שתף קטע נבחר

המחאה מתלבשת: דרוזים, מוסלמים ויהודים עם כיסוי ראש

מזדהים עם לינור אברג'יל: כל מה שהיה צריך זה פוסט אחד ועוד כמה דאחקות כדי להעיר את הרשת החברתית למחאה שכאילו חיכתה להתפרץ. מאות תמונות של נשים וגברים, דתיים, חילונים וגם לא-יהודים, מציפות את הרשת זה כבר היום השלישי תחת שלל תיוגים: מ"לא מתביישת" ועד "מחאת הכיסוי"

 

כמו גפרור בוער בשדה גז, כל שהיה צריך כדי להבעיר את הרשת, זו אמירת שטנה אחת של שופט (בדימוס), ועוד כמה דאחקות קלות על כיסוי הראש של לינור אברג'יל, מיס עולם (בדימוס) ואישה מועצמת דיה בשביל להנחות ברוב קסם את טקס הדלקת המשואות.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

אברי גלעד מוחה ()
"אל יתערב אדם בבחירות הלבוש של זולתו". אברי גלעד מוחה

 

במיקרוקוסמוס החברתי של הרשת, חולל הפוסט של עודד אל-יגון, לשעבר נשיא בית משפט השלום בבאר שבע, את המפץ הגדול לאחר שכינה את המטפחת המפוארת שחבשה "תרבוש רב-קומות" (והעיר עוד הערה סקסיסטית על גופה ולבושה).

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

זה התחיל עם כמה פוסטים של מחאה, אחד הראשונים - של ח"כ שרן ("הליכוד") שמיהרה להעלות לרשת תמונה שלה עם כיסוי ראש והכתירה את הדיון כ"מאבק של כולנו", תוך התחייבות לחבוש כיסוי ראש במשך שבוע כאות מחאה והזדהות; המשיך עם פוסט של עשרות-אלפי לייקים מצד שרת המשפטים, איילת שקד (שכתבה: "היום מועמד כמו השופט אליגון לא היה נכנס בשערי הוועדה לבחירת שופטים") – ובתוך שעות ספורות נמלאה הרשת בתמונות של נשים (וגברים) עוטי מטפחות לאות הזדהות, עם התיוג #לאמתביישת (וגם #מחאתהכיסוי, #אישהגאה ועוד כהנה).

 

 ()
סיון רהב-מאיר מסבירה למה זו כותרת ראשית

 

העיתונאית סיון רהב מאיר צברה בתוך לילה למעלה מ-20 אלף לייקים וכ-1,600 שיתופים לפוסט ארוך הכולל סלפי שלה עם לינור אברג'יל ואביב אלוש, רגע לפני הטקס. בין היתר, כתבה: "למי שדורש להתעלם מפוסט מטומטם של שופט שכתב נגדה, ולא להפוך אותו לכותרת ראשית: מעולה, אז מתעלמים ככה גם מציטוט לא מוצלח של איזה רב במכינת עלי לפני 15 שנה?"

 

 ()
קורין גדעון מזדהה

 

לא הרחק אחריה, עם 1,200 שיתופים נכון לפרסום שורות אלו, קורין גדעון שהעלתה תמונה שלה עם כיסוי ראש, כתבה בהרחבה את דעתה בנושא וגם התעקשה להופיע עם כיסוי ראש בתוכנית "אנשים"." גם אם זאת הייתה בחירה אופנתית בלבד זה לא היה לגיטימי, אבל על אחת כמה וכמה כשמדובר באישה דתייה, שכיסוי הראש הוא חלק מאורח החיים הדתי שלה", כתבה. "כל אחד בוחר לעצמו את סט הערכים שלפיהם הוא חי ואת הדרך שלו לבטא את עצמו מול העולם".

 

 ()
יו"ר נעמת: "כולנו לינור אברג'יל"

 

יו"ר "נעמת", חגית פאר, העלתה תמונה שלה עם מטפחת וכתבה: "כולנו לינור אברג'יל. לא נאפשר הקטנה והחפצה של נשים. לכל אישה וגבר הזכות ללבוש ולעטות את שיחפצו, ודאי אישה כמו לינור שאין אחד שיכול ללמד אותה עוצמה נשית ורוחנית מה היא".

 

 ()
רעיה כהן. רק הורידה את הכיסוי - והוא שוב טרנד

 

"דין שביס כדין מכנסיים קצרים לבנות בשיעור ספורט", כתב אברי גלעד, שהעלה בצהרים (א') תמונה שלו עם כיסוי ראש. "לא יתערב אדם בבחירות הלבוש של זולתו מטעמים דתיים".

 

מתן צור ()
מתן צור
 

 

המחאה גררה מאות תמונות של גולשים וגולשות עטויי מטפחות, וגם לא מעט "ממים" ובדיחות רשת. הסטנדאפיסטית רעיה כהן העלתה תמונה שלה עם כיסוי ראש ענק וחריג במיוחד, וכתבה: "כמעט תשע שנים הלכתי עם עם כיסוי ראש והעולם שתק, ודווקא כשבחרתי להוריד זה נהיה אופנתי ופמיניסטי. אתם חושבים שזה עונש על זה שהשיער שלי גלוי?"

 

 ()

 

מתן צור מ"אנדרדוס" שינה את תמונת הפרופיל שלו לכזו שבה מעל ראשו מתנוסס "בובו" גדול ומרשים במיוחד, והצלם מאיר אליפור ורעייתו מוריה הצטלמו ביחד כשלראשיהם כיסוי ראש: "לא מצאנו נמר אבל גאים בלינור אברג'ל".

 

 ()

 

גם מלך זילברשלג לא ויתר כמובן על ההזדמנות, ודבורית שרגל, עיתונאית ויוצרת קולנוע, כתבה: "לינור אברג'יל עשתה מחווה לנפרטיטי, מלכת מצרים המפורסמת ואייקון יופי נשגב. איפור הברונזה? בגלל זה. פירוש השם נפרטיטי: 'האישה היפה הגיעה'. אברג'יל הולכת בדרכי אנה ריבקין-בריק היפהפייה, שעשתה אף היא מחווה לנפרטיטי בסלפי הזה, מ-1930. כבוד לשלוש המהממות וזהו".

 

 ()
לא הסתפק בתמונה אחת (אנחנו כן). מלך זילברשלג

 

הזמרת עדי ארד העלתה תמונה שלה עם מטפחת ראש, וכתבה: "גם אני עם לינור אברג'יל! כיסוי ראש זו לא בדיחה". אושיית הרשת גיא אורדיבר כתב: "גם אני תומך בלינור אברג'יל המהממת", וצירף תמונה של עידן רייכל מהתקופה שהלה כיסה את הראסטות במטפחת. אסף וול העלה תמונה של בוב מארלי עם כיסוי ראש ענקי והכיתוב "גם אני עם לינור אברג'יל".

 

 ()
עדי ארד. לרוב לא תמצאו אותה עם כיסוי ראש

 

סומוד ברני הוא דרוזי, ולכן העלה תמונה שלו עם כפייה המשמשת ככיסוי ראש – ומועאויה כבהא, פרמדיק ערבי, פרסם אף הוא פוסט-כיסוי-ראש וכתב "גם אני חושב שזה יפה. אדם באמונתו יחיה. קצת חמלה וכבוד הדדי לא יזיק לחלקת האדמה הקטנה שלנו".

 

 ()

 ()

 ()
הקולנוענית החוזרת בתשובה מרילין ווניג, על הקושי בכיסוי הראש - והבחירה להעלות דווקא את התמונה של הלפני-כיסוי


 ()

 ()
 ()

 ()

 ()

 ()
דנה כהן-ילינק, אישה דתייה, בחרה להגיב בפוסט מנומק

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים