שתף קטע נבחר

זינוק במכירת דירות בפברואר - בגלל מבצע "חבר" באור עקיבא

כך קובע דוח הכלכלן הראשי במשרד האוצר. על פי הנתונים, המבצע הנקודתי הוביל לעלייה מלאכותית של 10% במכירות בהשוואה לאשתקד. המבצע הוביל גם לחזרה מסוימת של המשקיעים לשוק; כ-21% מתזרים המזומנים של הקבלנים בחודש פברואר נובע ממכירות במסגרת מחיר למשתכן

חודש פברואר הסתיים עם מכירה של 9,100 דירות, עלייה של 10% בהשוואה לפברואר אשתקד ועלייה מתונה של 2% בהשוואה לחודש הקודם, כך עולה מנתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

 

שיכון ובינוי מכרה 511 דירות באור עקיבא - ביום אחד

הקבלנים למדו ממחיר למשתכן: עוד דירות יוגרלו בהנחה

"אמרו לי בפירוש: לא מוכרים דירה לערבים - כי כולם יהודים בפרויקט"

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

מתוך כלל העסקאות, 8,300 דירות נמכרו בשוק החופשי עלייה חדה של 15% בהשוואה לפברואר אשתקד, ו-800 דירות נמכרו במסגרת עסקאות מחיר למשתכן.

   (יח
פרויקט אור ים באור עקיבא(יח"צ)

את הנתונים מסביר הכלכלן ברמה נמוכה במיוחד שנרשמה במספר העסקאות בשוק החופשי בפברואר 2018 (פברואר עם נתוני המכירות הנמוכים בעשור האחרון), וכן במבצע מכירות גדול באור עקיבא שכלל למעלה ממחצית הגידול במספר העסקאות בשוק החופשי. לשם המחשה, בהשוואה לינואר האחרון עלה מספר העסקאות בשוק החופשי בשיעור של 7%, כאשר גידול זה מתרכז בפלח השוק של הדירות החדשות.

 

עלייה של כ-40% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי

בפלח הדירות החדשות, מדובר על 3,200 דירות שנמכרו בחודש פברואר, מזה 900 דירות במחיר למשתכן. בניכוי עסקאות מחיר למשתכן מדובר על עלייה חדה של קרוב ל-40% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי בהשוואה לפברואר אשתקד ועלייה של 22% בהשוואה לחודש הקודם. בכך חזרה רמת העסקאות בדירות חדשות בשוק החופשי לרמתה הגבוהה יחסית בחודש דצמבר האחרון.

 

כאמור, באוצר מייחסים את הממצאים למבצעי מכירות נקודתיים וכותבים כי כ-60% מהגידול ברכישות בחודש פברואר התרכז במבצע מכירות למועדון הצרכנות "חבר" לפרויקט בשכונת אור ים באור עקיבא, אשר הביא לגידול של יותר מ-300% בסך העסקאות בדירות חדשות (בשוק החופשי) באזור חדרה בהשוואה לפברואר אשתקד.

 

גם באזור המרכז, חלה עלייה במכירות אך גם כאן 70% מהגידול בסך העסקאות בדירות מוסבר במבצע מכירות באור יהודה. מנגד, באזור ב"ש הוסיף לרדת בשיעור חד מספר העסקאות בדירות חדשות בשוק החופשי. בהקשר זה מציינים באוצר, כי באזור זה עומדות למכירה, ללא הגרלה, קרוב לשלוש מאות דירות, עבור זכאי "מחיר למשתכן".

 

תזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות (כולל מחיר למשתכן) עמד בחודש פברואר על 5.4 מיליארד שקל, עלייה ריאלית של 17% בהשוואה לפברואר אשתקד. כ-21% מתזרים המזומנים של הקבלנים בחודש פברואר נובע ממכירות במסגרת "מחיר למשתכן", שיעור זה נמוך ב-0.1% בהשוואה לפברואר אשתקד, זאת הן על רקע ירידה במספר הדירות שנמכרו ב"מחיר למשתכן" בפברואר השנה והן על רקע מבצע המכירות הגדול באור עקיבא.

 

עוד עולה מהסקירה כי חלה חזרה מסוימת של המשקיעים לשוק ואלה רכשו 1,400 דירות בפברואר, עלייה של 18% אשר גם באוצר הגדירו כ"חריגה". יחד עם זאת, גם כאן הנתונים מוסברים בפרויקט באור עקיבא אשר בו עמד משקרל המשקיעים על 15%. עם זאת, מכירות המשקיעים נותרו דומות לפברואר אשתקד ועמדו בחודש זה על 1,800 דירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיות באדיבות viewpoint
שכונת אור ים באור עקיבא
הדמיות באדיבות viewpoint
מומלצים