שתף קטע נבחר

האיש שעלול להבעיר את הדרום מחדש

רגע לפני התקופה המתוחה שבין הרמדאן לאירוויזיון - במערכת הביטחון עוקבים אחר זיאד נחאלה, מנהיג הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני שמתקרב לחיזבאללה ולאיראן ולא מקבל את מרותו של חמאס בעזה. התבטאויותיו האחרונות יותר מרומזות על כוונותיו לפוצץ את הרגיעה ולהפר את השקט

 

זיאד נחאלה מנהיג הג'יהאד האיסלאמי ()
זיאד נחאלה

בישראל עוקבים בדריכות אחרי התבטאויותיו האחרונות של מנהיג הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, זיאד נחאלה, שיותר מרומזות על כוונות ארגון הטרור השני בגודלו ברצועת עזה להחריב את המו"מ העקיף עם חמאס ולהפר את השקט היחסי באזור.

 

אסיר לשעבר, מבוקש בארה"ב: המנהיג החדש של הג'יהאד האיסלאמי

 

נחאלה שולט בארגון מאז חודש ספטמבר האחרון ומחלק את זמנו בין לבנון לסוריה, ככל הנראה על-מנת לבסס את הנהגתו בעזרת התקרבות לציר איראן-סוריה-חיזבאללה. כל זאת נעשה על חשבון דאגה לתושבי רצועת עזה, שהוא עצמו אינו נמנה עליהם, ומבלי לקדם את הנסיונות לשימור וחיזוק הרגיעה.

 

"ההתנגדות הפלסטינית מוכנה לכל האפשרויות והיא מחויבת להגן על האסירים שלה, העם שלה והאדמה שלה בכל האמצעים, יהא המחיר אשר יהא", אמר נחאלה שלשום ממקום מושבו בחו"ל והוסיף:  "לא נהסס לרגע לעמוד בפני כל תוקפנות שתאיים לפגוע בעמידה האיתנה של בני עמנו".

 

צה"ל אמנם החזיר את החטיבות הסדירות שהוקפצו לעוטף עזה לפני כחודש מחשש להסלמה שתוביל למבצע קרקעי ברצועה, אך לא מן הנמנע שתקרית שתצא לפועל על-ידי ארגונו של נחאלה בצל גישתו המתריסה, כמו ירי צליפה על חייל ישראלי או מטח מדויק של רקטות על יישוב בעוטף, תפוצץ את המגעים החשאיים והמתקדמים להסדרה עם חמאס ותקרב עוד יותר את הדרום למלחמה.

 

בעצם גישתו של נחאלה הופך הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני לארגון סורר ברצועה ביחס לחמאס, והוא לא מקבל את מרותו או מיישם הלכה למעשה את התיאום הפומבי עימו. נחאלה אף הצהיר לאחרונה כי בכל עימות עתידי של ישראל עם חיזבאללה, אנשיו בעזה יפעילו את הנשק שבידי הארגון וילחמו נגד צה"ל בחזית הדרומית.

 

דבריו של נאחלה מגיעים אמנם בימים של רגיעה יחסית בדרום, שבהם חמאס מרסן את 7,000 הפלסטינים שהגיעו אתמול ובשלושת ימי השישי האחרונים להפרות הסדר בגבול, אך הם מתכתבים גם עם ההתרעות לפיגועים שיבוצעו על-ידי מחבלי הארגון שעלו במערכת הביטחון בחודש האחרון, וייתכן שגם עם ירי הפצמ"ר שנפל ליד גדר הגבול לפני כשבוע. גם בהפגנות אתמול לא נרשמו אבידות בנפש, ורובן נשמרו במרחק של כמה מאות מטרים מהגדר.

 

לוחם ג'יהאד איסלאמי בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לוחם ג'יהאד איסלאמי בעזה(צילום: רויטרס)

להתבטאויותיו ניתן להוסיף גם מספר אלמנטים נפיצים נוספים שיתכנסו זה לתוך זה בחודש הקרוב: מלבד הרמדאן, שמזוהה באופן מסורתי עם הוצאת פיגועים בשנים האחרונות, בשבועות הקרובים ייערך בישראל האירוויזיון, שנחחשב לאירוע בינלאומי גדול בכל קנה מידה, יום העצמאות שנחגג במקביל ליום הנכבה הפלסטיני - ומיד לאחר הרמדאן תפורסם תוכנית השלום שגיבש הממשל האמריקני במשך זמן רב.

 

ישראל מצידה, דואגת לאותת למתווכים המצרים ולגורמים נוספים במזרח התיכון כי היא מקפידה לעמוד בכל התחייבותיה: הגדלת שטח הדיג בעזה למרחב שלא היה מעולם, הרחבת שעות החשמל לתושבי עזה, הגדלת המשאיות שמעבירות סחורות לעזה דרך מעבר כרם שלום ובימים הקרובים גם הקלות במעברים ובכניסה לאתרים הקדושים בירושלים ובגדה המערבית, גם לחלק מתושבי עזה, לרגל החג הקדוש ביותר באיסלאם.

 

גישתו העצמאית של נחאלה עלולה לסכן את ההקלות כבר בטווח זמן מיידי - כאשר הוא לא בהכרח מודע להשפעה של דבריו על החמושים שלו בעזה, הנאמרים בעודו בלבנון או בסוריה, ולשליטתו המוגבלת על הנעשה בשטח.

 

בתחילת החודש ניסה הארגון להוציא לפועל פיגוע גדול או סדרת פיגועים בגבול הרצועה בעקבות התיווך המצרי בין ישראל לחמאס. גורמים ביטחוניים זיהו פעילות חריגה של אנשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי לאורך גדר המערכת - ייתכן שלקראת ניסיון שיגור רקטות או טיל קורנט לעבר מטרה ישראלית.

 

נראה כי ההנחיה לביצוע הפיגוע הועברה לזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי מלשכתו של נחאלה בביירות. הארגון פרסם הכחשה לדיווח ואמר כי "ישראל מנסה להסית עוד נגד העם שלנו וזכויותינו. מעת לעת ישראל מנסה ליצור בלבול וטשטוש בזירה הפלסטינית, אך ניסיונות אלה ייכשלו".


פורסם לראשונה 26/04/2019 18:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים