שתף קטע נבחר

207 נרצחו בסרי לנקה. תיעוד: מצוד אחר המחבלים

שום ארגון לא נטל עדיין אחריות למתקפת הטרור בכנסיות ובבתי המלון בסרי לנקה. בין ההרוגים עשרות אזרחים זרים, בהם מבריטניה, סין והולנד. אין נפגעים ישראלים. עוצר הוטל ברחובות. כוחות הביטחון פשטו על בית ועצרו שבעה חשודים, 3 שוטרים נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים פשיטה על בית מצוד חשודים (צילום: AFP)
כוחות הביטחון של סרי לנקה בפשיטה על בית מסתור של חשודים, היום בצהריים(צילום: AFP)

בסרי לנקה ובעולם שואלים אחר הצהריים (יום א') שאלה אחת: מי? מי אחראי למתקפת הטרור הרצחנית שהחרידה את שלוות הפסחא ואת חופשתם של המוני תיירים מחו"ל שנפשו במלונות בבירה קולומבו? מאז שעות הבוקר נרשמו בסרי לנקה שמונה פיצוצים, שישה מהם בעיר הבירה ובפרבריה, ועד כה נהרגו בהם 207 בני אדם. כ-450 איש נפצעו, ומניין ההרוגים צפוי עוד לעלות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בצהריים הודיעה משטרת סרי לנקה כי בפשיטה על בית בפרברי קולומבו עצרו כוחות הביטחון שבעה חשודים במעורבות במתקפת הטרור, אולם לא ברור מהו חלקם לכאורה. במהלך הפשיטה נהרגו שלושה שוטרים מפיצוץ מחבל מתאבד. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP פרסמה תיעוד של כוחות הביטחון המקומיים בפשיטה.
סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים  פשיטה על בית מצוד חשודים (צילום: AFP)
מחבל מתאבד רצח שלושה שוטרים. בפשיטה בצהריים(צילום: AFP)

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים  פשיטה על בית מצוד חשודים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים פשיטה על בית מצוד חשודים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הרס ונפגעים בעקבות הפיצוץ בכנסיית St Sebastian's בעיר נגומבו צפונית לעיר הבירה קולומבו (צילום: AFP)
ההרס בכנסיית סן סבסטיאן בנגומבו, מצפון לבירה(צילום: AFP)

פסל של ישו ונהרס בעקבות הפיצוץ בכנסיית St Sebastian's בעיר נגומבו צפונית לעיר הבירה קולומבו (צילום: AFP)
פסל מוטל הפוך אחרי הפיגוע בכנסיית סן סבסטיאן(צילום: AFP)

משפחות הנפגעים מחוץ לתחנת המשטרה בקולומבו, סרי לנקה (צילום: רויטרס)
משפחות נפגעים מחוץ לתחנת משטרה בקולומבו(צילום: רויטרס)
מפה מפת סרי לנקה פיגוע מתקפת טרור  ()

מתקפת הטרור החלה הבוקר לפני 7:00 שעון ישראל, כששישה פיצוצים אירעו כמעט במקביל בשש זירות: שלוש כנסיות ושלושה מלונות יוקרה. בפיצוץ בכנסיית סן סבסטיאן הנמצאת בעיר נגומבו שמצפון לבירה קולומבו נהרגו יותר מ-50 בני אדם, ועוד 25 איש נרצחו בפיצוץ בכנסיית ציוֹן בבטיקלואה שבמזרח המדינה. הפיצוץ השלישי אירע בכנסיית סנט אנתוני שבקולומבו. לפי החשד, לפחות בשתיים מהכנסיות בוצעו הפיגועים על-ידי מחבלים מתאבדים.

 

שלושת המלונות שבהם אירעו הפיצוצים בבוקר נמצאים בקולומבו. לא נמסרו נתונים מדויקים על מספר הנפגעים שם, אבל גורם ביטחוני אמר לסוכנות הידיעות AP שגם בבתי המלון האלה יש הרוגים. במלון שנגרי-לה שבקולומבו נגרם הרס רב במסעדה שבקומה השנייה, וגופות נראו מוטלות על הרצפה.

הרס ונזקים בעקבות הפיצוץ בכנסיית Kochchikade (צילום: AFP)
אחרי הפיצוץ בתוך כנסיית סנט אנתוני(צילום: AFP)

הרס ונזקים בעקבות הפיצוץ בכנסיית Kochchikade (צילום: AFP)
הרס ונזקים בעקבות הפיצוץ בכנסיית Kochchikade(צילום: AFP)

מקומיים ומשטרה מחוץ לכנסיית  Secon church Batticalova בקולומבו, סרי לנקה  (צילום: EPA)
בכנסייה בבטיקלובה(צילום: EPA)

מעט לפני 12:00 בצהריים שעון ישראל אירע פיצוץ נוסף, שביעי במספר, הפעם בדהיוולה, פרבר של קולומבו. לפי הדיווחים, גם הפיצוץ הזה אירע במלון, ליד גן החיות הלאומי, ולפחות שני בני אדם נהרגו בו. זמן קצר אחר כך נשמע פיצוץ שמיני, הפעם בדמטגודה, פרבר אחר של הבירה. זה היה הפיצוץ שבו הרג מחבל מתאבד שלושה שוטרים שהיו מעורבים בפשיטה על בית המסתור.

 

ממשלת סרי לנקה הכריזה בצהריים על עוצר, מחשש שמחבלים מתכוונים לבצע פיגועים נוספים. הממשלה הודיעה גם כי חסמה את הגישה לרשתות חברתיות גדולות ולאפליקציות להעברת מסרים מיידיים.

 

לפי הדיווחים מסרי לנקה, לפחות 35 מההרוגים הם אזרחים זרים, בהם אזרחי ארה"ב, בריטניה, סין, טורקיה, הולנד, פורטוגל, יפן, פקיסטן, דנמרק, מרוקו, הודו ובנגלדש. האתרים שבהם אירעו הפיצוצים בקולומבו פופולריים בקרב תיירים מחו"ל. קונסול ישראל בהודו אלי סנה מסר כי אין נפגעים ישראלים בפיגועים. שלושת המלונות בקולומבו שבהם אירוע הפיצוצים הם מלון שנגרי-לה, מלון גרנד קינמון ומלון קינגסברי.

סרי לנקה מתקפת טרור כנסיית סן סבסטיאן (צילום: AP)
בכנסיית סן סבסטיאן(צילום: AP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: רויטרס)
זירת אחד הפיצוצים בקולומבו(צילום: רויטרס)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
מחבל מתאבד רצח שלושה שוטרים. הבירה קולומבו(צילום: EPA)

luxury Shangri-La Hotel in Colombo (צילום: AFP)
הריסות במלון שנגרי-לה בעירה הבירה(צילום: AFP)

luxury Shangri-La Hotel in Colombo (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

קרובת משפחה של אחד ההרוגים מתאבלת מחוץ לחדר המתים בבית החולים בקולומבו, סרילנקה (צילום: AP)
קרובת משפחה של אחד ההרוגים(צילום: AP)

גינויים למתקפה בסרי לנקה הגיעו הבוקר ובצהריים מכל רחבי העולם. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר כי העם האמריקני שולח לעם בסרי לנקה תנחומים מעומק הלב בעקבות "מתקפת הטרור המחרידה בכנסיות ובבתי מלון". הוא הוסיף: "אנחנו עומדים לצדכם!". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מסר כי מדובר במתקפה "אכזרית וצינית" וכי מוסקבה תישאר שותפה מהימנה של סרי לנקה במלחמתה בטרור העולמי.

 

בין דאעש לנמרים הטמילים

כ-22 מיליון בני אדם חיים בסרי לנקה, ו-70% מהם בודהיסטים. 12.6% הם הינדים, 9.7% מוסלמים ו-7.6% נוצרים. בדו"ח של הממשל האמריקני על מצב זכויות האדם בסרי לנקה מהשנה שעברה נכתב כי ארגונים נוצריים וכנסיות בסרי לנקה דיווחו שהופעל עליהם לחץ לחדול ממעשי הפולחן אחרי שהשלטונות קבעו כי מדובר ב"התאספויות בלתי מורשות". בדו"ח נטען עוד כי נזירים בודהיסטים ניסו פעמים רבות לסגור בתי תפילה של נוצרים ומוסלמים.

מפת סרי לנקה  ()

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AFP)
ליד כנסיית סנט אנתוני(צילום: AFP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AP)
(צילום: AP)

משפחות הנפגעים מתאספים מחוץ לבית החולים בקולומבו,  סרי לנקה  (צילום: AP)
מחוץ לבית חולים בקולומבו(צילום: AP)

לפי שעה שום גורם לא נטל אחריות למתקפת הטרור. ב-2009 הסתיימה בסרי לנקה מלחמת אזרחים שנמשכה 26 שנה בין כוחות הממשלה לתנועת המורדים "הנמרים הטמילים", שדרשה להקים מדינה עצמאית עבור המיעוט האתני הטמילי שחי במדינה. המלחמה הגיעה לסיומה כשכוחות הביטחון הכניעו את המורדים.

 

לפחות 100 אלף בני אדם נהרגו בשנות הלחימה, והנמרים הטמילים וכוחות הממשלה האשימו זה את זה בהפרה חמורה של זכויות אדם. בשנים שעברו מאז תום המלחמה נרשמו מעת לעת עימותים בעצימות נמוכה, אבל המתקפה שאירעה הבוקר היא ללא ספק הגדולה ביותר שפקדה את המדינה בעשור האחרון.

 

בשנים האחרונות התעורר בסרי לנקה החשש שמחבלים מוסלמים מסרי לנקה שהצטרפו לארגון דאעש וחוזרים כעת לקולומבו יבצעו פיגועים. רק לפני עשרה ימים הזהיר מפקד משטרת סרי לנקה פוגות' ג'יסונדרה שמחבלים מתאבדים מהארגון המוסלמי הקיצוני NTJ מתכננים לבצע פיגועים בכנסיות מרכזיות. מדובר בארגון שעלה לתודעה בשנה שעברה, וששמו נקשר בחילול פסלים בודהיסטיים. מפקד המשטרה מסר שהמידע על כוונתו לכאורה של הארגון התקבל מסוכנות מודיעין של מדינה זרה.

 

השתתף בהכנת הידיעה איתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פשיטה כל כוחות הביטחון בסרי לנקה
צילום: AFP
מומלצים