שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אחרי עוד לילה של ירי: דיווח על הפסקת אש

בחצות גורם ביטחוני ישראלי הכחיש את הדיווח על הפסקת אש, ונורו טילים לעבר ישראל. לפנות בוקר שוב דיווחו הפלסטינים כי הושגה הפסקת אש החל מ-4:30. לא התקבל אישור מישראל. בינתיים הוסרו מגבלות פיקוד העורף על העוטף, אך עדיין לא מתקיימים לימודים. עד כה נורו כ-700 רקטות ופצמ"רים, 4 ישראלים נהרגו

 

 

מקורות ברצועת עזה אמרו אמש (יום א') כי בחצות תיכנס לתוקפה הפסקת אש, אך גורם ביטחוני ישראלי הכחיש. כמה דקות לאחר חצות נשמעו אזעקות בעוטף, ולאחר מכן נשמעה אזעקה גם באשקלון וסביבתה. מטוסי חיל האוויר המשיכו לתקוף בעזה. לפנות בוקר שוב דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי הושגה הפסקת אש החל מ-4:30, אך עדיין לא התקבל לכך אישור מישראל.

 

 (צילום: AFP)
תושבים משתטחים על הכביש באשדוד(צילום: AFP)

פגיעה בבית באשדוד מירי רקטה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

גורם בחמאס אמר מוקדם יותר ש"מה שמעכב את הפסקת האש הוא שישראל מעוניינת להיות זו שתאמר את המילה האחרונה. לא נאפשר לזה לקרות", אך גורם אחר בארגוני הטרור בעזה ציין כי "המשא ומתן בקהיר רציני - והשעות הקרובות יהיו קריטיות בנוגע לאפשרות של השבת השקט".

 

עדכוני לחימה אחרונים

 • שני חיילים נפצעו מפגיעת פצמ"ר, הרוג רביעי במטחים מעזה
 • מנהיג חמאס: הרגיעה אפשרית ותלויה בישראל
 • בג'יהאד מאיימים: "נעשה הכל כדי להרתיע"
 • גם היום: הלימודים ביישובי הדרום מבוטלים
 • צה"ל תקף כ-320 מטרות בעזה, 25 פלסטינים נהרגו
 • הותקף ביתו של בנו של ראש מנגנוני הביטחון של חמאס
 • הושמד מטה מנגנון ביטחון הפנים של חמאס בעזה
 • הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות

 

עם זאת, צה"ל ממשיך לעבות את כוחותיו באזור הדרום, ובשעות הערב הוזרמו על גבי מובילים מאות טנקי מרכבה סימן 4, נגמ"שי נמ"ר ודחפורי D9. הכלים שייכים לחטיבת גולני, שחייליה הוקפצו אחר הצהריים לדרום מאימון שקיימו, ולחטיבה 7 של השריון, שהוקפצה כבר אתמול בבוקר.

 

אמברגו ל-06:00 הרמטכ
הרמטכ"ל כוכבי בביקור אתמול באוגדת עזה(צילום: דובר צה"ל)

גורם דיפלומטי מערבי אמר שמאז אחר הצהריים אתמול מתנהלים מגעים אינטנסיביים בתיווך האו"ם ומצרים להגיע להפסקת אש. "יש משהו חיובי שמתגבש ואולי נראה את התוצאות שלו בשעות הקרובות", אמר. "מגבשים כעת נוסח של הכרזה על הפסקת אש. זה בתהליך עבודה מתקדם ואנחנו אופטימיים".

 

המקורות ציינו כי חמאס הסכים להפסקת אש אחרי קבלת ערבויות מישראל שהכסף הקטארי (שהיקפו לא ידוע) ייכנס לעזה מדי חודש, וכן ייכנסו סחורות ומשלוחי סיוע דרך המעברים. ישראל הודיעה לארגונים, לפי המקורות, כי כל אמצעי אלימות על הגדר ישפיע על ההסכם ועל הכנסת הכסף, פתיחת המעברים ועל היקף מרחב הדייג. הג'יהאד האיסלאמי התנגד לרגיעה - אך חמאס לחץ לקבלה. 

 

 

 

ההרוגים הישראלים:

 ()

מספר ההרוגים בישראל בסבב הזה עומד נכון לעכשיו על ארבעה, ובנוסף נפצעו מאות בני אדם ברמות פגיעה שונות, כמה מהם באורח קשה. משבת בבוקר ועד אמש נורו כ-700 רקטות ופצצות מרגמה ליישובי עוטף עזה, יישובי הנגב ועד השפלה. אזעקות נשמעו לאורך כל היום במועצות שסביב הרצועה, וכן באשקלון, באר שבע, אשדוד, גדרה ויבנה. לשם השוואה, קצב הירי במבצע צוק איתן לפני כחמש שנים עמד על פחות מ-200 שיגורים ביום.

 

ראשון נהרג משה אגדי מאשקלון, שנפגע מפגיעת רקטה בלילה שבין שבת לראשון. בצהריים נהרגו שני בני אדם: זאיד אלחמאמדה (41), תושב הכפר סוואיוין שבנגב, שנפגע מרקטה במפעל באזור התעשייה באשקלון, ומשה פדר (60), שמכוניתו נפגעה מירי נ"ט מעזה בעת שנסע ליד יד מרדכי. בשעות הערב נהרג פנחס מנחם פשווזמן (21) מפגיעת רקטה ברחוב באשדוד בעת שרץ לחפש מחסה.

 

בבית החולים ברזילי באשקלון עדכנו בערב כי מאושפזים בו 12 נפגעים, בהם שלושה במצב קשה. בסך הכל טופלו בבית החולים 136 פצועים, ובהם 63 במצב קל ו-64 נפגעי חרדה. בבית החולים סורוקה בבאר שבע עדכנו כי טופלו בו 70 נפגעים מאז החל סבב ההסלמה. אחד מהם, שנפצע קשה בעקבות נפילה מגובה בעת אזעקה, מונשם ומורדם. מצבו של פועל תאילנדי שנפצע בינוני, והוא הועבר לחדר ניתוח. מצבם של 31 מהנפגעים שטופלו בבית החולים קל, ו-36 לקו בחרדה.

 

מוקדם יותר שני חיילי צה"ל נפצעו בערב באורח בינוני וקל מפגיעת פצמ"ר בשטח כינוס סמוך לשדרות, והם פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

 

במקביל ברצועת עזה נהרגו מאז תחילת ההסלמה לפחות 25 בני אדם, ועל פי צה"ל הותקפו כ-320 יעדים. מאז אחר הצהריים תקף חיל האוויר את לשכתו של ראש מנגנוני הביטחון של חמאס בעזה, תאופיק אבו נעים, כמה חוליות טרור, ומסוקי קרב תקפו את מטה ביטחון הפנים ואת מטה מערך הסייבר של חמאס. כמו כן הופצצו מוצבים צבאיים ובתים ברצועה. מוקדם יותר נהרגו שישה פלסטינים, בהם אישה בהריון מתקדם, בתקיפות צה"ל ברחבי רצועת עזה.

 

 

 (צילום: AFP)
מטח מרצועת עזה לישראל(צילום: AFP)

הרוג בסיכול ממוקד (צילום: EPA)
חיסוך חאמד חדרי, איש כספים בחמאס(צילום: EPA)

אחרי תקיפות צה"ל בעזה:

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בצהריים הקבינט המדיני-ביטחוני הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ברצועה ולהיערך להמשך הסבב. ישיבת הקבינט נמשכה כחמש שעות ונכחה בה שרת התרבות מירי רגב שאינה חברה בפורום. השרה איילת שקד השתתפה בדיון ואולם נפתלי בנט לא הגיע והעדיף לצאת לביקור בעוטף עזה. בישיבה נטען שחמאס ביקש הפסקת אש פעמיים - באמצעות המתווכים: פעם אחת במוצאי שבת אחרי הפלת הבניין בעזה, ופעם שנייה היום אחרי הסיכול הממוקד של איש הקשר של החמאס לאיראן, חאמד חדרי. לא התקיים דיון בשאלה אם לקבל את הפסקת האש ולנוכחים היה ברור שממשיכים בתקיפות.

 

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי "בהמשך לדיונים הביטחוניים שהתקיימו היום, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על הפסקת הכנסת הדלקים לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום".

 

 

 

פגיעה בבית באשדוד מירי רקטה (צילום: AFP)
פגיעת רקטה בבית באשדוד (צילום: AFP)

פגיעה באשקלון (צילום: אבי רוקח)
הפגיעה במפעל באשקלון (צילום: אבי רוקח)

הפגיעה בבית באשקלון (צילום: EPA)
פגיעה בבית באשקלון(צילום: EPA)

בתוך כך, ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, התייחס מוקדם יותר לאפשרות של סיום הסבב הנוכחי, ואמר כי "החזרה לרגיעה היא אפשרית - ומימושה תלוי במחויבותה של ישראל להפסקת אש מוחלטת. תגובת ההתנגדות תלויה ברמת התקיפות של ישראל שמנסה להרוויח זמן ולמלא אחר צדה בהבנות באיטיות - כדי ליצור מתח בקרב העם הפלסטיני".

 

הנייה הוסיף כי "ההתנגדות נלחמה בכל אמצעיה על מנת להגן על העם הפלסטיני ויכולותיו, בזמן שישראל תכננה להחמיר את המצב ולהביא אותו לסף הרס כאשר הפציצה בתים ובניני ממשל והרגה משפחות חפות מפשע. כל אלה הובילו את ההתנגדות להרחיב את מעגל התגובה - לא במטרה להוביל למלחמה חדשה אלא על מנת להגן על העם הפלסטיני".

  

פיקוד העורף הודיע כי גם מחר לא יתקיימו לימודים ביישובים שנמצאים בטווח של עד 40 קילומטרים מהרצועה. מנתוני משרד החינוך עולה כי 169 טיולים שתוכננו לצאת לפועל היום בוטלו. בעקבות ההסלמה ובהתאם להנחיית מנכ"ל המשרד, שמואל אבואב, 101 מהטיולים הוסטו למסלולים חלופיים - ואחרים בוטלו לחלוטין.

 

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן נפגש עם משלחת רשמית בהובלת שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ובהשתתפות שגרירי נוספים, והתייחס באוזניהם להסלמה ברצועת עזה. "המצב הנוכחי בעזה הוא הוכחה נוספת לכישלון הגישה התומכת לנסיגות ישראליות", אמר. "אם נוותר על השליטה המלאה ביהודה ושומרון, יו"ש תהפוך לעזה וגם משטחה ישוגרו טילים על מדינת ישראל".


פורסם לראשונה 05/05/2019 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
שיגור כיפת ברזל בעוטף
צילום: EPA
מומלצים