שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יום השואה 2019: "שיא היסטורי במספר התקריות האנטישמיות בארה"ב"
  אלימות פיזית ומילולית, התנכלויות והשחתת רכוש בבתים, עסקים ומוסדות חינוכיים: כמות התקיפות נגד יהודים אמריקנים הוכפלה בשנה החולפת ואף הביאה ל-59 קורבנות. מנכ"ל הליגה נגד השמצה: "המספרים גבוהים באופן מדאיג"

   

  בית הכנסת שהושחת באינדיאינה (מתוך הפייסבוק של Debby Barton Grant)
  צלבי קרס על בית כנסת באינדיאנה(מתוך הפייסבוק של Debby Barton Grant)

   

  ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה - והאנטישמיות עדיין זוקפת את ראשה המכוער. התקריות האלימות נגד הקהילה היהודית בארה"ב הגיעו לשיא היסטורי בשנת 2018: מספר התקיפות הוכפל, ופיגוע אחד גבה את מספר הקורבנות הגבוה ביותר בתולדות ארה"ב. כך עולה מנתונים של הליגה נגד השמצה שפורסמו לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שיצוין החל מהיום בערב. יצוין כי הנתונים לא כוללים את התקריות שהתרחשו ב-2019, כמו פיגוע הירי שאירע רק השבוע בקליפורניה, שבו נרצחה לורי גילברט קיי

   

  הדו"ח המסכם השנתי של הליגה נגד השמצה בנושא תקריות אנטישמיות תיעד 1,879 תקיפות נגד יהודים ומוסדות יהודיים ברחבי ארה"ב בשנת 2018. רק פעמיים נרשמה כמות גבוהה יותר מאז החל הארגון לתעד את נתונים הללו בשנות ה-70.

   

   

   

  מפגינים נגד ביקור דונלד טראמפ ב פיטסבורג ליד בית הכנסת עץ חיים שבו היה הפיגוע ארה
  מפגינים קוראים לנשיא ארה"ב לפעול נגד ה"עליונות הלבנה"(צילום: AFP)

    

  לפי הדו"ח, תקיפות אנטישמיות, התנכלויות והשחתת רכוש עדיין נפוצים. בנוסף לפיגוע הירי רב-הנפגעים שאירע באוקטובר בבית כנסת "עץ חיים" בפיטסבורג, בשנת 2018 נרשמה פעילות ערה של תנועת העליונות הלבנה, לרבות תעמולה בקמפוסים של מכללות ובקהילות ושיחות טלפון אנטישמיות אוטומטיות המיועדות למצביעים יהודים.

   

  עלייה בפעילות של קבוצות קיצוניות

  אמנם רוב התקריות האנטישמיות לא בוצעו ישירות על ידי קיצונים, אך נמצא קשר מעניין בין המגמות. בשנת 2018, 249 פעולות אנטישמיות (13% מסך התקריות) יוחסו לקבוצות קיצוניות ידועות או לאנשים שפעלו בהשראת אידאולוגיה קיצונית, מה שהופך שנה זו לשנה שבה נרשם מספר התקריות האנטישמיות הרב ביותר שידוע כי יש להן קשר לקיצונים או לקבוצות קיצוניות מאז 2004.

   

  מתוך תקריות אלו, 139 היו חלק מקמפיינים של הפצת עלונים על ידי קבוצות עליונות לבנה. 103 תקריות נוספות היו שיחות טלפון אנטישמיות אוטומטיות שבוצעו לכאורה על ידי פטריק ליטל, איש תנועת העליונות הלבנה שניסה להיבחר ללא הצלחה לסנאט האמריקאי בקליפורניה.

   

  תקריות אנטישמיות שדווחו ב 2018, לפי סוג תקרית ()

  הדו"ח המסכם השנתי של הליגה מציין 59 קורבנות של תקיפות אנטישמיות בשנת 2018, עלייה מ-21 איש בשנת 2017. במספר התקריות הכולל אמנם חלה ירידה של כ-5% מ-1,986 תקריות שדווחו בשנת 2017, אולם מספר התקריות בשנה שעברה נותר ברמות הקרובות לשיא היסטורי - שיעור גבוה ב48% מסך התקריות ב-2016 וגבוה ב-99% משנת 2015.

   

  הדו"ח מסווג את התקריות לשלוש קטגוריות: תקיפה, התנכלות והשחתת רכוש. ב-2018 דווחו 39 תקריות בהשוואה ל-19 תקריות שדווחו בשנת 2017. תקריות אלו גבו כאמור 59 קורבנות, עלייה משמעותית מ-21 קורבנות בשנת 2017, וכללו 11 הרוגים ושני פצועים מבין אנשי הקהילה בפיטסבורג.

   

  פרחים בפינת זיכרון ליד בית כנסת בפיטסבורג (צילום: AFP)
  פינת זיכרון להרוגים בפיטסבורג(צילום: AFP)

  בשנה שעברה דווח לליגה נגד השמצה על 1,066 תקריות של התנכלות אנטישמית, עלייה קטנה ביחס ל-1,015 בשנת 2017 ועלייה של 48% מ-721 בשנת 2016.

   

  כמו כן, אשתקד נרשמו 774 אירועי ונדליזם על רקע אנטישמי. מדובר בירידה של מ-52 מקרים בשנת 2017, אך עלייה בשיעור של 52% בשנת 2016. 

   

  "ממשיכים לראות מספר תקריות גבוה באופן מדאיג"

  הדו"ח המסכם מציין גם זינוק בתקופות מסוימות במהלך השנה. שלושת החודשים האחרונים של השנה היו פעילים באופן חריג, עם 255 תקריות באוקטובר, 300 בנובמבר ו-194 בדצמבר.

   

   תקריות אנטישמיות שדווחו ב 2018, לפי מקום תקרית ()

  מספר התקריות באוקטובר כלל 45 אירועי הפצת תעמולה על ידי אנשי העליונות הלבנה. התקריות בנובמבר ודצמבר באו מיד לאחר הטבח בפיטסבורג, שמשך ככל הנראה יותר תשומת לב לפעילויות אנטישמיות. במאי נרשם זינוק ראשון במספר התקריות, כשדווח על 209 פעולות אנטישמיות, לרבות 80 שיחות טלפון אנטישמיות אוטומטיות שכוונו נגד יהודים ומוסדות יהודיים וכללו מסרים מטרידים.

   

  אינפו גרפיקה יום השואה שואה לוח זמנים ()

  התקריות התרחשו כמעט בכל מדינה בארה"ב, אך בדומה לדוחות קודמים, המדינות שבהן נרשם מספר התקריות הרב ביותר הן בדרך כלל המדינות עם האוכלוסייה היהודית הגדולה ביותר, ביניהן: קליפורניה (341), ניו יורק (340), ניו ג'רזי (200) ומסצ'וסטס (144). מדינות אלו יחד היוו יותר ממחצית כל התקריות בארה"ב. התקריות התרחשו במקומות שונים, לרבות בתי עסק, בתים פרטיים, מרחבים ציבוריים כגון פארקים ורחובות, מוסדות ובתי ספר יהודיים

   

  "עבדנו קשה כדי להדוף את האנטישמיות והצלחנו לשפר חוקים בנושא פשעי שנאה, אולם אנו עדיין ממשיכים לראות מספר גבוה באופן מדאיג של פעולות אנטישמיות", אמר ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה.

   

  "כל ירידה במספר התקריות האנטישמיות מבורכת, ואנו מעודדים ממה שאנו מקווים שהוא תחילתה של מגמת ירידה באנטישמיות בארה"ב. אולם עלינו להמשיך להיות עירניים ולפעול למיגור סכנת האנטישמיות האלימה ולהוקיע אותה על כל צורותיה, יהא מקורה אשר יהא".


  פורסם לראשונה 30/04/2019 23:00

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים