שתף קטע נבחר

סרי לנקה: מחבל תועד נכנס לכנסייה עם תיק – ומתפוצץ

מצלמות אבטחה תיעדו את אחד המחבלים מגיע לכנסייה בעיר נגומבו עם תיק על גבו. כמה רגעים אחרי שהוא נכנס למבנה אירע הפיצוץ. בכיר בממשלה: "הפיגועים - תגובה לטבח במסגדים בניו זילנד". מניין ההרוגים עלה ל-310 ו-40 חשודים נעצרו, בהם אזרח סורי

 

 

 

אחד המחבלים במתקפת הפיגועים שלשום (יום א') בסרי לנקה תועד מגיע לכנסייה רגע לפני הפיצוץ. בסרטון ממצלמות אבטחה נראה המחבל מגיע לכנסיית סנט סבסטיאן בעיר נגומבו עם תיק גב על גבו. המחבל נכנס לתוך המבנה עמוס המתפללים, וכמה שניות לאחר מכן אירע הפיצוץ. ככל הנראה הפיגוע בסנט סבסטיאן היה הקטלני ביותר בטבח חג הפסחא, שם נרצחו לפחות 110 בני אדם. מעוצמת הפיצוץ נעקר גג המבנה ממקומו, דלתות נפלו וחלונות נופצו. 

 

סגן שר ההגנה אמר כי הפיגועים הם תגובה לטבח בשני המסגדים בעיר קרייסטצ'רץ' בניו זילנד בחודש שעבר, בהם נרצחו 50 בני אדם. "החקירות הראשוניות חשפו שמה שקרה בסרי לנקה נעשה בתגובה למתקפה נגד מוסלמים בקרייסטצ'רץ'", הוא אמר בפרלמנט. הוא הוסיף ששני ארגונים מקומיים אחראים למתקפה.

 

מתקפת הטרור בסרי לנקה - כתבות אחרונות:

התמונה האחרונה: ילדי המיליארדר על שפת הבריכה

הקרע בין רה"מ לנשיא ומחדל מתקפת הטרור

ההשראה מדאעש, הפצצות מהבית: הארגון שתקף בסרי לנקה

  

מחבל תועד נכנס עם תיק ל כנסייה ב סרי לנקה פיגוע פיגועים  פיצוץ  פיצוצים ()
המחבל מגיע לכנסייה עם תיק על גבו

הבוקר עלה מניין ההרוגים בפיגועי התאבדות בכנסיות ובבתי מלון ל-310. כמעט 500 בני אדם נוספים נפצעו. חקירת התקפה נמשכת, ועד כה נעצרו 40 חשודים במעורבות בסדרת הפיגועים. שלושה גורמים בממשלה וגורם צבאי אמרו שאחד החשודים שעצרה המשטרה הוא אזרח סורי. "הוא נעצר בעקבות חקירה של חשוד מקומי", אמר אחד הגורמים.

 

אף ארגון לא קיבל עד כה אחריות על הפיגועים. אחד הארגונים המואשמים במתקפה הוא ארגון מוסלמי קטן בשם "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית". ככל הנראה המתקפה המחרידה בסרי לנקה התאפשרה בגלל מחדל עצום של השלטונות: אתמול נחשף כי "מדינה ידידה", כנראה הודו, העבירה לסרי לנקה התרעה על כוונת מחבלי "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית" כבר ב-4 באפריל, וחמישה ימים אחר כך חיבר ראש המודיעין הלאומי דו"ח מסווג בנושא. במסמך צוינו שמותיהם של רבים מחברי הארגון, בהם מנהיגו, מוחמד זהראן.

 

אנשיו של ראש הממשלה, רניל ויקרמסינגה, המסוכסך עם הנשיא, מייתריפלה סיריסנה, טוענים כי ראש הממשלה כלל לא עודכן על ההתרעה. בסרי לנקה מופקדות רבות מסמכויות הביטחון בידי הנשיא, ובעולם תוהים כעת אם המתח בין השניים תרם למחדל. אתמול התנצלה ממשלת סרי לנקה בפני קורבנות הפיגוע, והודתה שלא טיפלה כראוי בהתרעות. 

סרי לנקה פיגוע מתקפה תיעוד מחבל (צילום: AP)
(צילום: AP)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:רויטרס)
קורבנות הפיגועים נטמנים(צילום:רויטרס)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:רויטרס)
(צילום:רויטרס)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:רויטרס)
(צילום:רויטרס)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:רויטרס)
(צילום:רויטרס)

סרי לנקה מתקפת טרור קולומבו (צילום:רויטרס)
(צילום:רויטרס)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:רויטרס)
(צילום:רויטרס)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:רויטרס)
(צילום:רויטרס)

עדיין לא ברור בדיוק מיהו אותו ארגון "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית": בסרי לנקה פועל ארגון מוכר יותר בעל שם דומה, "ג'מאעת א-תווחיד של סרי לנקה" (SLTJ), ולא ברור אם באזהרה שקיבלה סרי לנקה ממדינה זרה הייתה למעשה הכוונה לארגון זה. ארגון ג'מאעת א-תווחיד של סרי לנקה מבוסס במזרח המדינה, ודווח כי בעבר הואשם בהשחתת פסלי בודהה. בתקשורת העולמית יוחסו ביממה האחרונה מעשים כאלה גם לאותו "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית", המואשם כעת במתקפת הטרור.

 

רשת BBC דיווחה כי אחד האירועים שבהם מואשם "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית" התרחש בדצמבר האחרון בעיר מרוונלה, שם נופצו פסלי בודהה והמשטרה עצרה כמה צעירים. אותם צעירים, כך מדווח, הם חסידיו של מטיף שהוזכר באותו דו"ח מסווג שחיבר החודש ראש המודיעין הלאומי על כוונת "ג'מאעת א-תווחיד" לבצע את מתקפת הטרור. עוד דווח כי ב-2016 נעצר מזכיר הארגון, עבד אל-ראזק, בגין הסתה לגזענות.

מלון שנגרי לה טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים ()
מוקדי הפיגועים

כנסיית סנט סבסטיאן טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים (צילום: רויטרס)
ההרס בכנסיית סנט סבסטיאן(צילום: רויטרס)

כנסיית סנט סבסטיאן טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

כנסיית סנט סבסטיאן טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מלון שנגרי לה טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים (צילום: AP)
מלון שנגרי לה אחרי הפיגוע(צילום: AP)

כנסיית ציון טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים (צילום: AFP)
כוחות ביטחון בכנסיית ציון אחרי הפיגוע(צילום: AFP)

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים  פשיטה על בית מצוד חשודים (צילום: AFP)
פשיטה על בית חשודים(צילום: AFP)

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים פשיטה על בית מצוד חשודים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
כוחות ביטחון בקולמבו(צילום: EPA)

מתקפת הטרור נפתחה כאמור בשישה פיצוצים שאירעו כמעט במקביל בשישה אתרים שונים: כנסייה ושלושה בתי מלון בבירה קולומבו ושתי כנסיות בערים אחרות, נגומבו ובטיקלואה. כמה שעות אחר כך אירעו עוד שני פיצוצים בפרברי קולומבו – האחד באכסנייה, שם נהרגו שני בני אדם, והשני בסמוך לגשר.

 

נוסף על כך נהרגו שלושה שוטרים במהלך פשיטה על דירת מסתור של חשודים בפרברי קולומבו, כשיושבי הבית פוצצו חומרי נפץ כדי לחמוק ממעצר. בערב, שעות אחרי הפיצוץ האחרון, מצאה המשטרה מטען חבלה שהכיל 50 קילוגרם חומר נפץ קרוב לנמל התעופה המרכזי של הבירה קולומבו, בנדרנאיקה.

מפת סרי לנקה  ()

מפה מפת סרי לנקה פיגוע מתקפת טרור  ()

כ-22 מיליון בני אדם חיים בסרי לנקה, ו-70% מהם בודהיסטים. 12.6% הם הינדים, 9.7% מוסלמים ו-7.6% נוצרים. בדו"ח של הממשל האמריקני על מצב זכויות האדם בסרי לנקה מהשנה שעברה נכתב כי ארגונים נוצריים וכנסיות בסרי לנקה דיווחו שהופעל עליהם לחץ לחדול ממעשי הפולחן אחרי שהשלטונות קבעו כי מדובר ב"התאספויות בלתי מורשות". בדו"ח נטען עוד כי נזירים בודהיסטים ניסו פעמים רבות לסגור בתי תפילה של נוצרים ומוסלמים.

 

לסרי לנקה אין היסטוריה של מעשי אלימות מצד ארגונים איסלאמיים, אבל בשנים האחרונות התעורר בה החשש שמחבלים מוסלמים מסרי לנקה שהצטרפו לארגון דאעש וחוזרים כעת לקולומבו יבצעו פיגועים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים