שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP
  הסבב הקצר הוכיח: כמה קטלנית תהיה המלחמה הבאה
  בזמן שצה"ל קיבל הנחיה להסלים את התקיפות - היה ברור שהוא מעוניין בהפסקת אש. גם הפלגים ברצועה נזהרו מלהגדיל את טווח הרקטות מעבר לקו ה-40 ק"מ. הצדדים קיבלו טעימה קצרה עד כמה קטלנית תיראה המלחמה הבאה, וייתכן שהפסקת האש תחזק את מאמצי השלום של טראמפ. מאחורי הקלעים של המאמצים הדיפלומטיים

  שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, העלה אתמול (א') ציוץ קצר בשעה 16:35 שנתן את אות הפתיחה לתחילתם של המגעים להפסקת האש בין ישראל לפלגים ברצועת עזה. "אני מגנה את הירי הנמשך של רקטות מעזה", כתב. "מספיק חיים של פלסטינים וישראלים אבדו, נפצעו, בתים ניזוקו ונהרסו. הגיע הזמן לעצור את ההסלמה ולחזור להבנות של החודשים האחרונים לפני שזה יהיה מאוחר מדי".

   

  מאותו רגע התקיימו מגעים אינטנסיביים בהובלת מצרים והאו"ם שמטרתם הייתה לבלום את ההסלמה ולהחזיר את הצדדים למסלול ההסדרה. הראשון שהרים את הכפפה היה חמאס שהחל לאותת שהוא מוכן לחזור לרגיעה. ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, אמר מאוחר יותר בערב שהשמירה על הרגיעה תלויה "במחויבות של הכיבוש" להפסקת אש מלאה לצד תחילת יישום ההבנות. דבריו הצטרפו לדברי בכירים בארגון, שאמרו שהם מוכנים לסיים את הסבב ולנצור אש ללא תנאים מוקדמים.

  פגיעה ישירה באר שבע רקטה הסלמה דרום חמאס עזה (צילום: אילנה קוריאל)
  חמאס היה הראשון לאותת שהוא מוכן לחזור לרגיעה. פגיעה ישירה של רקטה בבית בבאר שבע(צילום: אילנה קוריאל)

  פגיעה ישירה באר שבע רקטה הסלמה דרום חמאס עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הדברים התיישבו גם עם הדיווח שנמסר בישיבת הקבינט, ולפיהם חמאס הציע הפסקת אש באמצעות המתווכים המצרים פעמיים: פעם אחת לאחר הפלת הבניין בעזה שלשום, ופעם שנייה אחרי הסיכול הממוקד הראשון שהיווה הישג מודיעיני חשוב לישראל, ואותת לפלסטינים שהישראלים מסירים את הכפפות וחוזרים למדיניות הסיכולים הישנה.

   

  בשעות הערב המאוחרות – בעוד שני הצדדים מתכתשים ומחליפים מהלומות – המגעים הדיפלומטיים נכנסו להילוך גבוה: הציר המרכזי התקיים בקהיר וההערכה היא שהפלסטינים רצו את הפסקת האש מהר ככל האפשר כדי לא להיכנס לרמדאן תחת אש ומצור (סגירת המעברים ועצירת הדלקים, הסחורות ומשלוחי הסיוע). גם מהצד הישראלי היה העיתוי נוח להפסקת אש: הקרבה ליום הזיכרון ויום העצמאות וכמובן האירוויזיון בשבוע הבא. מבחינה רטורית, השרים יצאו מהקבינט חדורי רוח קרב ודיברו על הסרת הכפפות וגביית מחיר מחמאס ומהג'יהאד האיסלאמי.

  תיעוד: תקיפת ארגוני טרור ברצועת עזה (צילום: דובר צה
  בכירים בחמאס אמרו שהם מוכנים לנצור אש ללא תנאים מוקדמים. תיעוד מתקיפת צה"ל בעזה(צילום: דובר צה"ל )

  הרוג בסיכול ממוקד (צילום: EPA)
  הישג מודיעיני חשוב. סיכול ממוקד בעזה(צילום: EPA)

  ואולם, כאשר קוראים את הודעת הקבינט הקצרה מאמש, ולפיה "הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ולהיערך להמשך. השיקול העליון הוא ביטחון המדינה ותושביה", ניתן להבין שנתניהו לא סגר את הדלת להפסקת האש. בזמן שצה"ל קיבל הנחייה להמשיך את התקיפות ואפילו להסלים אותן - היה ברור שהוא מעוניין בהפסקת אש.

   

  השרים קיבלו את הרושם שבירושלים מהססים אם להגיע להפסקת אש כשישראל משלמת בעימות הקצר הזה מחיר כבד מאוד: ארבעה אזרחים ישראלים הרוגים ואיום על תשתיות קריטיות. מנגד, לצד השני נגרם נזק כבד, ההרתעה נשמרה וחמאס והג'יהאד האיסלאמי נזהרו מלהגדיל את טווח הרקטות מעבר לקו ה-40 ק"מ - מה ששידר לישראל שהם לא רוצים לשבור את הכלים.

   

  המצרים ומלאדנוב הבינו שחמאס לחוץ להגיע להפסקת אש והכניסו לתמונה את הקטארים שהתעכבו בהכנסת הכסף לרצועה. ישראל הבהירה כל הזמן שהיא לא עיכבה את הכנסת הכספים.

   שטח הכינוס של צה
  היה ברור שצה"ל מעוניין בהפסקת אש. טנקים בגבול הרצועה(צילום: רויטרס)

   שטח הכינוס של צה
  (צילום: רויטרס)

  לקראת השעה 23:00, אחרי כמה שעות של מגעים אינטנסיביים היו סימנים לאופטימיות והצדדים מתחילים לחזור להפסקת אש. מהצד הישראלי ניהלו את המגעים ראש המל"ל מאיר בן שבת שעמד כל הזמן בקשר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם מערכת הביטחון. אנשיו של מלדנוב והמצרים דילגו בין הצדדים בטלפון וסגרו את הקצוות. מלדנוב השיג התחייבות מהקטארים שהכסף יועבר לעזה בהקדם. ישראל התחייבה לפתוח את המעברים מחדש ולחדש את הכנסת הדלקים. שני הצדדים הסכימו שנוצרים אש.

   

  בתחילה יצאו דיווחים מעזה שהפסקת האש תיכנס לתוקפה בחצות, דיווחים שהוכחשו על ידי הצד הישראלי. כל אותו הזמן נמשכו תקיפות צה"ל בעזה והותקפו עשרות יעדים. גם התרעות "צבע אדום" נמשכו.

   (צילום: AFP)
  שני הצדדים הסכימו שנוצרים אש. מטח מעזה לישראל(צילום: AFP)

   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  אחרי חצות המשא ומתן הואץ והושגה הסכמה שהפסקת האש תיכנס לתוקף ב-4:30 בבוקר. בשעה 7:00 הודיע פיקוד העורף על הסרת כל המגבלות בדרום. המהירות שבה צה"ל החזיר את הדרום לשגרה נובעת מההערכה של המודיעין שמדובר בהפסקת אש אמינה שחמאס והג'יהאד האיסלאמי מחויבים לה.

   

  בישראל אומרים כי "ימים יגידו" אם מדובר בהפסקת אש יציבה שתאפשר לחזור למגעי ההסדרה בקהיר. דווקא הפסקת האש הזו שמגיעה אחרי עימות קצר אך קטלני יכולה להגדיל את סיכויי ההצלחה של מגעי ההסדרה. הצדדים קיבלו טעימה קצרה עד כמה קטלנית תיראה המלחמה הבאה. ניתן להעריך שהפסקת האש יכולה גם לחזק את מאמצי השלום של ממשל טראמפ שמבקש לפרסם את עסקת המאה שלו מיד לאחר הרמדאן והרכבת הממשלה בישראל. ימים יגידו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הרצל יוסף
  פגיעת רקטה בבית בבאר שבע
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים