שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: הומואים שמשתמשים בקוקטייל - לא מדביקים ב-HIV

  מחקר נוסף מעיד על יעילות הטיפול האנטיוויראלי נגד HIV: חוקרים מצאו כי הטיפול מונע הדבקה בין זוגות הומוסקסואליים

  עדות נוספת ליעילות הטיפול ב"קוקטייל" התרופות נגד נגיף ה-HIV: מחקר חדש מגלה כי מתן התרופות האנטי ויראליות נגד נגיף ה-HIV מונע הדבקה בין בני זוג הומוסקסואליים. המחקר פורסם בכתב העת Lancet והוא מתווסף למחקרים נוספים שמראים ירידה בהדבקה בנגיף עם נטילת הטיפול.

   

  צוות החוקרים האירופאי עקב במשך 8 שנים אחר 972 זוגות הומוסקסואליים, כשאחד מהם הוא נשא HIV ונוטל את הטיפול האנטי ויראלי נגד הנגיף, והשני הוא HIV שלילי, כלומר אינו נושא בגופו את הנגיף. במהלך שנות המחקר, לא נרשמה הדבקה בנגיף בקרב הזוגות, מהנשא לפרטנר שאינו נשא.

   

  הזוגות דיווחו על קיום יחסי מין אנאליים ללא קונדום בסך של 76,088 פעמים לכלל הנבדקים במשך כל תקופת המחקר. אף ש-15 גברים נדבקו בנגיף במהלך המחקר, הבדיקות הגנטיות הראו כי אף אחד מהווירוסים לא הועברו מהפרטנר, אלא מהדבקה מחוץ לזוגיות.

    

  קיראו עוד

  איידס זו מחלה מידבקת? המיתוסים - והעובדות

  טיפול מונע ל-HIV לאחר חשיפה (PEP) - מי צריך לקחת ומתי?

  מעכשיו: התרופה שמונעת HIV תסובסד בכל הקופות

   

  טיפול הקוקטייל. הגנה מפני הנגיף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  טיפול הקוקטייל. הגנה מפני הנגיף(צילום: shutterstock)

   

  הטיפול מעניק הגנה מפני הידבקות

  "הממצאים מעניקים הוכחה נוספת לכך שסיכון ההדבקה ביחסי מין בין נשא לגבר שאינו נשא יורדים לאפס כאשר הנשא נוטל את הטיפול האנטי ויראלי", סיכמו החוקרים.

   

  "ליחסי מין אנאליים סיכון ההדבקה הגבוה ביותר" אמרה ראש צוות החוקרים, פרופ' אליסון רודגר, "עם זאת ניתן להפחית את התפשטות מגפת ה-HIV בעזרת נטילת התרופה".

   

  על פי הנתונים האחרונים, רשומים בישראל 7,448 נשאי HIV או חולי איידס, אולם על פי ההערכות מספר הנשאים האמיתי מגיע ליותר מ-10 אלף ישראלים.

   

  מרבית נשאי ה-HIV בישראל הם בגילאי 25 עד 32. מספר הנשאים החדשים המתגלים מדי שנה עומד על כ-400 איש. מרביתם הם גברים הומוסקסואלים. אחריהם נמצאים מהגרים ממדינות אפריקה או אסיה שנדבקו ביחסי מין הטרוסקסואלים, נרקומנים או ילדים שנדבקו מאמהות הנושאות את הנגיף.

   

  התרופות האנטי ויראליות נגד הדבקה בנגיף ה-HIV, המכונות PrEP (אמטריביר טבע או טרובדה), המעכבות הידבקות בנגיף ה-HIV בגוף, אושרו בישראל לפני כשנה וחצי, לאחר שהן מאושרות לשיווק כבר שנים ארוכות בארה"ב ובמדינות מערביות נוספות.

   

  התרופות הללו נמצאו יעילות במניעת הדבקה בנגיף ה-HIV באוכלוסיות בסיכון, ובעיקר נמצאות בשימוש הומואים המקיימים יחסי מין ללא קונדום.

   

  על פי נתונים שפורסמו אשתקד, כ-430 ישראלים נוטלים באופן קבוע את התרופה אמטריביר טבע, המורשית לשיווק בישראל. 850 ישראלים היו בייעוץ עם רופא בנוגע לשימוש ב- PrEP וקיבלו אישור ומרשם לתחילת טיפול, אולם רק כ-55% מהם אכן נוטלים את התרופה מדי יום.

   

  השאר נוטלים את הטיפול "מדי פעם", כך על פי הרופאים שנסקרו. עוד כ-100 ישראלים קיבלו ייעוץ ראשוני ומרשם, אך החליטו שלא להתחיל בטיפול.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מניעת הדבקה בנגיף בין בני זוג
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים