שתף קטע נבחר

התיק נגד החייל שהצית את מחאת יוצאי אתיופיה נגנז מחוסר אשמה

היועמ"ש הודיע לעורך דינו של דמאס פיקדה כי התיק נגדו בגין תקיפת שוטר ייסגר מחוסר אשמה - במקום חוסר עניין לציבור. תקיפתו של פיקדה בידי שוטר תועדה במצלמת אבטחה והציתה את מחאת יוצאי אתיופיה ב-2015. עורך דינו: "רק לאחר מאבק משפטי המדינה הסכימה לנקות את שמו"

 

פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי התיק נגד דמאס פיקדה בגין תקיפת שוטר שנסגר מחוסר עניין, ייסגר לבסוף מחוסר אשמה. כך נודע היום (ה') ל-ynet. פיקדה, כזכור, הותקף על ידי שוטר ותועד במצלמת אבטחה של אחד משכניו, מה שהצית את מחאת יוצאי אתיופיה ב-2015. 

 

דמאס פיקדה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דמאס פיקדה(צילום: מוטי קמחי)

עורך דינו של פיקדו, עו"ד אייל אבולפיה סיפר: "מרשי הותקף בברוטליות על ידי שוטר אלים אשר ניסה 'לתפור לו תיק' ובמזל האירוע תועד ולאחר מאבק משפטי, הואשם השוטר בפלילים. למרות זאת המדינה נעמדה על רגליה האחוריות ורק לאחר מאבק משפטי ודרישה מצדי כי ינוקה שמו או שיועמד לדין ויוכיח חפותו בבית המשפט, נעתר היום היועץ המשפטי לממשלה לדרישתי וגנז את התיק מחוסר אשמה".

 

האירוע שבמהלכו הותקף פיקדה אירע באפריל 2015, אז פורסם סרטון של החייל דמאס פיקדה, שהיה על מדים והחזיק את אופניו ברחוב בחולון. התיעוד הראה כיצד החייל עמד לתומו עם אופניו, ושוטר הגיע אליו ודחף את אופניו מספר פעמים. האירוע הסלים והשוטר, כך היה נראה, התקיף אותו ללא סיבה נראית לעין.

 

האירוע המתועד בו נוהגים בכח כלפי החייל ממוצא אתיופי עורר סערה במדינה. האלימות כלפי החייל הייתה הטריגר להפגנות העדה האתיופית אז בכל רחבי הארץ במחאה על האלימות כלפי בני העדה על ידי שוטרים.

עו"ד אייל אבולפיה ()
עו"ד אייל אבולפיה

לבסוף התיק נגד פיקדה שנפתח באירוע עצמו נסגר מחוסר עניין לציבור. אלא שהוא עתר וביקש שעילת הסגירה תשונה לחוסר אשמה. היום, כאמור, הודיע לו היועמ"ש שאכן העילה תשונה לחוסר אשמה.

 

בעקבות הסרטון השעתה המשטרה את השוטר והעבירה את חומר החקירה למחלקה לחקירות שוטרים. השוטר לא הועמד אז לדין פלילי והתיק נגדו נסגר. לאחר סגירת התיק הגיש פיקדה באמצעות עו"ד אבולפיה תביעות אזרחיות נגד משטרת ישראל והשוטר התוקף, ששוחרר בינתיים משורות המשטרה.

 

פיקדה בסיום קורס הקצינים ()
פיקדה בסיום קורס הקצינים

 

בתחילת 2017 מנדלבליט הודיע כי הוא שוקל לפתוח מחדש את תיק החקירה נגד השוטר. היועץ הודיע על החלטתו במסגרת עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד החלטת קודמו בתפקיד, עו"ד יהודה וינשטיין, לסגור את תיק החקירה נגד השוטר. מנדלבליט הסביר כי הוא שוקל לפתוח מחדש את התיק, בכפוף לשמיעת טיעוני השוטר בטרם תתקבל החלטה סופית בעניין, משתי סיבות עיקריות.

 

"בחינה מחודשת של הדברים העלתה כי נפלו אי-דיוקים מסוימים באופן שבו תוארה השתלשלות האירוע בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה הקודם", כתב אז מנדלבליט בהחלטתו. "ראשית נמצא כי הפעלת הכוח באירוע לא החלה בדחיפה של פיקדה את השוטר אלא בדחיפת השוטר את פיקדה ואת אופניו".

  

פיקדה עצמו סיים באוגוסט 2016 קורס הקצינים בבה"ד 1. עורך דינו אבולפיה, פרסם אז בפייסבוק פוסט ובו תמונתו של פיקדה בסיום הטקס, מתחבק עם אחיו בבכי. "הוא לא בוכה סתם כך כי סיים קורס קצינים, הוא בוכה כי אם לא הייתה מצלמה שמצלמת את המקרה שבו הוא הותקף על ידי שוטר ונעצר בטענות שווא שקריות כמי שתקף שוטר וגידף אותו, הוא לא היה היום חייל מצטיין בצה"ל ובוודאי לא קצין גאה, אלא עבריין מורשע ללא אופק", כתב אז עורך הדין.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דמאס פיקדה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים