שתף קטע נבחר

היום: דו"ח ועדת הטייקונים יוצא לאור

הוועדה שמונתה לחקור את הלוואות הענק לאנשי עסקים מובילים בישראל צפויה לפרסם דו"ח חמור נגד הפיקוח על הבנקים - כולל בנק ישראל, רשות שוק ההון ורשות ני"ע. מסתמן כי הדו"ח יתייחס בחומרה למיליארדי השקלים שניתנו כהלוואות ללווים גדולים, ללא ערבויות וביטחונות מתאימים. הדו"ח לא צפוי לכלול המלצות ספציפיות נגד הבנקים

"ועדת הטייקונים", שמונתה לחקור את הלוואות שהעניקו הבנקים ללווים גדולים, תפרסם היום (ג') את הדו"ח שלה. הדו"ח צפוי להיות חמור ולהמליץ על שורה של צעדים בשוק ההון ובתחום הפיננסי בישראל. הכנסת החדשה תצטרך לדון בו ולהחליט אם לאמצו. בראש הוועדה עמד ח"כ איתן כבל, שלא יכהן בכנסת החדשה.

 

מנכ"ל בנק הפועלים: השיקולים במתן אשראי הם לא סטריליים

המפקחת על הבנקים ב"וועדת הטייקונים": פסלנו 80 מועמדים להנהלות הבנקים

ועדת החקירה לטייקונים: אם לא נקבל מספיק חומרים נדרוש ועדת חקירה ממלכתית

 

המסקנות בדו"ח, שכולל קרוב ל-200 עמודים, מתייחסות בחומרה לכך שמיליארדי שקלים ניתנו כהלוואות לאחדים מאנשי העסקים המובילים בישראל, לעיתים ללא ערבויות וביטחונות מתאימים.

 

>>לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

ועדת הטייקונים (צילום מסך)
ועדת הטייקונים בכנסת(צילום מסך)
 

כפי שפורסם בעבר, הדו"ח כולל דברי ביקורת חמורים על הרגולטורים שאיפשרו את מתן ההלוואות הגדולות ולא פיקחו באופן מספיק על הבנקים ונותני ההלוואות. בין השאר מדובר בבנק ישראל, ברשות שוק ההון, רשות ני"ע ורשות התחרות.

 

כן נמתחה ביקורת על חלק מהבנקים שראשיהם הופיעו בפני הוועדה, והדו"ח כולל המלצות לגביהם ביחס לעתיד מתן ההלוואות בהיקפים גדולים והתייחסות לסודיות הבנקאית שהוועדה נאלצה להתמודד איתה. ראשי הבנקים סירבו לפרט בפני הוועדה נתונים על ההלוואות בתירוץ שמדובר בסודיות בנקאית. הדו"ח לא צפוי לכלול המלצות ספציפיות נגד הבנקים עצמם.

משה ברקת הממונה על שוק ההון מופיע בוועדת הטייקונים (צילום: דוברות הכנסת)
משה ברקת הממונה על שוק ההון מופיע בוועדת הטייקונים(צילום: דוברות הכנסת)

רקפת רוסק עמינוח ודוד ברודט בוועדת הטייקונים (צילום מסך)
רקפת רוסק עמינוח ודוד ברודט בוועדת הטייקונים(צילום מסך)

ועדת הטייקונים (צילום מסך)
אריק פינטו בוועדת הטייקונים(צילום מסך)
 

מצפים שהכנסת החדשה תפעל ליישום הדו"ח

במהלך דיוני הוועדה היא המליצה להקים ועדת משנה חסויה לוועדת הכלכלה של הכנסת שתעסוק בנושאים החסויים של הגופים הפיננסיים והבנקים בישראל.

הוועדה התייחסה בישיבותיה גם לצורך בצינון במעבר בין התפקידים במערכת הפיננסית בישראל, כדי למנוע ניגוד עניינים.

 

בכתב המינוי של הוועדה שמונתה על ידי הכנסת נאמר כי עליה לחקור את התנהלותם של הבנקים והגופים המוסדיים מאז 2003 בעניין מתן אשראי ללווים עסקיים גדולים ולבחון את כשלי האשראי הקשורים לתהליכי ההלוואות הגדולות בישראל.

 

בוועדה מצפים שהכנסת החדשה תאמץ את הדו"ח כולו ותפעל ליישומו, כדי למנוע בעתיד הישנות מקרים דומים של מתן אשראי בהיקפים גדולים, שבסופם יהיה צורך לבצע "תספורות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
איתן כבל, ראש ועדת הטייקונים
צילום מסך
מומלצים