שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  קנס של מיליון שקל לגינדי החזקות: שיווקה ל"חבר" דירות בהנחה
  רשות מקרקעי ישראל תקנוס את החברה כיוון ששיווקה באופן בלעדי למועדון "חבר" יחידות דיור שהיו מיועדות לציבור הרחב, במסגרת פרויקט מחיר למשתכן באור יהודה. זאת למרות האיסור על מתן הנחות המפלות את רוב הציבור
  קנס של מיליון שקל לגינדי החזקות: ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל החליטה להטיל תשלום פיצוי בגובה מיליון שקל על חברת גינדי החזקות לאחר שזו שיווקה לחברי מועדון "חבר" דירות בהנחה משמעותית שלא הוצעה לציבור הרחב, למרות שמדובר בדירות שנבנו על קרקע בה זכתה גינדי במסגרת שיווקי מחיר למשתכן ותנאי המכרז אוסרים זאת.

   

  אחרי הביקורת: גינדי מגרילה דירות בהנחה לכולם

  התנפלות על פרויקט של גינדי החזקות: 283 דירות נמכרו ב-8 שעות

  האוצר: יקוצר מועד מסירת הדירות של גינדי בפרויקט מחיר למשתכן באור יהודה

   

  מדובר בשיווק של 300 יחידות דיור באור יהודה שהיו אמורות להימכר לציבור הרחב, כאשר היזם, משיקולים כלכליים, החליט לשווקן תוך מתן הטבות משמעותיות ובלעדיות ביחס לציבור הרחב, לחברי מועדון "חבר". הוועדה אמרה כי השיווק המדובר אינו עולה בקנה אחד עם הוראות המכרז והחוזה ביחס לחובה להימנע מאפליה.

   

  >>לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

  אור יהודה גינדי (הדמיה: viewpoint)
  פרויקט גינדי באור יהודה(הדמיה: viewpoint)
   

  לפי ועדת המכרזים גינדי זכתה במכרז של מחיר למשתכן ביולי 2017 והוא כלל ארבעה מתחמים שבהם 1,140 יח"ד לבניה רוויה. במסגרת תנאי המכרז שפרסמה רמ"י, התחייבה החברה הזוכה למכור לפחות 80% מיחידות הדיור במסלול מחיר למשתכן. את יתרת יחידות הדיור הורשתה למכור שלא במסלול מחיר למשתכן, כלומר בתנאי ומחירי שוק חופשי.

   

  אלא שבגינדי בחרו לשווק את הפרויקט למועדון "חבר" של משרתי וגמלאי צבא הקבע, ובעקבות זאת ביקשה רשות מקרקעי ישראל הבהרות מהחברה והורתה לה

  לחדול ממתן ההנחה המפלה את הציבור הרחב.

   

  לאחר הליך השימוע שהתקיים בינואר 2019 התקיימה ישיבה של ועדת המכרזים של רמ"י וזו העלתה כי השיווק ל"חבר" בצירוף התנאים הבלעדיים והמיטיבים שניתנו לחברי המועדון שכללו מחירי דירות בהנחה משמעותית ותנאי פריסת תשלומים מיטיבים, זאת במקביל לאיסור מתן הטבות והנחות לציבור הרחב, יצרו אפקט מפלה שבפועל הרתיע רוכשים פוטנציאלים מקרב הציבור הכללי מלהצטרף לפרויקט. כתוצאה מכך, בסופו של יום מתוך כ-280 דירות שיועדו לשוק החופשי, 250 דירות נמכרו לחברי מועדון הצרכנות "חבר" ורק 23 נמכרו לציבור הרחב.

   

  באגודה לזכויות האזרח, שהגישה את התלונות על השיווק הבלעדי, בירכו על ההחלטה. לדברי מנהל היחידה לזכויות חברתיות ולשיוויון באגודה, עו"ד גיל גן-מור, "שיווק של מאות יחידות דיור המיועדות לכלל הציבור רק לקבוצה קטנה ואקסקלוסיבית הוא פסול ואין לו כל הצדקה, ובוודאי בשעה שבה יש מצוקת דיור חריפה. אנו שמחים שקיבלו את עמדת האגודה לזכויות האזרח והתופעה תפסק".

   

  מגינדי החזקות נמסר בתגובה: "מכיוון שרשות מקרקעי ישראל שלחה לתקשורת את ההחלטה ולא לנו, אנו עדיין לומדים אותה. טענותיה של גינדי הועלו בשימוע וכעת החברה שוקלת את האפשרויות שבפניה. לגוף הטענה, הפרוייקט המדובר היה פתוח לכלל הציבור ולא רק לעמיתי 'חבר' ואכן בפועל, דירות רבות נמכרו לציבור הרחב. אנו מופתעים שגוף ממשלתי חושב שתמיכה בכוחות הביטחון היא מעשה פסול".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים