שתף קטע נבחר

דאעש: אלה המחבלים שתקפו בסרי לנקה

בצעד שמחזק את נטילת האחריות שלו פרסם ארגון הג'יהאד תמונה שבה נראים לכאורה המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור – ונוקב בשמותיהם. מקורות מאשרים לרויטרס שאפילו כמה שעות לפני הפיגועים הועברה לסרי לנקה התרעה שהמחבלים בדרך להתפוצץ – אבל לא נעשה דבר

דאעש לכאורה מחבלים של מתקפת הטרור ב סרי לנקה ()
תמונת המחבלים שפרסם דאעש

דאעש חיזק אחר הצהריים (יום ג') את אמינותה של נטילת האחריות שלו למתקפת הטרור בסרי לנקה: בהודעה רשמית של הארגון הוא פרסם את שמותיהם לכאורה של שבעה מחבלים שפוצצו את עצמם בכנסיות, בבתי מלון ובאתרים נוספים בקולומבו ומחוצה לה, והתפאר בכך שפגעו ב"צלבנים", רבים מהם נוצרים אזרחי מדינות במערב. הארגון גם פרסם תמונה שבה נראים לכאורה שמונה מחבלים שלדבריו היו חלק מהמתקפה. קודם לכן היום עלה ל-321 מספר ההרוגים במתקפת הטרור, שבה גם נפצעו כ-500 בני אדם.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

דאעש נטילת אחריות רשמית ל פיגוע פיגועים מתקפת טרור סרי לנקה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
אחר הצהריים חשף ראש ממשלת סרי לנקה, רניל ויקרמסינגה, פרטים חדשים על המתקפה. הוא סיפר כי חלק מהמחבלים המתאבדים נסעו לחו"ל ואז חזרו לסרי לנקה, וכי הרשויות בארצו מעריכות שייתכן שהיו "קשרים מסוימים" בין המחבלים לבין דאעש. אתמול, נזכיר, הודיעה סרי לנקה כי להערכתה הארגון המוסלמי המקומי "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית" הוא שביצע את הפיגועים. זהו ארגון שנטען כי יש לו קשרים לדאעש. בעבר נודע הארגון רק במעורבות בניפוץ פסלי בודהה.
 
מתקפת הטרור בסרי לנקה – העדכונים האחרונים:
היום טען ראש הממשלה ויקרמסינגה כי אזרחי סרי לנקה שנסעו לחו"ל, התגייסו לדאעש ואז חזרו למדינה נמצאים תחת פיקוח. לדבריו ייתכן כי מה שהניע את המחבלים לצאת לפיגועים היה טבח המסגדים נגד מוסלמים בקרייסטצ'רץ' שבניו זילנד. הוא הזהיר כי ייתכן שיש עוד מחבלים וחומרי נפץ שטרם נתפסו, וכי עלולים להתרחש פיגועים נוספים.

 

ראש הממשלה גם אישר כי ארצו קיבלה מהודו מודיעין ספציפי על הפיגועים הצפויים. אחר הצהריים סיפרו מקורות לסוכנות הידיעות רויטרס כי הודו העבירה לסרי לנקה התרעה על הפיגועים גם שעות אחדות לפני שהתרחשו. ויקרמסינגה סיפר גם כי ניסיון לבצע פיגוע במלון רביעי, מעבר לשלושה שהותקפו, נכשל.

 

סרי לנקה פיגוע מתקפה תיעוד מחבל (צילום: AP)
בדרך אל המוות: אחד המחבלים המתאבדים בפעולה(צילום: AP)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:רויטרס)
קוברים את המתים, היום בסרי לנקה(צילום:רויטרס)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:רויטרס)
(צילום:רויטרס)
 

בדברים שאמר לכתבים דחה ראש הממשלה ויקרמסינגה את הטענות כי "חילוקי הדעות" בינו לבין הנשיא מייתריפלה סיריסנה אפשרו את ביצוע הפיגועים. אנשיו של ויקרמסינגה, המסוכסך עם הנשיא סיריסנה, טענו אתמול כי ראש הממשלה כלל לא עודכן על ההתרעה הראשונה על הפיגועים שהגיעה לסרי לנקה מהודו כבר ב-4 באפריל, שבועיים וחצי לפני שהתרחשו.

 

נשיא סרי לנקה עומד בראש הממשלה והוא זה שממנה את ראש הממשלה. באוקטובר הדיח הנשיא את ראש הממשלה ויקרמסינגה בגלל מחלוקות פוליטיות, אבל כמה שבועות לאחר מכן הוא נאלץ להחזיר אותו לתפקיד – אחרי לחץ כבד של בית המשפט העליון. היחסים לא השתפרו והקרע יצר משבר בממשלה. פוליטיקאים אומרים שהמחלוקות בין השניים מעכבות את קבלת ההחלטות בממשלה – ואולי אפשרו גם את מתקפת הטרור.

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים כנסיית סנט סבסטיאן נגומבו (צילום: AFP)
ההרס בכנסיית סנט סבסטיאן, שם התפוצץ אחד המחבלים(צילום: AFP)

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים כנסיית סנט סבסטיאן נגומבו (צילום: AP)
פסל ישו מוכתם בדם בכנסייה בנגומבו(צילום: AP)

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים פיגוע מסמך שהזהיר ממתקפה 10 ימים לפני כן (צילום: טוויטר)
דו"ח המודיעין מ-11 באפריל שלא זכה להתייחסות הראויה(צילום: טוויטר)

בסרי לנקה מופקדות רבות מסמכויות הביטחון בידי הנשיא, ולפי דיווחים סיריסנה אסר על ראש הממשלה ושריו להשתתף בפגישות של מועצת הביטחון, שבהן נמסרו תדריכים מודיעניים והתרעות דחופות. לכן הממשלה לא הייתה מודעת לדו"ח הביטחוני הקריטי מ-11 באפריל, שציטט את סוכנויות המודיעין שחוששות מפיגועים של ארגון הטרור האיסלאמיסטי "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית".

 

מתקפת הטרור ביום ראשון השבוע, נזכיר, נפתחה בשישה פיצוצים שאירעו כמעט במקביל בשישה אתרים שונים: כנסייה ושלושה בתי מלון בבירה קולומבו ושתי כנסיות בערים אחרות, נגומבו ובטיקלואה. כמה שעות אחר כך אירעו עוד שני פיצוצים בפרברי קולומבו – האחד באכסנייה, שם נהרגו שני בני אדם, והשני בסמוך לגשר. 

 

נוסף על כך נהרגו שלושה שוטרים במהלך פשיטה על דירת מסתור של חשודים בפרברי קולומבו, כשיושבי הבית פוצצו חומרי נפץ כדי לחמוק ממעצר. בערב, שעות אחרי הפיצוץ האחרון, מצאה המשטרה מטען חבלה שהכיל 50 קילוגרם חומר נפץ קרוב לנמל התעופה המרכזי של הבירה קולומבו, בנדרנאיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דאעש: אלה המחבלים מסרי לנקה
מומלצים