שתף קטע נבחר

היבואנים יחויבו למכור חמאה מוזלת; טרה חזרה למכור חמאה לרשתות

בעקבות הפרסום ב-ynet: משרד הכלכלה החליט להוסיף שני תנאים למכרזי יבוא החמאה ללא מכס, לפיהם על היבואנים למכור חמאה במחיר שלא יעלה על 3.80 שקלים ל-100 גרם. יבואן: "ניגש למכרז אבל לא נרוויח ממכירת החמאה". במקביל, קמעונאים מדווחים שטרה "חזרה לטפטף חמאה לצרכנים"

בעקבות הפרסום ב-ynet ובממון - יבואנים יחויבו ליבא חמאה במחיר מפוקח. משרד הכלכלה שינה את תנאי המכרזים ליבוא חמאה ארוזה וחמאה תעשייתית אחרי הפרסום, כך שהדרישה מיבואנים תהיה למכור לצרכנים חמאה מיובאת במחיר שלא יעלה על 3.80 שקלים ל-100 גרם ו-7.40 שקלים ל-200 גרם, בדיוק כמו המחיר של חמאה מקומית שנקבע על-ידי המדינה. במקביל, טרה חזרה למכור חמאה לרשתות. 

 

>> לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

משבר החמאה: תנובה, שטראוס, אסם ורמי לוי ייבאו חמאה במחיר לא מפוקח

שר החקלאות: להגדיל בדחיפות את מכסות ייבוא החמאה

מחסור בחמאה? לא רק במכולת שלכם

 

במשרד הכלכלה לא רק שקבעו שמחירה של החמאה המיובאת "לא יעלה על 3.80 שקלים ל-100 גרם בהתאם למחיר החמאה המפוקח", אלא קבעו בנוסף כי "במקרה ותימצא חריגה במחיר המכירה של החמאה, רשאית ועדת המכסות לשלול את יתרת הרישיון של היבואן לאותה השנה והיבואן לא יהיה זכאי למכסות בשנה שלאחר מכן".

חמאת טרה (צילום: מירב קריסטל)
חמאת טרה. חזרה למדפים(צילום: מירב קריסטל)
 

בגרסתם הקודמת, המכרזים התירו ליבואנים לייבא חמאה ולמכור אותה לצרכן בכל מחיר העולה על רוחם. מדובר במכרזים ליבוא ללא מכס בכמות של למעלה מ-3,000 טונות.

 

יבואן: "לא נרוויח שקל"

המדינה אישרה מכרזים אלה בשל מחסור בחמאה שמורגש בארץ מתחילת השנה. המחסור אמנם פחות מורגש בימים אלה, אך צפוי להחמיר מאוד בקיץ, עונה בה הפרות מניבות פחות חלב ושומן. עקב כך המדינה החליטה לצאת באיחור למכרזי יבוא מכסות חמאה ללא מכס.

 

למכרז מתכוונים לגשת המחלבות הגדולות תנובה, שטראוס (שמשווקת את חמאת וממרח החמאה לורפק) וטרה (שעד לאחרונה הפנתה את כל ייצור החמאה שלה למגזר המוסדי והפסיקה לשווק לצרכנים); היבואנים וילי פוד ואסם (בונז'ור) וכן הרשתות שופרסל ורמי לוי - למותג הפרטי שלהן. גורם במשרד הכלכלה אמר לממון שגם אם יבואנים ייסוגו מהצעתם "יש קופצים רבים על המכרז".

 

אחד היבואנים אמר לממון: "משרד הכלכלה לא סתם שינה את המכרז, הוא שינה את התנאי הכי מהותי במכרז. זה כמו שאתה בא לקנות דירה של ארבעה חדרים ומגלה שיש בה רק שלושה חדרים. בתנאי החדש - לא נרוויח שקל. ובכל זאת, אנחנו הולכים על זה. נעשה את זה כשירות ללקוחות, כדי להשאיר אלטרנטיבה מיובאת על המדף שטובה לצרכנים. נקווה ששר האוצר הבא יפתח את שוק החמאה ליבוא".

חמאה ממרח חמאה (צילום: מירב קריסטל)
מחירי החמאה המיובאת לא יעלה על 3.80 שקלים ל-100 גרם (צילום: מירב קריסטל)

  

הקאמבק של חמאת טרה

במקביל, אולי בעקבות מכרזי היבוא, אולי בזכות מזג האוויר הקר שהגביר את תנובת החלב והשומן של הפרות: חמאת טרה צצה שוב על המדפים במקררי הסופר. עד כה טרה העדיפה לכוון את ייצור החמאה שלה לשוק המוסדי, קרי למסעדות ובתי מלון, בין היתר. השבוע נתקלנו בה לראשונה על המדף, ברשת נון סטופ מרקט. גם ברשתות הגדולות אישרו: "החברה הפסיקה לשווק לצרכנים וכעת חזרה לשווק בטפטופים".

 

החמאה הזאת החלה להיעלם מהמדפים בשלהי 2018 ובתחילת 2019, אחרי שהשיווק שלה החל להצטמק בהדרגה בקיץ 2018. לשם השוואה, בינואר 2018 נמכרו לצרכנים 364.94 אלף יחידות חמאת טרה - 48.33 טונות חמאה. לעומת זאת באוקטובר 2018 נמכרו רק 0.45 טונות - 2,830 יחידות חמאת טרה בלבד.

 

בינואר 2018, נתח השוק של טרה עמד על 9.1% והיא היתה השחקנית השנייה בגודלה בשוק אחרי תנובה שהחזיקה אז ב-68.9% מהשוק. באוקטובר 2018 היא ירדה לנתח שוק זערורי של 0.2% בלבד ובמרץ 2019 עלתה ל-1.4% נתח שוק (1% במצטבר), מה שעשוי להצביע על חזרה מתונה למקררים.

 

תנובה מחזיקה כרגע ב-64.6% נתח שוק, אחרי שהגיעה לשיא של שיווק חמאה בחודשי ההיעלמות של טרה, ספטמבר-אוקטובר 2018, עם 82% מהשוק שהם 397.5 טון חמאה שנמכרו בצורת 2,688,440 יחידות.

 

השחקנית השנייה בגודלה במקררי החלב כעת היא וילי פוד (יורוספרד וואליו) עם 14.9% ואחריה שטראוס עם 12.1% (לורפק) ונטו (פרזידנט, עלמה) עם 3.4. טרה רק במקום החמישי.

 

"חמאת טרה מעולם לא ירדה מהמדפים"  

בחברה המרכזית למשקאות, הבעלים של מחלבת טרה, מסרו בתגובה: ״חמאת טרה מעולם לא ירדה מהמדפים כפי שגם רואים היטב בנתוני סטורנקסט. כפי שמסרנו בעבר, הביקוש לחמאת טרה בשוק המוסדי גדל בחודשים האחרונים באופן משמעותי, זאת בעקבות הצטרפות בתי עסק רבים בהם חל ביקוש למוצרי חלב ללא חומרים משמרים המיוצרים במחלבת טרה״.

 

בחברה מסרבים לומר האם הפסיקו כליל את השיווק לרשתות והאם הוא התחדש. גורם בענף אמר: "מה שהיה על המדף היו עודפים שהלכו ואזלו, שכן לחמאה חיי מדף ארוכים יחסית למוצרי חלב אחרים, של תשעה חודשים. הרי טרה לא ייצרה כמה אלפים בודדים של יחידות בחודשים האחרונים, במכונה שבעבר ייצרה מאות אלפי יחידות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: מירב קריסטל
חמאת טרה
צילום: מירב קריסטל
מומלצים