שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "לא הצלחנו להפעיל את המנוע": תחקיר התרסקות "בראשית"
  פקודה מחדר הבקרה להפעלת חיישן תאוצה שלא עבד גרמה לאתחול המחשב, המנוע הראשי כבה - ולפחות חמישה ניסיונות להפעילו מחדש לא צלחו: 6 ימים לאחר ההתרסקות על הירח, פירטו ב-SpaceIL את ממצאי התחקיר הראשוני. על השלב הבא: "עוד לא התנענו את בראשית 2"

   

  אובדן התקשורת עם "בראשית"

  אובדן התקשורת עם "בראשית"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שישה ימים לאחר שהחללית הישראלית "בראשית" התרסקה על הירח ולא השלימה את משימתה, מתפרסמים הבוקר (יום ד') פרטים מהתחקיר הראשוני. עידו ענתבי, מנכ"ל SpaceIL, אמר בתחילת התדריך לכתבים: "סיימנו את השלב הראשון של התחקיר שמתמקד בהבנת העובדות ורצף האירועים. היו לנו הפסקות תקשורת, אבל החללית תפקדה עד תחילת האירוע בצורה מצוינת".

   

  לפי התחקיר הראשוני, התגלתה תקלה בחיישן תאוצה שנקרא IMU. נשלחה פקודה מחדר הבקרה להפעיל את החיישן שלא עבד, ואותה פקודה הובילה לשרשרת תגובות שבמהלכן כובה המנוע ונמנעה הפעלתו הרציפה. טרם ברור מדוע לא עבד אותו חיישן, המשמעותי לצורך הנחיתה. צוות SpaceIL והתעשיה האווירית ממשיך בתחקור ההנדסי. בשבועות הקרובים יפורסמו הממצאים הסופיים של התחקיר.

   

  "נשלחה פקודת הפעלה מחדר הבקרה שלא הצליחה להפעיל את המנוע", הסביר ענתבי את הסיבה להתרסקות בשניות האחרונות של המשימה, לאחר מסע ארוך מכדור הארץ. "כאשר אנחנו לא מצליחים להפעיל את המנוע הראשי, החללית לא מצליחה לבצע נחיתה ובזה נגזר דינה של המשימה. אם האירוע לא היה קורה, כנראה שהחללית הייתה חוזרת לתפקוד רגיל. פקודת ההפעלה לא גרמה לכיבוי המנוע הראשי ישירות אלא לאתחול במחשב ומשם התגלגלו העניינים. אנחנו צריכים להיכנס ולהבין את הפרטים הטכניים הרבה יותר עמוק".

  הירח כפי שצולם מהחללית בראשית (צילום: רויטרס)
  התמונה האחרונה שצילמה בראשית(צילום: רויטרס)

  חדר בקרה יהוד נחיתה חללית בראשית ירח תעשייה אווירית spaceil (צילום: מוטי קמחי)
  סלפי של בראשית והירח, זמן קצר לפני ההתרסקות על הירח(צילום: מוטי קמחי)

  "עדיין אין לנו הערכה לגבי הסיבה שהתקלה הזו קרתה", הוסיף. "עדיין לא ניתחנו את כל נושא קבלת ההחלטות אלא רק את רצף האירועים. החללית ניסתה להפעיל את המנוע והוא כובה שנית. אנחנו רואים 5-6 ניסיונות הפעלה של המנוע. כשנסיים את התחקיר המפורט והמלא יהיו לנו הרבה תובנות למשימה הבאה. אנחנו מתחקרים את כל המשימה ואת כל השבעה שבועות בחלל כדי להפיק לקחים לשימור ולשיפור".

   

  בשבת הודיע המיליארדר מוריס קאהן, המכהן כנשיא עמותת SpaceIL, כי יעשה ניסיון נוסף להנחית חללית ישראלית על הירח. "אני מכריז על פרויקט חדש, בראשית 2. אני החלטתי בעצמי שאנחנו צריכים לעשות משהו, אנחנו התחלנו ואנחנו צריכים להשלים. אנחנו נגיע לירח ונשים את הדגל שלנו על הירח", אמר קאהן.

   

  בתדרוך היום אמרו ענתבי ועופר דורון, מנהל מפעל חלל של תעשייה אווירית, כי "עוד לא התנענו את 'בראשית 2'". שלשום הודיעה שרת התרבות מירי רגב כי קאהן ידליק משואה משותפת ביום העצמאות ביחד עם כפיר דמרי, אחד משלושת מייסדי SpaceIL, ביחד עם יונתן ויינטראוב ויריב בש.

   

  מוריס קאהן מסר היום: "אני גאה בצוות המהנדסים של SpaceIL והתעשייה האווירית על עבודתם המופלאה ומסירותם. מקרים כאלו הם חלק בלתי נפרד מפרויקט כל כך מסובך וחלוצי. מה שחשוב כעת הוא להפיק לקחים באופן מיטבי, להסתכל על טעויות באומץ ולהמשיך קדימה. זה המסר שלנו לעם ישראל וזו הרוח של פרויקט בראשית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  התמונה האחרונה שצילמה בראשית
  צילום: רויטרס
  מומלצים