שתף קטע נבחר

צה"ל קולינג: הג'יהאד רוצה לקלקל את האירוויזיון וחשוף לחיסולים

ההסדרה נראתה קרובה, אלא ששרשרת פעולות בהכוונת איראן, ובכללן שיגור הרקטה שהתפוצצה בים, מאתגרות את חמאס. אחרי החלטת הג'יהאד האיסלאמי להרתיע תיירים מלהגיע לישראל, צה"ל מפרסם את תמונות מנהיגי ארגון הטרור - ומאותת: דמכם בראשכם

 

מנהיג ארגון ב עזה הגא״פ הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה  ()
מנהיג הג'יהאד האיסלאמי נחאלה

זה כמה שבועות ישנן התרעות וישנם סימנים לכך שהג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני (גא"פ) בעזה מנסה לבצע פיגועים כדי לשבש את ההסדרה המסתמנת בין חמאס לישראל בתיווך מצרים. הכוונות האלו של הג'יהאד האיסלאמי באו לידי ביטוי באחרונה בהנחת מטען נפץ גדול על הגדר, בעוד כמה מקרים שסוכלו וברקטה ששוגרה אמש (יום ב') לעבר שטח ישראל והתפוצצה מול חופי אחת הערים באזור. בג'יהאד הכחישו כל קשר לשיגור הרקטה.

 

יודגש כי הפעילות הזאת של ארגון הטרור השני בגודלו ברצועה נעשית ללא ידיעת חמאס, שהוא השליט הריבון ברצועה. למעשה, זו פעולה מכוונת שנועדה לשבש את המהלכים האסטרטגיים של מנהיג הארגון המוביל, יחיא סינוואר, שתכליתם עסקה לטווח ארוך עם ישראל ועם מצרים. מטרת פעולות אלה של חמאס היא להביא הקלה למצוקותיהם ההומניטאריות של תושבי עזה ולמצוקה התקציבית של הנהגתו והזרוע הצבאית שלו תמורת רגיעה עם ישראל.

 

עוד לפני חג הפסח הסתמנה הסכמה עקרונית על תנאי העסקה הזו וכמחווה של רצון טוב והוכחת רצינות, ישראל הרחיבה את שטח הדיג המותר לעזתים ל-15 מייל מהחוף. מדובר בטווח ללא תקדים עד עתה, והוא יאפשר לדייגים העזתים גם להגדיל את כמות הדגה וגם את מגוון הדגה שהם מעלים ברשתותיהם, ובכך נוצרת תרומה חשובה לכלכלה העזתית.

 

במקביל, ישראל אפשרה הקלות שונות נוספות ונראה היה כי ענייני ההסדרה נמצאים בנתיב פתוח למימוש. ואולם, מצב עניינים זה "לא מקובל" על הנהגת הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני בחו"ל וגם בצפון רצועת עזה.

 

לרצות את טהרן, להוכיח ראש חץ 

זה לא צריך להפתיע. הג'יהאד האיסלאמי הוא אמנם ארגון פלסטיני איסלאמיסטי סוני, אבל הוא מקבל סיוע נרחב מאיראן ולמעשה טהרן מכוונת אותו.

 

לפני כמה חודשים התמנה זיאד נחאלה למנהיג הארגון. האיש ששוהה לסירוגין בסוריה ובלבנון מוביל קו מיליטנטי לוחמני נגד ישראל. לא קשה להעריך שהוא משתדל לרצות את טהרן, אבל גם להצדיק את קיום ארגונו ולהוכיח שהוא ראש החץ המוביל של "ההתנגדות" נגד ישראל.

 

הג'יהאד האיסלאמי אמנם קטן בהרבה מחמאס ואין לו אחריות שלטונית כמו לחמאס, אבל היכולות הצבאיות שלו ברצועת עזה משתוות כמעט לאלו של חמאס.

יחיא סינוואר (צילום: AP)
מנהיג חמאס בעזה סינוואר(צילום: AP)

אנשי הארגון, בעיקר אלה שממוקמים בצפון הרצועה, החליטו כנראה לפני כמה שבועות לפתוח בסדרת פעולות שבאמצעותן רוצה הג'יהאד האיסלאמי להשיג שתי מטרות: למנוע הסדרה ארוכת טווח בתיווך מצרי ולקלקל לתל אביב את חגיגות האירוויזיון בחודש הבא וכן את אירועי יום העצמאות וימי הזיכרון לשואה ולונפלים במערכות ישראל.

 

מטרת מנהיגי הג'יהאד האיסלאמי היא להשרות אווירה של מתח וחרדה בישראל, גם במחיר הסלמה שממנה יסבלו תושבי הרצועה.

 

הסיטואציה מידרדרת למצב חמור יותר מאחר שהג'יהאד האיסלאמי מתכחש לכוונות אלה ומציג כלפי המצרים וחמאס עמדה של רצון ותמיכה במאמצי ההסדרה. במציאות, הג'יהאד האיסלאמי פועל בניגוד גמור לעמדותיו המוצהרות.

מפקד גזרת צפון ב עזה של הגא״פ הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא ()
אבו אל-עטא (מימין)

מי שמוביל את "הפרצוף הכפול" של ארגון הם מנהיגיו נחאלה ובהאא אבו אל-עטא - מפקד מרחב צפון הרצועה. צה"ל החליט הבוקר לחשוף את התרמית הזאת במלואה בעקבות שיגור הרקטה אמש. הירי כוון לשטח ישראל ואמור היה להרתיע תיירים מלבוא לישראל לאירועי האירוויזיון ויום העצמאות. הרקטה, שכנראה לא כוונה היטב, התפוצצה בים. צה"ל החליט לחשוף לא רק את העובדה שהג'יהאד האיסלאמי ירה את הרקטה, אלא גם את מי שנתן את ההוראה - הבכיר אבו אל-עטא, בהכוונת המנהיג נחאלה.

 

במקביל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה לשישה מיילים ימיים עד להודעה חדשה. ההחלטה התקבלה אף על פי שחמאס לא היה שותף לירי בידיעה או במעשה, אך מוחזק ריבון ברצועה ולפיכך חייב לאכוף את מרותו וכלליו גם על הג'יהאד האיסלאמי. כשחמאס לא פועל כך - הוא ותושבי הרצועה נענשים על ידי ישראל.

 

ביתן 2 (צילום: אורן אהרוני)
נערכים לאירוויזיון(צילום: אורן אהרוני)

ביתן 2 (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

והיה עוד היבט לחשיפה הבוקר: עצם פרסום שמותיהם ותמונותיהם שני מנהיגי הג'יהאד האיסלאמי, אחד בחו"ל ואחד ברצועה, תוך חשיפת מקורות מודיעיניים נעשתה כדי להשיג כמה יעדים. האחד, להצביע בבירור לחמאס ולתושבי עזה מי אחראי ישירות לשיבוש ההסדרה, למצוקה שהם סובלים ממנה ולהסלמה שאולי תתפתח בהמשך. היעד השני הוא להבהיר למנהיג חמאס סינוואר שהוא אינו יכול להתחמק בתירוצים כדוגמת "אני לא יודע מי עשה את זה". עכשיו יש לו כתובת ברורה.

 

היעד השלישי הוא לשגר רמז ברור, מעין כרטיס אדום בוהק לעברם של נחאלה ואבו אל-עטא, שדמם בראשם. עצם פרסום התמונה לא היה נחוץ למטרה אחרת מלבד איום מפורש וברור: אם לא תחדלו מניסיונות הפיגועים - אתם עלולים לשלם על כך בחייכם.

 

האזהרות הללו אמורות להרתיע את הג'יהאד האיסלאמי ומנהיגיו מלממש את כוונותיהם. אך כזכור, צה"ל כבר קיבל הוראה להיות מוכן בתקופה הקרובה למבצע גדול ברצועה אם מאמצי ההסדרה ייכשלו או שמישהו יכשיל אותם במכוון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיג הג'יהאד האיסלאמי נחאלה
מומלצים