שתף קטע נבחר

הרב הראשי: "חמץ בבתי החולים? דתיים יימנעו מטיפול ויסכנו את עצמם"

"בחו"ל יש חולים יהודים שמבקשים להשתחרר הביתה": הרב הראשי, דוד לאו, מזהיר מההשלכות של הכנסת מוצרי מזון פרטיים למוסדות הציבוריים: "בשביל זה הקמנו מדינה. בלי ההגבלה הזו לא ניתן לשמור על הכשרות. אנחנו מצפים להתחשבות בחולים"

 

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, מזהיר כי הכנסת חמץ לבתי החולים במהלך חג הפסח תגרום לשומרי כשרות להדיר את עצמם ממקומות אלה גם אם הם זקוקים לטיפול רפואי דחוף, ובכך יסכנו את בריאותם.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

היום האחרון: בואו למכור כאן את החמץ בקלות ובנוחות  

 

בראיון מיוחד לאולפן ynet התייחס הרב לאו לאיסור הכנסת המזון שהטילה הרבנות הראשית על ידי חולים ובני משפחותיהם, גם לשם אכילתו בכלים פרטיים, ואמר: "מישהו מאיתנו לוקח סיכון על אנשים - ואני אומר בשיא הרצינות - שלא יבואו לבית חולים מפאת החשש שהם יראו חמץ?"

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

"אני מודע לדבר הזה ואני יודע שזה קיים, זה לא סתם אמירה", הדגיש הרב הראשי. "אנשים שיגידו: אני לא אלך לשם, אני בפסח אשאר בבית". לדבריו, בחו"ל ישנם חולים ש"מתחננים ומבקשים" להשתחרר לבתיהם לפני חג הפסח, מחשש להיתקל בחמץ.

 

"מדובר בסך הכול על שבעה ימים"

הרב לאו טוען כי לא ניתן להבטיח שכשרות המזון בבית החולים תישמר אם יוכנס לשטחו מוצרים שלא אושרו – גם אם ייאכלו בצנעה ולא בכלים של המקום. "מבחינה ריאלית, אני מכיר מערכות מטבח ציבוריות, ואני מכיר את הדברים הללו מתוך הניסיון", אמר. "זה לא כל כך אפשרי".

 

1 ()
הרב דוד לאו

 

הרב הראשי לישראל מצפה להתחשבות מצד אלה המתקוממים נגד ההגבלה, וטוען כי היא סבירה ומידתית: "למה לא לכבד? זה לא שאי אפשר לאכול בכלל את החמץ. הרי למי שכל כך רוצה ישנם אזורים מיוחדים, אפשר לגשת לשם".

 

"מדובר בסך הכול על שבעה ימים", הוסיף. "זה גם לא כמו לפני חמישים שנה, אז היה לנו רק קצת תפוחי אדמה עם ירקות. היום יש כזה מבחר, כולל לחמניות כשרות לפסח - לא חסר כלום... לו הייתם אומרים שבאמת אין לאדם מה לאכול, אז הייתי שומע".

 

על הצורך בהתחשבות ברגשות הדתיים, אמר: "אף אחד לא נמצא שם בגלל שהוא שמח להיות שם. אנשים שם מכיוון שקשה להם, הם מצטערים... אנחנו מבקשים דבר אחד פשוט: המציאות היא שאנשים נמצאים בצער, בואו נכבד האחד את השני שבעה ימים, על מה מדובר?"

 

"זו מדינה יהודית"

הרב דוד לאו הדגיש גם את חשיבות שמירת דיני הפסח בפרהסיה הציבורית של מדינת ישראל: "מי שמודע לחומרה ולזהירות של חמץ, ל'מותג' הזה אצל יהודים שומרי תורה ומצוות וגם מסורתיים לאורך שנים רבות, לאורך כל המסורת של כל הדורות - לראות חמץ זה יוסיף לו כל כך הרבה צער".

 

הרב הראשי סיכם: "יש שלושה-ארבעה סמלים מיוחדים למדינה, אז גם בהם לפגוע?... עם כל הכבוד, זו מדינת ישראל, מדינה יהודית, בשביל זה אנחנו כאן... אנחנו חברה אחת... בואו נכבד אחד את השני. אנשים שנמצאים בבית חולים - בואו נתחשב בהם, בואו נקל עליהם".

 

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הגיב כי מדובר באמירה חסרת אחריות. "במקום להודיע שאין מניעה הלכתית להתאשפז גם אם אחרים אינם שומרים כשרות כמוהם, וכי פיקוח נפש גובר על הכול, מחזק הרב הראשי את ידיהם של קיצוניים ומסתכן ברשלנות רפואית מסוכנת במקרה ומישהו יסרב להתאשפז בגלל דבריו".

 

"בסוף עוד יהיו פה בתי חולים לדתיים ולחילונים"

מ"הפורום החילוני", מגיש בג"ץ החמץ, נמסר: "'בואו נכבד אחד את השני', מבקש הרב לאו, 'אנשים שנמצאים בבית חולים - בואו נתחשב בהם, בואו נקל עליהם'. זה בדיוק מה שנדרש: כבוד לכולם - ליהודים וללא יהודים, לדתיים ולחילונים. בואו נקל על כולם ולא נאפשר פגיעה בכבודו ובחירותו של כל אדם לנהוג כרצונו. גם בחו"ל חרדים ושומרי מצוות פוקדים בתי חולים במהלך חג הפסח, מבלי שכל סביבתם הופכת לכשרה".

 

מתנועת "נאמני תורה ועבודה" נמסר כי "תוך התייעצות עם מורי הלכה ומומחים, ובמקביל לדו-שיח עם 'ישראל חופשית', הבאנו למתווה מוסכם והלכתי, הבנוי על הנחת היסוד שמוסדות הציבור במדינת ישראל צריכים להיות כשרים לפסח ומאפשרים לכל אדם לאכול בהם, מבלי לפגוע באורחותיהם של מי שאינם מעוניינים בכך.

 

"לפי המתווה האוכל המוגש לחדרי החולים הינו כשר לפסח ועל פי פסיקה הלכתית מנומקת אין לחשוש לכלים שמא נתערב בהם חמץ. חבל שבשל עמדה הלכתית מחמירה, הגענו לשיח הקצוות אשר לא יביא כבוד ליהדות ובסופו יהיו לנו בתי חולים לדתיים ובתי חולים לחילונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים