה העיקרית של נסיעת נתניהו למוסקבה הייתה שיקום היחסים בין מדינת ישראל, ובעיקר צה"ל, לבין הממסד הביטחוני הרוסי. שר ההגנה סרגיי שויגו נעדר מהטקס, וזה נחשב לסימן לא טוב. היחסים שהורעו בגלל הפלת מטוס האיליושין הרוסי בספטמבר לא הוחזרו לגמרי לקדמותם. הרוסים עדיין עומדים על כך שיעבירו את השליטה על סוללות טילי ה-S-300 לסורים, והיעדר ההסכמות לגבי התיאום הביטחוני נותר.

 

העובדה שהרמטכ"ל גרסימוב השתתף בטקס ונכח בו מעידה על כך שבין הצבאות עצמם שוקמו היחסים, וזו אולי הייתה המטרה העיקרית. פוטין עצמו יזם התנגשות בין הצבא הרוסי לבין צה"ל, כפי שאמר הגורם המדיני, ונראה שהוא זה שיזם את הטקס למעשה כאירוע פיוס, ייתכן שבין היתר כדי לשפר את תדמיתה של רוסיה בעיני העולם.

 

גורם מדיני בפמליית נתניהו הגיב לטענות שהמידע בעניין זכריה באומל ז"ל נחשף לצורכי בחירות. לטענתו, הרוסים ביקשו בעצמם לקיים את הטקס, והכול פורסם רק אחרי שווידאו שזה לא יפגע בהמשך המאמצים למצוא את הנעדרים האחרים. זמן קצר לאחר שראש הממשלה ופמלייתו המריאו היום ממוסקבה בחזרה לישראל סיפר נתניהו לעיתונאים שליוו את נסיעתו על פגישתו עם משפחתו של באומל. "אמו אמרה שהאמינה כל העת שיביאו אותו, ואחותו אמרה 'היה צריך מישהו שיביא את הקלף המנצח, ואתה (נתניהו) הבאת אותו'", אמר ראש הממשלה.

בנימין נתניהו והרמטכ
נתניהו והרמטכ"ל הרוסי גרסימוב בטקס במשרד ההגנה. ארון עם חפציו של באומל נעטף בדגל ישראל(צילום: קובי גדעון, לע״מ)

בנימין נתניהו והרמטכ
רוסיה הבטיחה לפעול להשבת גופות הנעדרים הנוספים (צילום: קובי גדעון, לע״מ)
 

גורם מדיני אמר כי נתניהו דן עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין על שבעה נושאים, ומלבד ההסכמה על המשך החיפושים אחרי שני הנעדרים הנוספים מקרב סולטן יעקוב, לא הושגה הבנה סופית על אף אחד מהנושאים שקשורים לסוריה. עם זאת, ראש אגף המבצעים אהרון חליוה צפוי להיפגש עם סגן הרמטכ"ל הרוסי במסגרת ועדת התיאום.

 

קשר "לא שגרתי" בין נתניהו לפוטין 

הגורם הוסיף כי פוטין אמר באחד מהמפגשים הקודמים עם נתניהו כי "היחסים המיוחדים בינינו הם שמנעו את ההתנגשות בין צבא רוסיה לצה"ל". הוא ציין כי המפתח ליכולת למצוא את המשותף לאינטרסים הישראליים והרוסיים הוא הקשר בין המנהיגים, והדגיש כי "את זה פוטין אומר בעצמו".

 

לדברי הגורם, הקשר שנרקם בין פוטין לבין ראש הממשלה הוא "דבר מיוחד ולא שגרתי שלא היה כמותו". השניים דיברו על הסדרה בסוריה ועל כמה נושאים אחרים, שמתוכם הגורם היה מוכן לפרט רק על באומל.

 

לאחר שנתניהו הודה לרוסים על החיפושים בסוריה, הגורם המדיני אמר כי "לא רק פוטין מחויב לנושאים הומניטריים, אלא גם נתניהו מחויב לכל הנעדרים והשבויים.

 

"נתניהו פנה לפוטין ואמר שאנו מוכנים לא לפרסם דבר, ובלבד שזה לא יפגע בסיכויים למצוא את הנעדרים האחרים", המשיך הגורם. "ראש המל"ל מאיר בן שבת נשלח במיוחד כדי לבדוק עם אנשי פוטין שוב שאינם מתנגדים לכך שהטקס לבאומל יפורסם, ושכל זה לא יפגע בהמשך המאמצים. הפרסום על איתורו של באומל נקבע לרגע שבו הושלם זיהוי ה-DNA. בשיחה בין נתניהו לפוטין נקבע הטקס שהרוסים רצו בו".

 

הגורם המדיני אמר שישראל מדברת עם הרוסים כבר שנתיים בנושא הנעדרים, אך הם השיגו את הטנק שהתברר כי אינו שייך להם. "השגנו מודיעין משופר והעברנו אותו לרוסים. נתניהו נפגש עם פוטין ארבע פעמים מאז, ובכל אחת מהפעמים הנושא עלה.

 

"היחסים הישירים בין פוטין לנתניהו משרתים אותנו גם מול האיראנים וחיזבאללה, אבל גם בנושאים בינלאומיים אחרים", אמר הגורם. "הקשר הביא אותנו רחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע״מ
נתניהו והרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב
צילום: קובי גדעון, לע״מ
מומלצים