שתף קטע נבחר

"בירת התמ"א" רמת גן משנה את מדיניות הבנייה

הנחיות חדשות של העירייה לא יאפשרו עוד חיזוק או הריסת מבנים נקודתיים אלא במקרים חריגים, והעדיפות תהיה לפרויקטים של התחדשות עירונית במתחמים

רמת גן, שיאנית התמ"א לשעבר, משנה מדיניות: העירייה פירסמה בסוף השבוע הנחיות חדשות שנכנסו לתוקף מיידי. בין היתר נקבע שתינתן עדיפות לפרויקטים שניתן לאחד אותם, ולא לפרויקט נקודתי, וזאת עקב המחסור בתשתיות בעיר.

 

סכנת חיים לדיירים בתמ"א 38: "זה כמו אתר בנייה"

תעצרו את העיר: ראשי הערים מתנגדים למגדלי הענק

האם העיריות מגבילות את תוספת השטח לדירות במסגרת תמ"א 38?

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בקשה לתמ"א 38/1 (עיבוי וחיזוק) ו-38/2 (הריסה ובנייה מחדש) "נקודתית על חלקה אחת תאושר באופן חריג ומנימוקים שיירשמו, רק היכן שאינה פוגעת באפשרות לתכנון מתחמי קיים או עתידי, רק בהתאם למצב התשתיות הציבוריות בסביבה ותוך התחשבות במצבה הפיננסי והתקציבי של העיר. ההחלטה תתקבל גם לפי מספר אתרי הבנייה הפעילים בסביבה".

גשם ברמת גן (צילום: רינת שמש )
רמת גן. ראש העירייה: "המדיניות של התחדשות עירונית במתחמים טובה לכולם"(צילום: רינת שמש )
 

לדברי ראש העירייה, כרמל שאמה הכהן, "המדיניות של התחדשות עירונית במתחמים טובה לכולם, למעט מאכערים וקבלנים קטנים. היא טובה לעיר ותייצר התחדשות אמיתית, תשתיות ושטחים ירוקים, תמלא את הקופה ותחזיר את ר"ג להיות עיר מובילה. עצרנו את העיר על סף תהום".

 

במסלול של תמ"א 38/2, בשטח של 2 קומות טיפוסיות במבנה הקיים (כולל מרפסות, לובי, חדר מדרגות וכו'), תינתן תוספת של 13 מ"ר לכל יחידת דיור קיימת. הממ"ד יהיה בגודל של 12 מ"ר. הצפיפות לא תעלה על המותר לפי תוכנית קיימת: בכל אחת משתי הקומות העליונות הנוספות בתמ"א תחושב שטח הקומה המורחבת חלקי שטח דירה ממוצע בבניין הישן, בתוספת דירה אחת לכל קומה. מספר הקומות לא יעלה על תשע.

 

במסלול חיזוק בניין קיים (תמ"א 38/1), תהיה חובת ממ"ד (12 מ"ר) בכל דירה. ניתן להוסיף 13 מ"ר, ובלבד שלא תהיה חריגה מקווי בניין. יצורף מחסן דירתי (שישה מ"ר) לכל דירה קיימת וחדשה. יתווסף שטח לפיר מעלית שלא הייתה קיימת במקור.

 

בנוסף, תותר תוספת דירות על הקיים, כשבכל אחת משתי הקומות העליונות הנוספות, מספר הדירות לא יעלה על מספרן בקומה העליונה הקיימת או בקומה טיפוסית בבניין הקיים, הגדול מהשניים. מספר יחידות הדיור בקומת הגג החלקית לא יעלה על מחצית הדירות בקומה טיפוסית. תותר תוספת של עד שתי קומות עליונות מלאות ועוד קומת גג חלקית.

 

 

לדברי עו"ד עפר טויסטר, העוסק בדיני תכנון ובנייה, "משמעות ההחלטה שתמה התמ"א בר"ג". לדבריו, זו החלטה פוליטית יותר מתכנונית שמחזקת את אלו שתומכים בהפקעת סמכויות תכנון מראשי הערים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים