שתף קטע נבחר

דיווח: טראמפ יקדם מתן אזרחות למיליון פליטים פלסטינים בירדן

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" מדווח כי נשיא ארצות הברית מתכוון לכלול בעסקת המאה מתן אזרחות למיליון פליטים פלסטינים בירדן. גם מצרים תקלוט פלסטינים. ירדן ומצרים יקבלו בתמורה סיוע עתק של 110 מיליארד דולר

אזרחות למיליון פליטים פלסטינים בירדן, סיוע כלכלי אדיר והעברת שטחים מסעודיה. לפי דיווח בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מתכוון לכלול ב"עסקת המאה" הבנות עם ירדן על אזרוח פליטים פלסטינים. ירדן התבקשה לאזרח בערך מיליון פליטים פלסטינים בכמה פעימות, כאשר הפעימה הגדולה שבהן תהיה הראשונה שתכיל כ-300 אלף פליטים, כולל פלסטינים מעזה שנמצאים בירדן.

דונלד טראמפ פגישה עם מלך ירדן (צילום: AP)
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ועבדאללה מלך ירדן(צילום: AP)

עוד דיווחו ב"אל-אחבאר" כי טראמפ מתכוון לעדכן בפרטי העסקה את נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי שיגיע לבית הלבן בקרוב. ירדן תקבל סיוע כלכלי של 45 מיליארד דולר, חלקו יועבר במזומן וחלקו בפרויקטים. בתמורה לשטחים בצופר ובנהריים שישראל חכרה, תקבל ירדן שטחים מסעודיה.

 

כמו כן, לפי הדיווח, המלך עבדאללה הביע התנגדות להקמת קונפדרציה משותפת של שלוש מדינות (ירדן, ישראל והרשות הפלסטינית), ואמר להנהגה המצרית כי הוא מעדיף שירדן תישאר כמפקחת על האתרים הקדושים בירושלים "מבלי להתערב בפרטים בין הישראלים לפלסטינים". במקביל לדיווחים על שיחות בין המצרים לירדנים בנוגע לעסקת המאה, מדווחים בעיתון כי המודיעין המצרי מאתר "שינויים במודיעין הירדני, ובאנשים סביב המלך. הורחקו משם אנשים עם שורשים פלסטיניים".

 

 

מצרים תידרש להקלות בתנועת הפלסטינים מרצועת עזה לסיני וחזרה, להקמת פרויקטים של תעשייה באזור זה לטובת תעסוקת הפלסטינים בכפוף לחוקים מצריים שינוסחו בהמשך. המטרה היא לאזרח את אותם פלסטינים גם במצרים עם מגבלות ותנאים שיקבעו מראש. בתמורה תקבל מצרים 65 מיליארד דולר. גם מצרים תקבל חלק מהסכום במזומן, וחלקו בהקמת פרויקטים בצפון סיני שיוכלו לקלוט את הפועלים הצפויים להגיע מרצועת עזה.

 

בנוגע ללבנון, חלק מההסכם יכלול את האפשרות שפליטים פלסטינים בלבנון יוכלו להיקלט במדינות אחרות, בתנאי שיוותרו על זכות השיבה בעתיד.

 

העיתון "אל-אחבאר", שנחשב למקור אמין בדרך כלל, מקושר לציר של חיזבאללה-אסד-איראן-חמאס, ולכן יש להתייחס בזהירות לדיווח זה.

מחנה הפליטים הפלסטיני עין אל חילווה בלבנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחנה הפליטים הפלסטיני עין אל חילווה בלבנון(צילום: AFP)

לפני כחודשיים דווח כי צוות השלום האמריקני סיים את עבודתו על עסקת המאה, ותדרך את הנשיא טראמפ על תוכנה. שני בכירים בממשל האמריקני סיפרו ל"פוקס ניוז" כי הטיוטה שעוסקת בניסיון לפתור את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים מתפרשת על פני 175 עד 200 עמודים, ולפחות לחמישה אנשים יש גישה למסמך הכולל.

 

גורמים בכירים בממשל אמרו שהנשיא טראמפ מלא תקווה לגבי יכולתה של התוכנית להביא להתקדמות. הם הוסיפו כי התוכנית לא תפורסם לפני הבחירות בישראל ב-9 באפריל, והוסיפו כי "לא נעשה שום דבר שיסכן את ביטחון ישראל".

 

בחדשות 13 דווח כי עסקת המאה תכלול הקמת מדינה פלסטינית בכ-90 אחוזים משטחי יו"ש (יותר מפי שניים מגודים של שטחי A ו-B, התנחלויות מבודדות מחוץ לגושים לא יורחבו ורק מאחזים לא חוקיים יפונו. המקומות הקדושים יישארו בריבונות ישראל אך בניהול משותף. התוכנית כוללת גם עיקרון של חילופי שטחים.

 

העיתון הפלסטיני "אל-קודס" דיווח כי שהמהלך אינו כולל הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, אבל מתייחס לכינון אוטונומיה בעזה שיהיה לה קשר מדיני וכלכלי עם הגדה. במקביל ינהלו הפלסטינים משא ומתן עם ישראל על עתיד שטח C. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: mct
הנשיא דונלד טראמפ ועבדאללה מלך ירדן
צילום: mct
מומלצים