שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  להתעורר מהאשליה ולבטל את הבחירות
  המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, כמו עוד שרשרת אי-סדרים ביום הבחירות ובספירת הקולות, מטילות צל כבד על הדמוקרטיה הישראלית. זה הזמן לצעוק

   

  יו
  יו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר (צילום: אלי מנדלבאום)

  הבחירות האחרונות, שנחגגו על ידי הליכוד כניצחון אישי גדול של בנימין נתניהו, זויפו, הוטו, עוותו והיה צריך לעצור אותן ברגע גילוי המצלמות שהושתלו בקלפיות. כל דבר אחר הוא קשקוש מוחלט. הגישה הגזענית, המתנשאת והמתחסדת, כאילו הדבר נעשה בקלפיות ערביות – שמועדות לכאורה לזיופים - היא מסך עשן. בכלל לא משנה אם זה נעשה בקלפי ברוטשילד או בבקה אל גרביה. המעשה נעשה ויש לבטל את הבחירות האלו.

   

   

  צריך היה לפסול את הליכוד כמפלגה שמתמודדת ברגע שהתגלה עניין המצלמות ולעצור את המעורבים עד תום ההליכים. זה לא הרהור - זה הדבר האמיתי. הדמוקרטיה. הליך הלידה הדמוקרטי עבר תקיפה מעוררת בחילה וחלחלה בראש חוצות. אם לא נצעק עכשיו - הלך עלינו.

   

  לפסאדה הדמוקרטית יש מוסכמות וחוקים. זו מערכת שלמה של הגנות ואיזונים, והבחירות מייצגות יותר מכל את הרגע הקריטי שבו מובע רצון הבוחרים. כל הבוחרים. כל אזרחי המדינה. נשים, גברים, צעירים וזקנים, יהודים, מוסלמים, נוצרים, חילונים, חסרי דת. כל מי שיש לו תעודת זהות וזכות בחירה.

   

  אני לא מכיר את יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, ואין לי שום דבר איתו. אבל יש לי נגדו. עומד שומר סף רואה את הדמוקרטיה מותקפת ונקרעת בראש חוצות ביום חגה - וממסמס את הסיטואציה.

   

  אני לא רוצה את שקד, בנט ופייגלין בכנסת, אבל אני משוכנע שהבחירות האלו צריכות להתבטל ולהתקיים מחדש. אני מעדיף דמוקרטיה שקופה על כל קשייה מהרמאות השקופה והברוטאלית שחווינו. כמות אי-הסדרים, ההצבעות הכפולות, הנתונים השגויים, הברדק שבו כל אחד עשה מה שהוא רוצה, היא בלתי נסבלת.

   

  ברבות מהקלפיות שמרו אזרחים מהשורה על סדר מופתי ועל הגינות מרבית. הצבעתי בקלפי כזו במצפה רמון. דורית, שאני חי איתה לא מעט שנים, ישבה בקלפי כזו ביפו. אבל עיוותים קרו במקומות אחרים. וזה אומר הרבה על אשליית הדמוקרטיה. האם נדמה לכם שבמדינה שבה משקרים לאזרחים כל הזמן - בענייני צוללות, גז, רכבת, חשמל, מים ויוקר מחיה - יישארו הבחירות נקיות?

  וכשמשתינים עלינו מהמקפצה - אין דרך אחרת לתאר את מה שקרה בשבוע שעבר - ושומר הסף אומר שזה זהב, זה משנה את הרכבו של הנוזל? אם יש תפקיד לעיתונות הוא בהצגת המציאות. זה הזמן שלה. היא צריכה לקום עכשיו על רגליה האחוריות ולשאוג בכל הכוח. לצרוח.

   

  אחר כך לא יהיה. יכול להיות שכבר אין. כי הבחירות האלו לא היו חופשיות ודמוקרטיות. הפקדנו את הכסף, אבל לא נראה אותו יותר. מישהו לקח לנו אותו ועושה עם זה מה שהוא רוצה.

   

  הנה דימוי עממי יותר: תשוו את הקלפי למסעדה שהיא מלכודת תיירים. מוגש שם אוכל אבל הוא רע. אתם משלמים הרבה ויודעים שרימו אתכם, אבל אין לכם מה לעשות בקשר לזה. מסעדות ומלכודות תיירים יהיו תמיד, אבל כאן לא מדובר במסעדה אלא בדמוקרטיה.

   

  הבחירות האלו הן רמאות ויש לבטל אותן. אלא אם אנחנו מקבלים את זה שהדמוקרטיה הפכה פאסדה כמו הרכבת, הגז, הצוללות ויוקר המחיה. הצגה לא טובה במיוחד. אם ממש לא אכפת לאזרחי ישראל מי ינהל פה את העניינים, אז אפשר לרדת מעניין הדמוקרטיה. כבר אין פה אפילו מראית עין. יוק. חופש, דמוקרטיה, מילים מטופשות.

   

  • מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  צור שיזף הוא סופר ועיתונאי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים