שתף קטע נבחר

עיצוב: בן שפייר

מיוחד ל-ynet: אתם שאלתם - הרב הראשי עונה לפסח

מי צריך סבון כלים כשר לפסח? איך מכשירים כיריים חשמליות? איפה אפשר להקל עם קטניות - ולמה צריך להחמיר עם המנגל? כמדי שנה הגיע הרב הראשי לישראל, דוד לאו, לאולפן ynet כדי להשיב על שאלות בוערות לקראת הפסח

 

רגע לפני החג שעליו נאמר בהומור: "זוהתה חומרה חדשה" – אפשר להירגע עם כיסוי הפלטה, לנשנש קטניות בשבת הצמודה לשביעי של פסח, להשתמש בחומרי ניקוי ללא כשרות מיוחדת – אבל להיזהר עם משחת השיניים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

היום האחרון: בואו למכור כאן את החמץ בקלות ובנוחות  

 

כמדי שנה הגיע הרב הראשי לישראל, דוד לאו, לאולפן ynet כדי להשיב על שאלות בוערות לקראת הפסח. אתם מוזמנים לצפות בשידור המלא, ואם אתם עסוקים בהכנות לחג - לנוחיותכם גם תקציר של השאלות הנבחרות.

 

  

  

האם מותר להשתמש בשמן זית שאין עליו כיתוב "כשר לפסח" - ולמה בכלל צריך את ההכשר הזה על סוכר, מלח ושמן?

 

תקציר התשובה:

חובה לבדוק בפסח שבפולי הקפה ובגרגרי הסוכר לא התערב ולו גרגרון של דגן כלשהו. את הדברים מוודאים, בדרך כלל, במפעלים הגדולים. כאן המקום להבחין בין מיני מאכלים שחובה שתהיה עליהם כשרות – לבין מוצרים שאינם אכילים כמובסבולים, קרמים או תכשירי ניקוי שאינם צריכים להכשר מיוחד לפסח. עם זאת, במוצרים שאינם מאכל אך נכנסים לפה ויש בהם טעם, כגון משחת שיניים – מוודאים שיש כשרות לפסח.

 

  

האם מותר לאכול קטניות לפני ליל הסדר, אחרי ביעור החמץ? (למשל, בארוחת הצהריים).

 

תקציר התשובה:

לא. מי שמבקש לאכול קטניות אחרי סוף זמן אכילת חמץ, כבר לא יכול - כי מי שנוהג איסור קטניות בפסח, נוהג את זה מערב פסח. אבל השנה יש לי גם הקלה: מיד אחרי שביעי של פסח (שחל ביום ו') נכנסת השבת, ואפשר יהיה לאכול בה קטניות למרות שהיא צמודה לשביעי של פסח.

 

 

האם יש בעיה בהכשרה של כיריים חשמליות או אינדוקציה? והאם צריכה להיות בעיה אם הבישול מתבצע בסיר?

 

תקציר התשובה:

זה נכון שהבישול הוא בסיר, אבל הכלל בהלכה קובע שבסיר יש טעם, הדפנות שלו משני הצדדים ספוגות בטעם. כדאי גם לזכור שכאשר אני מבשל משהו, בסיר עצמו נבלע טעם, ולכן צריכים להגעיל ולהכשיר את הכלי.

 

האינדוקציה עשויה מזכוכית מחוסמת, קרי יש בה לא רק זכוכית, אלא גם חומרים שמחזקים אותה יותר. לכן מי שרוצה להכשיר את האינדוקציה, צריך לנקות היטב עם חומר חריף, כפי שבדרך כלל גם עושים; להדליק את המבערים על המקסימום האפשרי - ולהשאיר את זה כך למשך עשר דקות. אחר כך לשפוך מים רותחים - והכיריים כשרות לפסח.

 

  

אם קונים רשת חדשה, האם אפשר להשתמש במנגל חשמלי בחג הפסח?

 

תקציר התשובה:

אני מציע לפסח, קודם כל כהצעה פרקטית, לקנות מנגל ואפילו חד-פעמי לשבוע. הרשת זה דבר אחד, אבל אני צריך גם שגם הכלי כולו יוכשר, והדרך היחידה היא בליבון. חבל. לא מוצדק לשרוף ולקלקל את המכשיר.

 

  

בימים האחרונים מתפרסמות שמועות שאסור לכסות את הפלטה בנייר אלומיניום מחשש לשריפה. האם אפשר להכשיר את הפלטה ללא הנייר?

 

תקציר התשובה:

פלטה אפשר להכשיר בקלות רבה מאוד. אחרי ניקיון היטב והשבתה של 24 שעות, עירוי של מים רותחים, מבעבעים ממש מהקומקום. אצלנו אגב, הפלטה מכוסה באופן קבוע בנייר כסף, וזה שורד.

 

 

חג שמח!

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים