שתף קטע נבחר

שביתת אסירי חמאס מתחילה היום: בשב"ס מתכוננים

עשרות אסירים צפויים לפתוח בשביתת רעב במחאה על פיילוט המיסוך הסלולרי, המונע מהם ליצור קשר עם בני משפחותיהם וארגוני טרור באמצעות ניידים מוברחים. חמאס מנסה לרתום לשביתה אסירים מפלגים אחרים אך בשלב זה ללא הצלחה

 

כלא עופר (צילום: באדיבות שב
כלא עופר. ארכיון(צילום: באדיבות שב"ס)

 

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, היום (א') צפויה להיפתח שביתת אסירים ביטחוניים לראשונה מזה שנתיים. שביתת הרעב, המובלת בהנהגת אסירי חמאס, הוכרזה בעקבות החלתו של פיילוט המיסוך הסלולרי בבתי הכלא המונע מהאסירים לקיים שיחות טלפוניות עם ניידים מוברחים.

  

עבור האסירים מדובר בשלב נוסף בצעדים בהם הם נוקטים נגד הנהלת שירות בתי הסוהר. לאיומים על השביתה קדמו צעדים מינהליים ששיבשו את חיי היום יום בכלא וכן סדרה של אירועים אלימים כמו התפרעויות, שריפת חדרים ואף פיגוע דקירה חמור של שני סוהרים בכלא קציעות.

 

 

השביתה המתוכננת צפויה להיות הדרגתית ולא תכלול בתחילתה מספר גדול של אסירים. בשלב הראשוני, יישבתו מספר מצומצם של אסירי חמאס ובהם חלק ממנהיגי הארגון בכלא כמו מוחמד ערמאן, עבאס א-סייד וחסן סלאמה. חמאס מנסה לרתום אסירים מפלגים אחרים אך בשלב זה ללא הצלחה. ראשי השובתים מצפים שבשיא – יום האסיר הפלסטיני שמצויין בכל שנה ב-17 באפריל - יישבתו רעב מאות אסירים במקביל.

 

פעילות חיפושים במספר אגפים בטחוניים היום בכלא קציעות (צילום: דוברות שב
פעילות חיפושים במספר אגפים בכלא קציעות. ארכיון(צילום: דוברות שב"ס)
פינוי הפצועים לסורוקה (צילום: מאיר אבן חיים)
פינוי הפצועים לאחר הדקירה בקציעות. ארכיון(צילום: מאיר אבן חיים)

על פי מקורות שונים, בימים האחרונים מתנהל דיאלוג בין מערכת הביטחון לבין הנהגת האסירים כדי למנוע את השביתה, אך נכון למוצאי שבת, הצדדים לא הגיעו להסכמות. על פי נציגי האסירים, מערכת הביטחון הציעה לאסירים הכנסת טלפון ציבורי לאגפים שיהיה תחת האזנה (ללא הסרת המיסוך הסלולרי) וכי שאר הדרישות שלהם כמו השבת הביקורים, הסרת הסנקציות נגדם ושיפור תנאי הכליאה שלהם, יידונו רק אחרי הבחירות בישראל. לפי שעה האסירים טוענים כי סירבו להצעה זו וכי ההצעות באופן כללי אינן עומדות בדרישות המינימום שלהם.

 

מבחינת השב"ס, שביתת רעב מתחילה רשמית רק אחרי החזרת שש ארוחות על ידי האסירים. ברגע ששביתה כזאת מוכרזת ננקטות סנקציות נגד האסירים - החל מהוצאת מכשירי חשמל מהתאים ועד ניוד אסירים בין בתי כלא והכנסה של אסירים לבידוד. מהשב"ס נמסר כי הם ערוכים לכל תרחיש, וכי ההיערכות החלה כבר לפני מספר שבועות בעקבות נסיון הרצח של הסוהר, הצתת התאים והפרות הסדר.

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס אתמול באירוע "שבתרבות" בכפר סבא לשביתה הצפוייה, ואמר כי "בשירות בתי הסוהר נערכים לתגבר את הכוחות בתוך בתי הסוהר עם רופאים ופרמדיקים כדי שלא יהיה צורך לפנות את האסירים, שיציפו את בתי החולים האזרחיים. אנו מקווים שהם יישברו לפני כן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות שב"ס
כלא עופר. ארכיון
צילום: באדיבות שב"ס
מומלצים