שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  תקווה לריפוי דמנציה: הטיפול בחשמל שמשפר משמעותית זיכרון בקשישים

  נבדקים שעברו טיפול בזרמי חשמל הראו שיפור דרמטי בזיכרון. הנבדקים הצליחו לבצע מטלות קוגניטיביות כמו בני עשרים. הטיפול עשוי לסלול דרך חדשה לעיכוב התפתחות דמנציה

  האם נמצאה התקווה לעצירת הדמנציה? חוקרים הצליחו לשפר משמעותית זיכרון באנשים בעשור השביעי לחייהם באמצעות זרמי חשמל. השיפור היה כה דרמטי עד שהנבדקים הצליחו במטלות קוגניטיביות בדומה לצעירים בני עשרים. הטיפול, כך מקווים החוקרים, יסלול דרך אופציונלית חדשה לעיכוב מחלות כמו אלצהיימר.

   

  הטיפול מתבסס על היכולת לעכב את המידע בתודעה למשך מספר שניות בזמן ביצוע פעולה, כמו חישוב פעולה מתמטית כלשהי. מדובר במהלך חיוני לפעולות כמו נטילת תרופות, תשלום חשבונות או תכנון.

   

  גירוי חשמלי לשיפור הזיכרון

  מחקרים קודמים כבר הראו שניתן לשפר את הזיכרון באמצעות גירוי חשמלי. המחקר החדש שדווח בכתב העת Nature Neuroscience מראה לראשונה שהטיפול יעיל גם בקשישים, והוא משפיע גם שעה לאחר שהטיפול הסתיים.

   

  הזרם החשמלי הועבר דרך קסדה שבה אלקטרודות המודדות את גלי המוח. במהלך המחקר, המשתתפים חבשו את הקסדה דרכה הועבר זרם. תחילה חשו הנבדקים עקצוץ קל למשך 30 שניות, לאחריו התרגלו המשתתפים לתחושה על הקרקפת ודיווחו כי היא "נסבלת".

   

  קיראו עוד:

  אלצהיימר צעיר: כשמחלה של זקנים תוקפת באמצע החיים

  בדיקת דם המאבחנת אלצהיימר - שנים לפני התפרצותה

  הרופא שטוען שמצא שיטה לעצור את תסמיני האלצהיימר

   

  קסדה ( )
  זרם חשמלי לשיפור הזיכרון. גם לקשישים

   

  פריצת דרך בשיפור בעיות זיכרון

  הרעיון של החוקרים היה לשפר את התקשורת בין קליפת המוח הקדמית וקליפת המוח הצידית השמאלית. התקשורת הזו הולכת ודועכת במרוצת השנים. כך, בחרו החוקרים להעביר את הזרם החשמלי במכוון לאזורים אלה.

   

  במחקר השתתפו 42 נבדקים בשנות העשרים לחייהם, ו-42 נבדקים בגילאי 60 עד 76. תחילה התבקשו הנבדקים לבצע משימות זיכרון שכללו צפייה בדמויות על מסך מחשב וזיהויים בהמשך. במהלך המשימה, הועברו לחלק מהמשתתפים זרמי חשמל אמיתיים, ולחלק הועברו זרמי חשמל שלא חדרו למוח.

   

  החוקרים מצאו כי קשישים שקיבלו זרם דמי, ביצעו את מטלות הזיכרון באופן פחות טוב מאשר המשתתפים הצעירים. אולם לאחר 25 דקות של העברת זרם חשמלי אמיתי, יכולתם של הקשישים לעמוד במשימות הזיכרון הייתה זהה לזו של הצעירים.

   

  השיפור נמשך לפחות 50 דקות לאחר תום העברת הגירוי החשמלי. בהמשך חזרו החוקרים על הניסוי עם קבוצה שנייה של 28 נבדקים בגילאי 62 ומעלה.

   

  לא ברור כמה זמן נמשכת ההשפעה המיטבית על הזיכרון מעבר לאותם 50 דקות, אולם החוקרים מעריכים כי השיפור עשוי להימשך כ-5 שעות ויותר לאחר תום הטיפול. כעת מתכוונים החוקרים להמשיך את הניסויים על קבוצות נוספות של נבדקים, והתוצאות אולי יביאו לפריצת דרך בטיפול בבעיות זיכרון, ואולי גם במחלות הדמנציה.

   

  צפו: מה קורה במוח במחלות הדמנציה?

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים