שתף קטע נבחר

סרי לנקה: השוטרים הגיעו, אשת המחבל התפוצצה עם הילדים

נמשכת חקירת מתקפת הטרור בסרי לנקה: הרשויות מסרו כי עד כה נעצרו כ-60 בני אדם בחשד למעורבות בפיגועים וכי שמונה מתוך תשעה מחבלים זוהו. הבוקר: מטען נוטרל באופן מבוקר סמוך לקולנוע, אין נפגעים. במהלך מתקפת הטרור פוצצה עצמה אשתו של אחד המחבלים יחד עם ילדיה כששוטרים הגיעו לביתה

משפחת הטרור: שני בניו של יצואן תבלינים ממשפחה עשירה היו בין המחבלים שביצעו את הטבח  בסרי לנקה בתחילת השבוע שבו נהרגו לפחות 359 בני אדם ויותר מ-500 נפצעו. כך דווח ב"דיילי מייל" הבריטי. כשהשוטרים הגיעו לביתו של אחד מהם, פוצצה אשתו את עצמה יחד עם שני ילדיהם. שלושה שוטרים מקומיים נהרגו גם הם בפיצוץ. הבוקר בוצע פיצוץ מבוקר של מטען באופנוע סמוך לקולנוע "סבוי" שבבירה קולומבו. כ-60 בני אדם נעצרו עד כה בחשד למעורבות בפיגועים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

 

האחים, ששמותיהם לא נחשפו, פוצצו עצמם כשעמדו בתור לארוחת הבוקר במלון שנגרי-לה ובמלון קינמון גרנד בבירה קולומבו. הם היו בשנות ה-20 לחייהם והפעילו למעשה "תא טרור משפחתי", כך סיפר אחד מחוקרי המשטרה המקומית. למשטרה לא ברור עדיין היכן נמצאים הוריהם.

מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: AP)
הלוויות הנרצחים בסרי לנקה(צילום: AP)

מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מתקפת טרור בנגומבו סרי לנקה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

מלון שנגרי לה טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים (צילום: AP)
ההרס במלון שנגרילה(צילום: AP)
 

אח אחד סיפק כתובת בדויה כשנרשם למלון, אך האח השני סיפק כתובת אמיתית שהובילה את כוח הקומנדו של המשטרה היישר אל בית משפחתו בבירה קולומבו. לפי המשטרה, כאשר הכוח המיוחד נכנס אל הבית, אשתו של האח הפעילה כאמור פצצה והרגה את עצמה יחד עם שני ילדיהם ושלושה שוטרים מקומיים.

 

החוקר סיפר כי מדובר בתא טרור שהופעל על ידי משפחה אחת: "היה להם את הכסף והמוטיבציה. הם הפעילו את התא וככל הנראה השפיעו על שאר חברי המשפחה המורחבת". חוקר נוסף אמר לדיילי מייל כי ככל הנראה האחים סיפרו לשאר המשפחה מה הם עומדים לעשות. "זה נראה כאילו הם קיבלו השראה מארגוני טרור זרים, אך עדיין לא ברור מה עומק הקשרים שהיו להם".

 

סרי לנקה מתקפת טרור קולומבו (צילום: AFP)
סרי לנקה אחרי המתקפה(צילום: AFP)

סרי לנקה מתקפת טרור נגומבו (צילום:רויטרס)
(צילום:רויטרס)

מלון קינמון גראנד קולומבו טבח סרי לנקה פיגוע פיגועים ()
מלון קינמון גראנד בקולומבו

חוקרי המשטרה ציינו כי האחים היו מעורבים בעסקי ייצוא התבלינים הרווחיים של אביהם, וכי עיקר החקריה מתמקדת בכיצד ילדיה של משפחה כל כך עשירה הולכים ומבצעים פיגועים שכאלה, והאם הייתה עליהם השפעה חיצונית. לפי החוקרים, שני האחים היו חברים מרכזיים בארגון המוסלמי המקומי "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית".

 

סגן שר ההגנה של סרי לנקה מסר כי מנהיג הארגון התאבד במלון שנגרי-לה שבבירה קולומבו. עוד מסר כי אחד המחבלים למד בבריטניה ובאוסטרליה.

 

מתקפת הטרור בסרי לנקה – העדכונים האחרונים:

דאעש: אלה המחבלים שתקפו בסרי לנקה

מחבל תועד נכנס לכנסייה עם תיק – ומתפוצץ

3 ילדי המיליארדר מ"אסוס" נרצחו במלון

הקרע בין רה"מ לנשיא ומחדל מתקפת הטרור

ארגון שניפץ פסלי בודהה מואשם בפיגועים

 

אתמול אחר הצהריים חשף ראש ממשלת סרי לנקה, רניל ויקרמסינגה, פרטים חדשים על המתקפה. הוא סיפר כי חלק מהמחבלים המתאבדים נסעו לחו"ל ואז חזרו לסרי לנקה, וכי הרשויות בארצו מעריכות שייתכן שהיו "קשרים מסוימים" בין המחבלים לבין דאעש. לדבריו ייתכן כי מה שהניע את המחבלים לצאת לפיגועים היה טבח המסגדים נגד מוסלמים בקרייסטצ'רץ' שבניו זילנד. הוא הזהיר כי ייתכן שיש עוד מחבלים וחומרי נפץ שטרם נתפסו, וכי עלולים להתרחש פיגועים נוספים. 

 

ראש הממשלה גם אישר כי ארצו קיבלה מהודו מודיעין ספציפי על הפיגועים הצפויים. מקורות סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הודו העבירה לסרי לנקה התרעה על הפיגועים גם שעות אחדות לפני שהתרחשו. ויקרמסינגה סיפר גם כי ניסיון לבצע פיגוע במלון רביעי, מעבר לשלושה שהותקפו, נכשל.

סרי לנקה מתקפת טרור פיגועים פשיטה על בית מצוד חשודים (צילום: AFP)
שוטרים פושטים על בתי חשודים(צילום: AFP)

דאעש לכאורה מחבלים של מתקפת הטרור ב סרי לנקה ()
תמונת "המחבלים" שפורסמה על ידי דעא"ש

 

שלשום, נזכיר, הודיעה סרי לנקה כי להערכתה הארגון המוסלמי המקומי "ג'מאעת א-תווחיד הלאומית" הוא שביצע את הפיגועים. זהו ארגון שנטען כי יש לו קשרים לדאעש. בעבר נודע הארגון רק במעורבות בניפוץ פסלי בודהה.

 

ארגון דאעש עצמו חיזק אתמול את אמינותה של נטילת האחריות שלו למתקפת הטרור בסרי לנקה, ובהודעה רשמית של הארגון הוא פרסם את שמותיהם לכאורה של שבעה מחבלים שפוצצו את עצמם בכנסיות, בבתי מלון ובאתרים נוספים בקולומבו ומחוצה לה, והתפאר בכך שפגעו ב"צלבנים", רבים מהם נוצרים אזרחי מדינות במערב. הארגון גם פרסם תמונה שבה נראים לכאורה שמונה מחבלים שלדבריו היו חלק מהמתקפה.

   

מתקפת הטרור ביום ראשון השבוע נפתחה בשישה פיצוצים שאירעו כמעט במקביל בשישה אתרים שונים: כנסייה ושלושה בתי מלון בבירה קולומבו ושתי כנסיות בערים אחרות, נגומבו ובטיקלואה. כמה שעות אחר כך אירעו עוד שני פיצוצים בפרברי קולומבו – האחד באכסנייה, שם נהרגו שני בני אדם, והשני בסמוך לגשר.

  

נוסף על כך נהרגו שלושה שוטרים במהלך הפשיטה על דירת המסתור של אחד המחבלים בקולומבו, כשאשת המחבל פוצצה את עצמה עם שני ילדיה. בערב, שעות אחרי הפיצוץ האחרון, מצאה המשטרה מטען חבלה שהכיל 50 קילוגרם חומר נפץ קרוב לנמל התעופה המרכזי של הבירה קולומבו, בנדרנאיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים