שתף קטע נבחר

הימרו את פיו של טראמפ - והצילו אותו מעצמו

ראש ה-FBI שלא סיים את החקירה, העוזרים שלא שלחו את המסר והיועץ המשפטי שלא העביר את הדרישה - הדחת התובע המיוחד. "אתה חייב להתקשר", אמר טראמפ ליועץ לפי דו"ח מולר - אבל הוא לא התקשר, וטראמפ ניצל. דה נירו: טראמפ לוזר מוחלט. טראמפ: יש לו IQ נמוך מאוד

 

דונלד טראמפ  דון מקגאן ג'יימס קומי קורי לבנדובסקי (צילום: gettyimages , רויטרס)
טראמפ. בתמונות הקטנות: קומי, לבנדובסקי ומקגאן(צילום: gettyimages , רויטרס)

לא אשם, לא זכאי: זו השורה האחרונה ב-448 העמודים של דו"ח מולר על רוסיה-גייט, אבל התובע המיוחד הבהיר כי הגיע למסקנה הזו לא בגלל פעולותיו של הנשיא דונלד טראמפ - אלא דווקא בגלל שאנשיו הימרו לעתים את פיו, פעלו לעתים בניגוד להוראותיו המפורשות, ובכך למעשה הצילו אותו מעצמו.

 

"המאמצים של הנשיא להשפיע על החקירה לא הצליחו ברובם, אבל זה בעיקר בגלל שהאנשים שסבבו את הנשיא סירבו לבצע את הנחיותיו או להיענות לבקשותיו", כתב התובע המיוחד רוברט מולר בדו"ח שהגיש על בהתערבות הרוסית בבחירות בארצות הברית, והביא כמה דוגמאות מרכזיות.

 

 

דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית (צילום: gettyimages)
טראמפ. אנשיו המרו את פיו, והצילו אותו(צילום: gettyimages)

ראש ה-FBI ג'יימס קומי לא הביא לסיומה של חקירת היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין, למרות המלצת טראמפ כי עליו לעשות זאת.

 

היועץ המשפטי של הבית הלבן, דון מקגאן, לא אמר לסגן התובע הכללי רוד רוזנשטיין כי יש להדיח את מולר - למרות הוראת טראמפ כי עליו לעשות זאת.

 

אנשיו של טראמפ קורי לבנדובסקי וריק דירבורן לא העבירו לתובע הכללי ג'ף סשנס מסר שעליו לתחום את חקירת המעורבות הרוסית רק למעורבות עתידית, למרות הוראת טראמפ לעשות זאת.

 

מקגאן סירב לשנות את אמירותיו בנוגע להוראת טראמפ להדחת מולר, אף שנדרש כמה פעמים לעשות זאת.

 

בדו"ח כתב מולר כי בשבת אחת ביוני 2017 התקשר טראמפ למקגאן בביתו, והורה לו להתקשר לרוד רוזנשטיין - הבכיר ממולר - ולומר לו כי למולר יש ניגוד אינטרסים, ובכך לסלול את הדרך להדחתו. "אתה חייב לעשות זאת", אמר טראמפ למקגאן, לפי היועץ המשפטי. "אתה חייב להתקשר לרוד". אבל מקגאן לא התקשר לרוזנשטיין. "מקגאן סבר שבקשת הנשיא מהווה ניסיון להטיה, ורצה ללחוץ על הבלמים", כתב מולר לפי ה"גרדיאן".

דון מקגאן היועץ המשפטי לשעבר בבית הלבן (צילום: רויטרס)
דון מקגאן. "אני עורך דין אמיתי"(צילום: רויטרס)
 

ג'יימס קומי. למרות המלצת טראמפ, לא סיים את חקירת פלין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'יימס קומי. למרות המלצת טראמפ, לא סיים את חקירת פלין(צילום: AFP)

קורי לבנדובסקי. לא העביר את המסר שיש להגביל את מולר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קורי לבנדובסקי. לא העביר את המסר שיש להגביל את מולר(צילום: רויטרס)

בהמשך מקגאן סירב להוראה כי יכחיש בפני הציבור שהנשיא ניסה לפטר את התובע המיוחד. מולר תיאר את האווירה המתוחה בישיבה שבמהלכה שאל טראמפ את מקגאן מדוע הוא רושם הערות. "מה זה הסיכומים הללו? למה אתה כותב הערות?", צוטט טראמפ. "עורכי דין לא כותבים סיכומים. אף פעם לא היה לי עורך דין שכותב סיכומים". לפי מולר, מקגאן ענה כי הוא כותב סיכומים כי הוא "עורך דין אמיתי".

 

בעת שמקגאן החליט להתפטר, הוא מסר לצוות לראש הסגל באותה עת ריינס פרייבוס, אבל לא מסר את הסיבה המדויקת לפרייבוס. "פרייבוס נזכר כי מקגאן אמר שהנשיא ביקש ממנו לבצע 'דברים מטורפים".

 

ביום שישי קראה הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן לחברי הקונגרס לפתוח בהליכי הדחה נגד טראמפ, בעקבות פרסום דו"ח מולר. "הדו"ח מראה שממשלה זרה ועוינת שיבשה את הבחירות שלנו ב-2016 כדי לעזור לטראמפ - והוא קיבל בברכה סיוע זה", אמרה וורן, שהודיעה לפני כארבעה חודשים כי תתמודד בבחירות 2020.

הממצאים העיקריים בחקירת רוסיה גייט  (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

טראמפ עצמו התייחס שוב בביטול לממצאי הדו"ח וטען כי חלק מהדברים שנכתבו בו "הם בולשיט מוחלט". בציוץ בטוויטר כתב הנשיא כי "ההצהרות שנאמרות עליי על ידי אנשים מסוימים בדו"ח המטורף של מולר - שבעצמו נכתב בידי 18 דמוקרטים זועמים ושונאי טראמפ - הן מפוברקות ולגמרי לא נכונות. חלק מאותן אמירות הן בולשיט מוחלט ונאמרו רק כדי לגרום לאנשים אחרים להיראות טוב ולי להיראות רע".

  

בינתיים, נשיא ארצות הברית שוב נקלע לעימות מול השחקן זוכה האוסקר רוברט דה נירו. בתוכנית "לייט שואו", בהנחיית סטיבן קולבר, דה נירו שוב מתח ביקורת על טראמפ וכינה אותה "לוזר מוחלט". טראמפ אמר בתגובה כי דה נירו הוא "אדם עם IQ נמוך מאוד".

 

בריאיון ביום שישי אמר דה נירו כי ניסה לתת צ'אנס לטראמפ: "זה מה שאמרתי אחרי שהוא נבחר. תנו לו צ'אנס. אני נותן לכל אחד ליהנות מחמת הספק. אבל האדם הזה הוכיח שהוא לוזר מוחלט". דה נירו, שזכה בשני פרסי אוסקר בעבר ובטקס פרסי הטוני אשתקד אמר "פאק טראמפ", חוזר לז'אנר סרטי הגנגסטרים בסרט "איירישמן", שבו יתאחד גם עם הבמאי מרטין סקורסזה. "יש לנו בבית הלבן מישהו שרוצה להיות גנגסטר", אמר דה נירו וכינה את טראמפ "אידיוט". "אפילו לגנגסטרים יש ערכים ואתיקה. האיש הזה אפילו לא יודע מה זה אומר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages , רויטרס
טראמפ ואנשיו שהימרו את פיו
צילום: gettyimages , רויטרס
מומלצים