שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חומרי חקירה ופרשת המניות: נתניהו חוזר לזירה המשפטית
  בהתאם להחלטת היועמ"ש, בימים הקרובים שלאחר הבחירות יועברו לפרקליטי המעורבים בתיקים 1000, 2000 ו-4000 חומרי החקירה המשטרתית. הערכה: השימוע לראש הממשלה יידחה לסתיו. במקביל, מנדלבליט צפוי להורות למשטרה לבדוק את מעורבות נתניהו בפרשת מניות הפלדה

  אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
  ראש הממשלה נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)

  בימים הקרובים, לאחר סיום מערכת הבחירות שנערכו אתמול (ג'), יתאפשר לסנגורי כל החשודים בתיקים הפליליים שבהם מעורב ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל לידיהם מפרקליטות המדינה את חומרי החקירה המשטרתית. ההחלטה לעכב את העברת חומרי החקירה בתיקים 1000 (פרשת המתנות), 2000 (שיחות מוזס-נתניהו) ו-4000 (בזק-וואלה) לאחר הבחירות, התקבלה בחודש שעבר על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

   

  הפרקליטות נערכה להעביר את חומרי החקירה לסנגורי כל החשודים שצפויים לעמוד לדין בכפוף לשימוע. הליך השימוע למעורבים אמור להיערך לכל המאוחר ביולי, אולם קיימת הערכה שלפיה נתניהו יטען כי תפקידיו המרובים וכמויות חומרי החקירה והעדויות הרבות אינם מאפשרים לו להתכונן כהלכה. לפיכך, סביר להניח שהשימוע בתיקים שבהם הוא נחשד בשוחד, מרמה והפרת אמונים לא ייערך לפני הסתיו.

   

  השימוע לסנגוריו של ראש הממשלה צפוי להיערך בפני היועץ המשפטי לממשלה, בעוד יתר השימועים ייערכו בפני פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) עו"ד ליאת בן ארי.

   

  באי כוחו של נתניהו ביקשו להשהות את מסירת החומרים לנוכח חששם שחומרי הראיות ימצאו את דרכם לכלי התקשורת ויפורסמו לפני הבחירות. מנדלבליט נעתר לבקשה וציין אז כי "בנסיבות העניין, ובשים לב לכך שתכלית מסירת חומרי החקירה היא על מנת לאפשר היערכות לחשודים לשימוע שייערך בעניינם, ונוכח הקירבה למועד הבחירות, הרי שבאיזון בין האינטרסים השונים יש מקום להיעתר בחיוב לבקשה".

   

  עוד מסר אז מנדלבליט לפרקליטיו של נתניהו כי "לאחר שקילת עמדותיכם, ובשים לב למכלול נסיבות העניין, החלטתי להיעתר בחיוב לבקשת באי כוחו של ראש הממשלה ולהשהות את מסירת חומרי החקירה בתיקים הקשורים לראש הממשלה עד לאחר מועד הבחירות, וזאת ביחס לכלל החשודים".

  נתן מיליקובסקי (צילום: MICHAEL FALCO / NYT)
  בן הדוד נתן מיליקובסקי(צילום: MICHAEL FALCO / NYT)

  בנושא אחר, היועץ המשפטי לממשלה צפוי להורות למשטרה לפתוח בהליך בדיקה בפרשת מניות הפלדה המיוחסת לנתניהו ולבן דודו נתן מיליקובסקי. מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, סבור כי קיים חשש לדיווח שקר מצדו של נתניהו לוועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה בנוגע להיקף ושווי מניותיו.

   

  המבקר העביר את ממצאיו בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, אולם מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן החליטו שלא להעביר את חומרי החקירה ולא להורות על בדיקת פרשת המניות ערב הבחירות לכנסת כדי שלא להשפיע על תוצאות הבחירות.

   

  במשרד מבקר המדינה סבורים כי החומר שהועבר ליועץ המשפטי לממשלה בנוגע לדיווחיו ואי דיווחיו של נתניהו על מצב נכסיו, כמתחייב על פי חוק, מעלה לכאורה חשד לפלילים. המבקר לא המליץ במפורש שיש להתחיל בהליך פלילי אלא שמצבר הנתונים ותוכנם אין מנוס מהתחלת הליך של חקירה פלילית שעליה יכול רק היועץ להורות.

   

  במהלך החודש האחרון מאז פרסמה ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה כי לנתניהו היו התקשרויות עם בן דודו אשר רובן לא דווחו לכאורה, החל פרקליט המדינה ניצן לאסוף חומרים אשר הגיעו לידיעת הפרקליטות. עיקר החומר נאסף על ידי ועדת ההיתרים.

   

  מבקר המדינה מחזיק ברשותו דיווחים של נתניהו מאז מונה לתפקידו כמתחייב מ"כללי ועדת אשר" אשר מחייבים כל שר וסגן שר, לדווח על מצב נכסיו ובכללם מניותיו עם כניסתו לתפקיד וכמו כן להעבירם לנאמנות עיוורת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
  רה"מ נתניהו והיועמ"ש מנדלבליט
  צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
  מומלצים